Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Přehled o platebním styku a finanční stabilitě

Bezpečnost při placení je zásadní pro nás všechny

Platby v celé eurozóně jsou zajišťovány rozsáhlou infrastrukturou, díky níž jsou finance a aktiva bezpečně převáděny z jednoho místa na druhé. My část této sítě provozujeme a na zbývající části dohlížíme.

Také sledujeme vývoj v bankovních sektorech eurozóny a EU jako celku i v dalších finančních sektorech s cílem zjistit zranitelná místa a kontrolovat odolnost finančního systému.

Služby TARGET

ECB a národní centrální banky eurozóny provozují řadu infrastruktur finančního trhu, které zajišťují volný tok hotovosti, cenných papírů a zajištění po Evropě. Souhrnně se jim říká služby systému TARGET.

Co to jsou služby systému TARGET?

Okamžité platby

Lidé očekávají, že se peníze budou přesouvat stejně rychle jako e-maily. Proto usilujeme o to, aby mohli všichni v eurozóně začít okamžité platby používat. TIPS je naše služba vypořádání okamžitých plateb, kterou mají banky k dispozici. Umožňuje lidem žijícím v eurozóně převádět peníze během několika vteřin.

Co je to TIPS?

Krátkodobá eurová sazba (€STR)

€STR je nová referenční úroková sazba, zavedená v říjnu 2019. Odráží cenu, za kterou si banky v eurozóně mezi sebou půjčují peníze na jeden den. Finanční trhy by na tuto novou sazbu měly přejít v plném rozsahu do konce roku 2021.

Krátkodobá eurová sazba (€STR)

Financial Stability Review

V publikaci Financial Stability Review jsou analyzována potenciální rizika pro finanční stabilitu v eurozóně. Finanční stabilita má pro nás zásadní význam, protože je jednou ze složek nezbytných k zajištění stabilní inflace.

Přečtěte si Financial Stability Review

Kybernetická odolnost

Kybernetické útoky mohou představovat riziko pro jednotlivé banky, ale také pro finanční sektor jako celek. Proto kybernetické odolnosti věnujeme velkou pozornost a pořádáme iniciativy, které pomáhají finančnímu sektoru v tom, aby se měl na pozoru a byl připraven.

Co je to kybernetická odolnost?

Inovace

Inovace ve finančním sektoru mohou přinášet velké výhody. Finanční inovace a způsoby, jakými mění nebo by mohly změnit fungování finančních trhů, proto zkoumáme. Chceme také zajistit, aby technologický přelom nepřišel na úkor integrace nebo stability.

Finanční inovace

Tržní infrastruktura a platební styk – vysvětlujeme

Podívejte se na tříminutové video o tom, jak evropská tržní infrastruktura pro platby a vypořádání obchodů s cennými papíry usnadňuje náš každodenní život, i když není vždy viditelná. A umožňuje integraci.

Přehrát video

PROFESIONÁLNÍ ZPRACOVATELÉ HOTOVOSTI

Jste profesionálním zpracovatelem hotovosti v některé z komerčních bank, na poště či v jiné organizaci?

Sledujte naši cestu

Pokud se chcete dozvědět nejnovější zprávy o platebních a tržních infrastrukturách, sledujte naše příslušné kanály. 

Nejste odborník? Podívejte se na naši stránku „ECB vysvětluje“
Dozvědět se více
Co je to TARGET2?

Všechny stránky v této části