Změna klimatu a ECB
Změna klimatu může ovlivnit cenovou stabilitu. Proto se budeme v rámci svého mandátu podílet na jejím řešení.
Změna klimatu může cenovou stabilitu ovlivňovat prostřednictvím extrémních povětrnostních podmínek a nejistoty, kterou přináší přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku.
V ECB jsme odhodláni zohlednit dopad změny klimatu v našem rámci měnové politiky.
I když primární odpovědnost za opatření v oblasti změny klimatu nesou vlády a parlamenty, v rámci svého mandátu také my přispějeme svým dílem.
Náš měnověpolitický akční plán boje proti změně klimatu
Na základě našeho nedávného přezkumu strategie jsme schválili akční plán s ambiciózním harmonogramem, jehož cílem je začlenit hlediska změny klimatu do naší měnověpolitické činnosti.
Tisková zprávaJaké jsou pilíře našeho měnověpolitického klimatického plánu?
Náš akční plán stanoví ambiciózní harmonogram pro zohlednění dopadů změny klimatu. Na této cestě nás čekají tři hlavní pilíře, kterými se řídí náš závazek bojovat proti změně klimatu a přispět k jejímu řešení.
Více informacíHLEDÁTE AKTUÁLNÍ INFORMACE O ZMĚNĚ KLIMATU?
NALEZNETE JE NÍŽE
Středisko pro změnu klimatu
Naše středisko pro změnu klimatu utváří a řídí agendu ECB v oblasti klimatu a spojuje naši práci v oblasti změny klimatu a udržitelné finance. Koordinuje rovněž všechny činnosti, které jsou součástí našeho klimatického plánu.
Tisková zprávaNa co se zaměřujeme
Zatímco náš měnověpolitický plán vytyčuje, kam míříme, v oblasti změny klimatu jsme již začali pracovat ve čtyřech hlavních oblastech
Hospodářská analýza
Zaměstnanci ECB zajišťují, aby byla změna klimatu zohledněna v makroekonomických modelech, prognostických metodách a postupech hodnocení rizik, které ECB uplatňuje.
Více informacíBankovní dohled
Pracovníci dohledu spolupracují s bankami a sledují jejich činnosti týkající se rizik vyplývajících ze změny klimatu. Cílem je zajistit schopnost bank tato rizika odpovídajícím způsobem rozpoznávat a řídit.
Více informacíMěnová politika a investiční portfolia
V rámci programů ECB pro nákup aktiv jsme investovali do zelených dluhopisů, přičemž jsme se snažili nenarušit trh.
Více informacíFinanční stabilita
Odborníci na finanční stabilitu měří a hodnotí rizika, která změna klimatu představuje pro finanční systém. Jejich poznatky jsou sdělovány veřejnosti, účastníkům trhu a tvůrcům politik.
Více informacíJaké jsou výsledky našeho prvního klimatického zátěžového testu týkajícího se celé ekonomiky? Co znamenají pro lidi, podniky a banky? O uvedených otázkách diskutuje naše moderátorka Katie Rangerová v této epizodě podcastu ECB s viceprezidentem Luisem de Guindosem a Irene Heemskerkradyovou, vedoucí střediska pro změnu klimatu.
Více informacíECB spolupracuje v oblasti změny klimatu s ostatními institucemi
Odpověď Eurosystému na obnovenou strategii Evropské komise v oblasti udržitelného financování
ECB a národní centrální banky zemí, které přijaly euro, jsou připraveny podpořit snahu Evropské komise vytvořit strategii udržitelného financování a zlepšit zveřejňování nefinančních informací. V reakci na veřejné konzultace Komise jsme zvolili pět základních priorit.
Přečtěte si naši odpověďSíť pro zelenější finanční systém NGFS
Evropská centrální banka je členkou sítě NGFS (Network for Greening the Financial System). Tato skupina centrálních bank a orgánů dohledu nad finančním trhem z pěti různých kontinentů hledá cesty k usnadnění přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. V roce 2020 se ECB připojila k výkonnému orgánu sítě – řídicímu výboru.
Navštivte internetové stránky NGFS