Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Jak by digitální euro fungovalo?

Představte si, že si z bankomatu vyberete 100 eur. Váš zůstatek na bankovním účtu se sníží o 100 eur, ale nyní máte tuto částku na provádění plateb v hotovosti.

To stejné by se odehrálo s digitálním eurem, ale s tím rozdílem, že namísto převádění peněz z vašeho bankovního účtu na hotovost byste je převedli na digitální euro.

Vaše digitální euro stručně a jasně

Jako první krok byste si prostřednictvím své banky zřídili digitální europeněženku. Ale stejně tak byste se mohli obrátit na některou z pověřených veřejných institucí, například poštu.

Jakmile vám bude digitální europeněženka zřízena, můžete si do ní vkládat peníze pomocí připojeného bankovního účtu nebo hotovostním vkladem. Pak můžete digitálním eurem ve své peněžence začít platit.

Kdykoli obdržíte peníze v podobě digitálního eura, ponecháte si je v digitální europeněžence (do určitého limitu) nebo si je vložíte na bankovní účet. To by šlo provést manuálně nebo nastavením automatického převodu.

Platby digitálním eurem by byly vždy bezpečné a okamžité – v kamenných prodejnách, e-shopech nebo mezi lidmi.

Kdy byste mohli digitální euro používat?

Běžné nákupy

Ať už si kupujete ranní kávu, nebo platíte paní na hlídání dětí, mohli byste platit prostřednictvím své digitální europeněženky. Digitální euro by bylo k dispozici pro libovolné elektronické nákupy v obchodech, online nebo mezi jednotlivými lidmi.

Platby mezi přáteli

Mohli byste provádět přímé platby z peněženky do peněženky prostřednictvím telefonu nebo hodinek – stejně jako byste třeba vraceli peníze kamarádovi, který vám je půjčil. S digitálním eurem by platby mohly probíhat online i offline.

Cestování do zahraničí

Když cestujeme do další země eurozóny, často si s sebou bereme pro jistotu hotovost, abychom mohli kdykoliv platit a nemuseli hradit další poplatky za její výběr. Digitálním eurem byste moli platit kdekoli v eurozóně, a to bez poplatku.

Online nákupy

Digitální euro by bylo po ruce i tehdy, když u sebe nemáte hotovost, například při nakupování online. Digitální euro by bylo bezpečným a jednoduchým platebním prostředkem, za nímž by stála veřejná instituce – ECB.

Další funkce

Opakující se platby

Většina našich běžných výdajů má podobu opakujících se plateb, jako je nájemné na začátku měsíce nebo poplatky za školku. Digitální euro by tak usnadnilo automatizované platby lidem, kteří tuto funkci chtějí používat.

Nikdy by se však nestalo programovatelnými penězi. Programovatelné peníze jsou digitální peníze používané k vymezenému účelu nebo po určitou dobu platnosti, jako je kupón.

Digitální euro bude naopak bez omezení a vždy si zachová svou hodnotu. Nechceme digitální euro, které by bylo spojeno s jakýmikoli omezeními, pokud jde o místo a čas jeho použíti lidmi nebo podniky.

Limit objemu prostředků

Objem digitálních eur, které by jednotlivec nebo podnik mohl držet ve své digitální europeněžence, by byl omezen. Tím by se zabránilo nadměrnému odlivu vkladů z bank a byla by zachována finanční stabilita.

Kdo by si přál platit nad stanovený limit, mohl by si propojit svou digitální peněženku s bankovním účtem.

Všechny stránky v této části