Boj proti padělání

Při výrobě eurobankovek se používá vyspělá technologie tisku. Bankovky jsou navíc opatřeny moderními ochrannými prvky. Pravou bankovku lze proto snadno odlišit od padělku, a to i bez zvláštního vybavení, což odrazuje padělatele.

Středisko pro analýzu padělků

ECB pečlivě sleduje poslední trendy v technologii tisku a reprodukce i počty zadržených padělků. Následně tyto padělky analyzují národní centrální banky zemí eurozóny a Středisko ECB pro analýzu padělků, které také zpracovává konkrétní odborné a statistické údaje o padělcích. Tyto údaje, uložené v databázi střediska, se pak poskytují policejním složkám jednotlivých států a dalším orgánům zapojeným do boje proti padělání. ECB také úzce spolupracuje s Europolem (Evropským policejním úřadem), který – na základě svého pověření – jako ústřední orgán koordinuje ochranu eura proti padělání, a dále s Interpolem (Mezinárodní organizace kriminální policie) a Evropskou komisí.

Prevence zneužití digitálních vyobrazení bankovek k protiprávním účelům

Padělatelé stále více zneužívají hardwarové a softwarové technologie na digitální zpracování obrazu. Jako reakci na tuto skutečnost vyvinula skupina centrálních bank pro boj proti padělání (Central Bank Counterfeit Deterrence Group – CBCDG), v níž je sdruženo více než 30 centrálních bank a která vznikla z podnětu guvernérů centrálních bank zemí G10, systém pro boj proti padělání (Counterfeit Deterrence System – CDS), který znemožňuje zachycovat či reprodukovat vyobrazení chráněných bankovek. Tento systém dobrovolně zavedli výrobci hardwarových a softwarových produktů. V oprávněných případech však ECB umožňuje přístup k vyobrazením bankovek ve vysokém rozlišení.

Pokud si přejete reprodukovat vyobrazení eurobankovek ve vysokém rozlišení, obraťte se prosím písemně s uvedením důvodu na adresu info@ecb.europa.eu.