Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Horvātija (no 2023. gada 1. janvāra)

Horvātija ir Eiropas Savienības dalībvalsts kopš 2013. gada 1. jūlija. Eiropas Savienības Padome 2022. gada 12. jūlijā apstiprināja Horvātijas pievienošanos euro zonai ar 2023. gada 1. janvāri un noteica Horvātijas kunas pārejas kursu. 

Horvātijas euro monētas

Pārejas kurss

 1 EUR = 7.53450 HKR 

Horvātija pievienojās euro zonai 2023. gada 1. janvārī


Cenas norāda paralēli

Līdz 2023. gada 31. decembrim preču un pakalpojumu cenas tiek paralēli norādītas euro un kunās. Norādot cenas, valūtas kursam jābūt skaidri norādītam un labi saskatāmam. Tas ir būtisks patērētāju aizsardzības pasākums.

Vienlaicīga apgrozība

Divas nedēļas pēc euro ieviešanas kā maksāšanas līdzekli varēja izmantot gan euro, gan kunas (banknotes un monētas).

Banknošu un monētu apmaiņa

Kunas banknotes un monētas bez maksas var apmainīt līdz 2023. gada 31. decembrim (ne vairāk kā 100 kunas banknotes un 100 kunas monētas vienā darījumā). Par lielāka skaita banknošu vai monētu apmaiņu komercbankas var iekasēt maksu.

Cenas nepalielinās

Aizliegta jebkāda cenu palielināšana, kas saistīta ar euro ieviešanu. Ja kāds uzņēmums pārkāpj šo noteikumu, patērētāji par jebkuru nepamatotu cenu palielinājumu var ziņot atbildīgajām iestādēm, kas šim uzņēmumam var uzlikt naudas sodu. Tā ir daļa no patērētāju aizsardzības.

Horvātijas kunas apmaiņa pret euro

Pasta nodaļās, komercbankās un Finanšu aģentūrā

Līdz 2023. gada 31. decembrim kunas banknotes un monētas var apmainīt pret euro banknotēm un monētām tikai pasta nodaļās, komercbankās un Finanšu aģentūrā. Vienā darījumā bez maksas var apmainīt ne vairāk kā 100 kunas banknošu un 100 kunas monētu. Par lielāka skaita banknošu vai monētu apmaiņu komercbankas var iekasēt maksu.

Hrvatska narodna banka

Ar 2024. gada janvāri kunas banknošu un monētu apmaiņas pakalpojuma sniegšanu pārņem Horvātijas nacionālā centrālā banka. Tā veic kunas banknošu apmaiņu bez laika ierobežojuma, savukārt monētas iespējams apmainīt līdz 2025. gada 31. decembrim. Šis pakalpojums tiek sniegts bez maksas.

Pārējo euro zonas valstu centrālajās bankās

    Pārējo euro zonas valstu centrālās bankas bez maksas pēc fiksēta kursa maina kunas banknotes no 2023. gada 1. janvāra līdz 28. februārim. Noteikts maiņas ierobežojums – 8000 kunu katrai personai un darījumam vienā dienā.

Īsumā par svarīgākajiem skaidrās naudas maiņas datumiem
12.07.2022.

ES Padome apstiprina Horvātijas gatavību uzņemšanai euro zonā.

18.07.2022.

Sākas Horvātijas euro monētu kalšana.

05.09.2022.

Līdz 2022. gada 31. decembrim cenas Horvātijā tiek norādītas gan kunās, gan euro.

30.09.2022.

Ar visām komercbankām Horvātijā tiek parakstīti līgumi par priekšpiegādi.

18.10.2022.

Hrvatska narodna banka sāk piegādāt euro banknotes un euro monētas komercbankām.

01.12.2022.

Euro monētu sākumkomplekti ir pieejami plašai sabiedrībai un uzņēmumiem pasta nodaļās, komercbankās un Finanšu aģentūrā.

01.01.2023.

Tiek ieviests euro.

Euro banknotes un monētas nonāk apgrozībā, un banku kontos esošie līdzekļi tiek konvertēti euro.

Lai nodrošinātu raitu pāreju, divas nedēļas apgrozībā vienlaikus ir abas valūtas un maksājumus var veikt gan kunās, gan euro.

Sākas kunas banknošu un monētu apmaiņa pret euro banknotēm monētām, kas tiek veikta bez maksas.

15.01.2023.

Euro banknotes un monētas kļūst par vienīgo likumīgo maksāšanas līdzekli.

31.12.2023.

Kunas banknošu un monētu apmaiņas termiņš bankās, pasta nodaļās un Finanšu aģentūrā.

01.01.2024.

Hrvatska narodna banka pārņem kunas banknošu un monētu apmaiņu.

31.12.2025.

Kunas monētu apmaiņas termiņš Hrvatska narodna banka.

Bez laika ierobežojuma

Hrvatska narodna banka neierobežotu laiku maina kunas banknotes.

Kontaktinformācija

Ja jums ir jautājumi, varat sazināties ar Hrvatska narodna banka, vai nu zvanot pa tālruni, vai ierodoties personīgi (adrese: Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb; kases adrese: Franje Račkog 5, 10002 Zagreb). Darba laiks: pirmdienās–piektdienās plkst. 09.00–13.00.

Lūdzam ņemt vērā, ka apmainīt kunas banknotes un monētas pret euro Hrvatska narodna banka kasē pirms 2024. gada janvāra nav iespējams. Līdz tam kunas banknotes un monētas var apmainīt tikai bankās, pasta nodaļās un Finanšu aģentūrā. 

PAPILDU INFORMĀCIJA

Uzziniet vairāk par līdzīgām tēmām

Kā valstis var pievienoties euro zonai?

Lai pievienotos euro zonai, jāizpilda vairāki ekonomiski un juridiski konverģences kritēriji. Valstij, kas pievienojas, jānodrošina ilgtspējīga cenu stabilitāte un vidējais inflācijas līmenis, kas nepārsniedz 1.5 procentu punktus, to samērojot ar tādu triju dalībvalstu datiem, kur cenu stabilitāte ir vislielākā. Tai arī jāsaskaņo valsts tiesību akti ar attiecīgajiem ES tiesību aktiem.

Uzziniet vairāk par šīm prasībām

Ieguvumi, ko sniedz pievienošanās euro zonai

Horvātija iegūs lielāku finansiālo drošību, un tās iedzīvotāju dzīves līmenis uzlabosies. Tā gūs arī ekonomisku labumu no ciešākām finanšu saitēm ar citām euro zonas dalībvalstīm un ECB.

Euro ieviešanas priekšrocības

Visas šīs sadaļas lapas