European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Kādu labumu jums sniedz euro?

14.11.2018. (aktualizēts 13.12.2019.)

Jūs piederat pie 346 miljoniem cilvēku, kuri izmanto vienoto valūtu. Euro ir svarīga ikdienas dzīves sastāvdaļa – tas ir jūsu makā un jūsu bankas kontā. Bet tas nav tikai ērts maksāšanas veids. Tas palīdz apmierināt svarīgas vajadzības un vēlmes. Euro ir droša un stabila valūta, kas ļauj ar pārliecību veidot uzkrājumus un veikt ieguldījumus. Euro atvieglo dzīvi, darbu un mācības citās euro zonas valstīs. Euro mūs vieno.

Euro tiek izmantots jau 20 gadu, un šajā laikā pierādījies, ka euro ir stabila un uzticama valūta. ECB kopā ar euro zonas valstu centrālajām bankām uzrauga euro, lai cilvēki justos pārliecināti, ka viņu nauda ir droša, un viņi gan šodien, gan rīt dažādos veidos varētu izmantot euro priekšrocības.

Stabilitāte un labklājība

Kā lielākā daļa cilvēku, jūs droši vien vēlaties dzīvot labklājībā – strādāt labā darbā, lai uzturētu sevi un ģimeni. Kā centrālā banka mēs, uzturot stabilas cenas, stimulējam tautsaimniecības izaugsmi, kas rada darba vietas. Cenu stabilitātes saglabāšana ir mūsu galvenais uzdevums. Tā rada labvēlīgus apstākļus uzplaukumam un ekonomiski stabilai, plānojamai nākotnei. Ikdienas dzīvē stabilas cenas nozīmē, ka valda pārliecība par naudas nākotnes vērtību un ka uzņēmumi var ieguldīt un augt. Jūs varat būt pārliecināti, ka šodienas euro arī rīt nezaudēs vērtību.

Kopā stiprāki

Eiropas sabiedrību veido dažādu kultūru cilvēki ar līdzīgām vērtībām. Kopā mēs gribam saglabāt mieru, demokrātiju un brīvību. Mēs arī vēlamies piedzīvot lielāku ekonomisko uzplaukumu un iegūt lielāku ietekmi starptautiskā līmenī.

Kopīgi izveidojot pasaules lielāko tirdzniecības bloku un radot Eiropas vienoto tirgu, mēs turpinām virzīties uz sekmīgu šo mērķu sasniegšanu. Euro veicinājis Eiropas integrāciju, ļaujot euro zonas iedzīvotājiem izmantot vienotā tirgus priekšrocības.

Euro banknotes un monētas mūsu kabatās ir taustāms Eiropas vienotības simbols. Euro sniedz mums piederības sajūtu un ik dienas atgādina, ka esam sasnieguši ļoti daudz.

Ar euro ir viegli

Euro, kas ir jūsu makā, jūs varat izmantot 20 Eiropas valstīs, un jums nav jāmaina valūta un jāmaksā maiņas maksa. Tas padara ceļošanu uz šīm valstīm ērtāku un lētāku, kā arī atvieglo citus dzīves aspektus, piemēram, mācības, darbu vai dzīvošanu ārzemēs. Euro ļauj patērētājiem euro zonā tiešā veidā salīdzināt cenas un veikt pārrobežu maksājumus. Tas arī mazina uzņēmēju bažas saistībā ar valūtas kursiem.

Vai zinājāt?

Pēdējo 20 gadu laikā kopš euro ieviešanas cenas euro zonā saglabājušās stabilas.

Kopš 1999. gada 1. janvāra vidējā inflācija bijusi 1.7%. Tas ir zem vidējā inflācijas līmeņa, kas reģistrēts atsevišķās valstīs 20. gs. 70. gados, 80. gados un 90. gados, kad tajās vēl nebija ieviests euro.

Būšana kopā padarījusi mūs turīgākus.

Ļoti iespējams, ka iekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu ES iedzīvotāju mūsdienās būtu pat par piekto daļu zemāks, ja kopš Otrā pasaules kara netiktu veikti nekādi integrācijas pasākumi.

Euro zona ir viena no lielākajām un spēcīgākajām tautsaimniecībām pasaulē.

Vērtējot pēc IKP uz vienu iedzīvotāju, euro zona ir pasaules otra lielākā tautsaimniecība.

Euro ir viena no pasaules nozīmīgākajām valūtām.

Starptautisko maksājumu apjoms euro un ASV dolāros ir aptuveni vienāds, un euro ir otra iecienītākā valūta pasaulē aizņēmumiem un aizdevumiem.

Cilvēku atbalsts euro ir spēcīgs.

Jaunākie Eirobarometra aptaujas rezultāti rāda, ka trīs ceturtdaļas eiropiešu atbalsta euro – tas ir augstākais līmenis kopš 2004. gada.

ES iedzīvotāji piedzīvojuši vairāk nekā 70 miera gadus.