Meklēšanas opcijas
Home Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ieteikumi
Šķirošanas kritērijs

Monētas

Euro monētu sēriju veido astoņu dažādu nominālvērtību monētas – 1 cents, 2 centi, 5 centi, 10 centu, 20 centu, 50 centu un 1 euro un 2 euro. Euro monētām ir kopīgā un nacionālā puse. Nacionālajā pusē norādīta emisijas valsts. Monētu kopīgās puses dizaina autors ir Beļģijas Karaliskās naudas kaltuves darbinieks Luks Luikss (Luc Luycx).

Uz tām attēlota Eiropas Savienība vai Eiropa, simbolizējot Eiropas Savienības vienotību. Uz 5, 2 un 1 centa monētām attēlota Eiropa kopā ar Āfriku un Āziju uz zemeslodes.

Jūs varat izmantot jebkuru euro monētu visā euro zonā.

2 euro piemiņas monētas

Katra valsts gadā var emitēt divas piemiņas monētas. Šīm monētām ir tādas pašas īpašības, iezīmes un kopīgā puse kā parastajām 2 euro monētām. Taču uz to nacionālās puses ir atšķirīgs piemiņas motīvs. Kā piemiņas monētas var veidot tikai 2 euro monētas.

Tās ir likumīgs maksāšanas līdzeklis euro zonā. Tas nozīmē, ka šīs monētas var izmantot (un tās jāpieņem) tāpat kā visas pārējās euro monētas.

2 euro piemiņas monētas

Atbildība par monētām

Atšķirībā no banknotēm euro monētas ir valstu, nevis Eiropas Centrālās bankas kompetencē. Ja kāda euro zonas valsts vēlas emitēt monētas ar jaunu motīvu (piemēram, piemiņas monētas), tai jāinformē Eiropas Komisija. Eiropas Komisija šo informāciju publicē daudzvalodu izdevumā "Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis" (C sērija). Tas ir autoritatīvs avots, no kura ECB savā interneta vietnē atjaunina informāciju par euro monētām.

Jautājumus par euro monētām varat sūtīt uz adresi: European Commission – Directorate-General for Economic and Financial Affairs

Pārāk liels monētu un banknošu apjoms apgrozībā varētu radīt inflācijas kāpumu, un tieši to ECB apņēmusies kontrolēt, nodrošinot cenu stabilitāti. Tāpēc ECB pienākums ir apstiprināt euro monētu apjomu, ko euro zonas valstis drīkst emitēt. Banknošu gadījumā ECB gan apstiprina emitējamo apjomu, gan veic emisiju.

Visas šīs sadaļas lapas