Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Nacionālā puse

2 euro

Andora

Andora parakstīja monetāro vienošanos ar Eiropas Savienību 2011. gada 30. jūnijā. Tā rezultātā Andora var izmantot euro kā oficiālo valūtu un emitēt savas euro monētas. Uz visām monētām redzamas 12 Eiropas Savienības karoga zvaigznes.

Uz 2 euro monētas attēlots Andoras ģerbonis un moto "virtus unita fortior" (spēks vienotībā). Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "2**", kas atkārtojas sešas reizes.

Andora

Austrija

Austrija izvēlējās izgatavot monētu sēriju, kas attēlo ziedus, arhitektūru un slavenas vēsturiskas personas. Zīmējumus izvēlējās valsts speciālistu grupa, ņemot vērā sabiedriskās domas aptaujas rezultātus. Zīmējumu autors ir austriešu mākslinieks Jozefs Kaizers (Josef Kaiser). Uz monētas attēlots pacifistes Bertas fon Zutneres (Bertha von Suttner) portrets, kas simbolizē Austrijas gadu desmitiem ilgos centienus veicināt mieru. Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "2 EURO ***" atkārtojas četras reizes pārmaiņus stateniskā un apvērstā pozīcijā.

Austrija

Beļģija

Beļģijas euro monētu dizaina autors ir Turnhoutas (Turnhout) Municipālās mākslas akadēmijas direktors Jans Alfonss Kēstermanss (Jan Alfonss Keustermans). Apgrozībā laistas trīs monētu sērijas. Visas monētas ir derīgas.

Pirmās sērijas monētas iekšējā daļā attēlots karalis Alberts II, bet ārējā daļā redzama karaļa monogramma – lielais burts "A", virs kura atrodas kronis, – starp 12 zvaigznēm, kas simbolizē Eiropu, kā arī emisijas gads.

2008. gadā Beļģija nedaudz mainīja dizainu, lai izpildītu Eiropas Komisijas pamatnostādnes. Uz otrās sērijas monētas arī attēlots karalis Alberts II, bet karaļa monogramma un emisijas gads tagad redzams monētas iekšējā daļā, tāpat kā kaltuves zīme un Beļģijas valsts kods "BE".

2014. gadā Beļģija ieviesa trešo euro monētu sēriju, uz kuras attēlots karalis Filips, viņa karaliskā monogramma "FP" un Beļģijas valsts kods "BE". Naudas kaltuves zīme redzama abās pusēs emisijas gadskaitlim.

Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "2**", kas atkārtojas sešas reizes pārmaiņus stateniskā un apvērstā pozīcijā.

Beļģija

Francija

Francijas pirmās sērijas euro monētu pusi ar valsts veidoto simboliku izvēlējās no vairāk kā 1200 dizaina variantiem. Speciālistu komisija ekonomikas lietu un finanšu ministra vadībā izvēlējās trīs dizainus, katru no tiem noteiktas nominālvērtības monētām.

Pirmās sērijas 1 un 2 euro monētu dizainam tika izvēlēts mākslinieka Hoakima Himineza (Joaquim Jimenez) zīmējums. Tajā attēlots koks, kas simbolizē dzīvību, turpinājumu un izaugsmi. To aptver sešstūris un Francijas Republikas moto "Liberté, Egalité, Fraternité" (brīvība, vienlīdzība, brālība).

2022. gadā Francija ieviesa otrās sērijas 1 un 2 euro monētas. Jauno monētu dizainā attēloti ozola un olīvkoka zari, kas veido dzīvības koku un simbolizē spēku, stabilitāti un mieru. Koku un moto aptver sešstūris.

Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "2**", kas atkārtojas sešas reizes pārmaiņus stateniskā un apvērstā pozīcijā.

Francija

Grieķija

Grieķijas valsts ekonomikas ministrs un Grieķijas Bankas prezidents no Nacionālās Tehniskās un mākslinieciskās komitejas iesniegto piedāvājumu klāsta izvēlējās savas valsts euro monētu dizainus. Uzvarējušo motīvu autors bija skulptors Georgess Stamatopuloss (Georges Stamatopoulos), kuru sponsorēja Bank of Greece. Katras nominālvērtības monētai ir atšķirīgs dizains. Uz monētas attēlota aina no Spartas mozaīkas (3. gs.), kurā parādīts, kā Zevs vērša izskatā nolaupa Eiropu. Eiropa ir grieķu mitoloģijas tēls un Eiropas nosaukuma izcelsmes avots. Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ *" (Grieķijas Republika).

Grieķija

Horvātija

Horvātija savām euro monētu nacionālajām pusēm ir izvēlējusies četrus dizainus, kuros ietverts Horvātijai raksturīgais šaha galdiņa raksta fons. Uz visām monētām attēlotas arī 12 Eiropas Savienības karoga zvaigznes.

Uz 2 euro monētas attēlota Horvātijas karte uz šaha galdiņa raksta fona. Ivana Šivaka (Ivan Šivak) izstrādātajā dizainā ietverts emisijas gads un uzraksts "HRVATSKA" – valsts nosaukums horvātu valodā.

Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO" ("Ak, skaistā, dārgā, saldā brīvība!") – rindas no Ivana Gunduliča (Ivan Gundulić) pazīstamās lugas "Dubravka".

Horvātija

Igaunija

Visu nominālvērtību Igaunijas monētām ir vienāds nacionālās puses dizains. Uz tām redzams Igaunijas ģeogrāfiskais attēls un uzraksts "Eesti" ("Igaunija").  

Igaunija

Īrija

Īrijas valdība pieņēma lēmumu izmantot vienotu dizainu visu nominālvērtību Īrijas monētām. Uz monētām redzama ķeltu arfa – tradicionālais Īrijas simbols –, ko papildina emisijas gadskaitlis un uzraksts "Éire" (Īrijas nosaukums īru valodā). Arfu zīmējis Džarlats Heizs (Jarlath Hayes). Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "2**", kas atkārtojas sešas reizes pārmaiņus stateniskā un apvērstā pozīcijā.

Īrija

Itālija

Itālijā ar euro monētu zīmējumiem vispirms rūpīgi iepazinās Valsts Tehniskā un mākslinieciskā komiteja, bet pēc tam Itālijas lielākā valsts televīzijas stacija RAI UNO ar tiem iepazīstināja sabiedrību. Katras nominālvērtības monētai izvēlēts atšķirīgs zīmējums, ko izraudzījās no slavenu Itālijas mākslinieku šedevriem. Uz monētas attēlots Rafaela (Raphaël) zīmētais Dantes Aligjeri (Dante Alighieri) portrets, kas novietots Vatikāna pils pāvesta Jūlija II spārnā. Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "2**", kas atkārtojas sešas reizes pārmaiņus stateniskā un apvērstā pozīcijā.

Itālija

Kipra

Uz 1 un 2 euro monētām attēlota halkolīta perioda (3000. g. pr. Kr.) dievības krustveida figūra. Šai salai raksturīgās aizvēsturiskās mākslas paraugs simbolizē Kipras nozīmi civilizācijas vēsturē un antīkajā pasaulē.

Kipra

Latvija

Uz 2 euro monētas attēlota latviešu tautumeita. Sākotnēji šis attēls tika izmantots uz 1929. gadā kaltās 5 latu sudraba monētas. Uz monētas jostas lasāms uzraksts "DIEVS * SVĒTĪ * LATVIJU". Mākslinieks – Guntars Sietiņš.

Latvija

Lietuva

Uz Lietuvas euro monētām attēlots Lietuvas Republikas valsts ģerbonis, baltais bruņinieks, emisijas valsts "LIETUVA" un emisijas gads "2015". Uz monētām redzamas arī 12 Eiropas Savienības karoga zvaigznes. To dizaina autors ir tēlnieks Antans Žukausks (Antanas Žukauskas). Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "LAISVĖ * VIENYBĖ * GEROVĖ *" (Brīvība * Vienotība * Labklājība *)

Lietuva

Luksemburga

Pēc vienošanās ar karalisko ģimeni un Luksemburgas valdību monētu dizainu izstrādāja Ivete Gastojē-Klēra (Yvette Gastauer-Claire).

Uz visām Luksemburgas emitētajām euro monētām ir Viņa Karaliskās Augstības lielhercoga Henrija profils. Uz tām norādīts arī emisijas gads un uzraksts "Luksemburga" luksemburgiešu valodā ("Lëtzebuerg").

 

Luksemburga

Malta

Uz 1 un 2 euro monētām attēlota Maltas ordeņa zīme. Laikā, kad ordenis valdīja Maltā (1530–1798), šo astoņstaru krustu sāka saistīt ar Maltu, un tagad tas bieži tiek dēvēts par Maltas krustu.

Malta

Monako

Apgrozībā laistas divas monētu sērijas.

Uz 2 euro monētas attēlots Viņa Augstība princis Renjē III. Uz 1 euro monētas – Viņa Augstības prinča Renjē III un Viņa Augstības kroņprinča Alberta dubultportrets. Uz 10, 20 un 50 centu monētām attēlots prinča zīmogs. Uz 1, 2 un 5 centu monētām redzams Monako prinču suverēnu ģerbonis.

Uz otrās sērijas 2 euro un 1 euro monētām attēlots Viņa Augstības prinča Alberta II portrets. Uz 10, 20 un 50 centu monētām redzama Viņa Augstības kroņprinča Alberta monogramma. 1, 2 un 5 centu monētu galvenais dizaina motīvs ir Monako prinču ģerbonis.

Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "2**", kas atkārtojas sešas reizes pārmaiņus stateniskā un apvērstā pozīcijā.

Monako

Nīderlande

Nīderlande pirmās sērijas monētām izvēlējās divus karalienes Beatrikses portretus, kuru autors ir Bruno Ninabers van Eibens (Bruno Ninaber van Eyben). Apgrozībā laistas divas monētu sērijas. Abu sēriju monētas ir derīgas.

Uz otrās sērijas monētām, kuras tika ieviestas 2014. gadā, attēlots karalis Vilhelms Aleksandrs un redzams uzraksts "Willem-Alexander Koning der Nederlanden" (Nīderlandes karalis).

1 un 2 euro monētas

Uz pirmās sērijas monētām redzams karalienes Beatrikses portrets un uzraksts "Beatrix Koningin der Nederlanden" (Nīderlandes karaliene).

Uz otrās sērijas monētām redzams karaļa Vilhelma Aleksandra portrets un uzraksts "Willem-Alexander Koning der Nederlanden" (Nīderlandes karalis). Naudas kaltuves zīme redzama abās pusēs emisijas gadskaitlim. Uz abu sēriju 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "GOD * ZIJ * MET * ONS *" (Dievs, esi ar mums).

Nīderlande

Portugāle

No nacionālajā konkursā iesniegtajiem darbiem izvēlējās trīs dažādus euro dizainus. Konkursā uzvarēja dizaineris Vitors Manuels Fernandess duš Santušs (Vítor Manuel Fernandes dos Santos), kura iedvesmas avots bija vēsturiskie simboli un Portugāles pirmā karaļa Alfonsa I Enrikiša (Dom Afonso Henriques) zīmogi. Viņš piedāvāja vairākus motīvus. Uz 1 un 2 euro monētām attēlotas valsts pilis un ģerboņi Eiropas zvaigžņu ielokā. Tas simbolizē dialogu, vērtību apmaiņu un Eiropas celtniecības dinamiku. Centrālais elements ir 1144. gada karaļa zīmogs. Uz 2 euro monētas jostas redzami pieci ģerboņi un septiņas pilis, izvietotas ar vienādām atstarpēm.

Portugāle

Sanmarīno

Uz pirmās sērijas monētas attēlota valdības ēka Palazzo Pubblico. Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "2*", kas atkārtojas sešas reizes pārmaiņus stateniskā un apvērstā pozīcijā.


Uz otrās sērijas monētas attēlots Sv. Marīno portrets – Džovana Batistas Urbinelli gleznas fragments.

Sanmarīno

Slovākija

Uz 1 un 2 euro monētām attēlots Slovākijas valsts ģerbonī redzamais dubultkrusts uz trim pakalniem.

Slovākija

Slovēnija

Uz monētas redzams dzejnieks France Prešerens (France Prešeren) un vārdi "Shivé naj vsi naródi" (Dieva svētība visām tautām) – rinda no viņa dzejoļa "Zdravljica", kas izmantots arī valsts himnā. Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "SLOVENIJA", aiz kura iegravēts punkts.

Slovēnija

Somija

Somija izvēlējās trīs attēlus, kas līdzīgi iepriekš uz nacionālajām monētām izmantotajiem attēliem. Uz 2 euro monētas attēlotas Raimo Heino (Raimo Heino) zīmētās lācenes un lāceņu ziedi. Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "SUOMI FINLAND ***", un * simbolizē lauvas galvu.

Somija

Spānija

Spānijas monētās izmantoti trīs dizaini ar karaļa, Migela de Servantesa (Miguel de Cervantes) un Santjago de Kompostelas (Santiago de Compostela) katedrāles attēliem. Apgrozībā laistas trīs monētu sērijas. Visas monētas ir derīgas.

Otrās sērijas monētu dizains 2010. gadā nedaudz mainīts, lai izpildītu Eiropas Komisijas pamatnostādnes. Piemēram, gadskaitlis redzams monētas iekšējā daļā.

Uz pirmās un otrās sērijas monētām attēlots karaļa Huana Karlosa I (Juan Carlos I de Borbón y Borbón) portrets.

2015. gadā Spānija ieviesa trešās sērijas 1 un 2 euro monētas, uz kurām attēlots jaunais karalis Felipe VI un valsts nosaukums "ESPAÑA 2015". Naudas kaltuves zīme izvietota pa labi no portreta.

Spānija

Vācija

Vācijas amatpersonas un numismātikas eksperti savas valsts euro monētām izvēlējās trīs dažādus dizainus. Uz 1 un 2 euro monētām attēlots tradicionālais Vācijas suverenitātes simbols – ērglis –, kuru ieskauj Eiropas Savienības zvaigznes. Šā motīva autori ir Heincs Hoijers (Heinz Hoyer) un Sņežana Ruseva-Hoijere (Sneschana Russewa-Hoyer). Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT" (vienotība un taisnība, un brīvība) un federācijas ērgļa emblēma.

Vācija

Vatikāns

Apgrozībā ir piecas Vatikāna monētu sērijas. Visas monētas ir derīgas.

Pirmā sērija, uz kuras ir pāvesta Jāņa Pāvila II attēls, tika izlaista laikā no 2002. līdz 2005. gadam.

Otrā sērija, kuru izlaida no 2005. gada marta līdz 2006. gada jūnijam, attēlo kambarsulaiņa, Vatikāna valsts pagaidu vadītāja, ģerboni, kas novietots uz Apustuliskā Kambara emblēmas monētas centrā. Attēla augšdaļu puslokā apvij vārdi "SEDE VACANTE" un izlaiduma gads, kas apzīmēts ar romiešu cipariem – "MMV". Dizaina autores vārds – "D. LONGO" – rakstīts gar centrālā attēla apmales kreiso apakšējo pusi, bet gravieru iniciāļi – gar labo apakšējo pusi, tas ir, "MAC inc" (1 centa un 20 centu monētām); "LDS inc" (2 centu un 50 centu monētām); "ELF inc" (5 centu un 1 euro monētām) un "MCC inc" (10 centu un 2 euro monētām).

Uz trešās sērijas monētām, kuras izlaida no 2006. gada aprīļa līdz 2013. gada decembrim, attēlots pāvests Benedikts XVI. Kreisajā pusē dizaina autores iniciāļi "DL".

Uz ceturtās sērijas monētām, kuras pirmoreiz izlaida 2014. gada janvārī, attēlots pāvests Francisks.

Uz piektās sērijas monētām, kuras pirmoreiz izlaida 2017. gada martā, attēlots Vatikāna valsts galva pāvests Francisks.

Uz visu sēriju monētām attēlotas 12 Eiropas karoga zvaigznes, uzraksts "CITTÀ DEL VATICANO", emisijas gadskaitlis un naudas kaltuves zīme "R". Uz 2 euro monētas jostas lasāms uzraksts "2*", kas atkārtojas sešas reizes pārmaiņus stateniskā un apvērstā pozīcijā.

Vatikāns

Ja kāda monēta nav atrodama šajā sarakstā, iespējams, tā ir piemiņas monēta.

Visas šīs sadaļas lapas