Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Banknotes

Banknotes ir daļa no mūsu tautsaimniecības, mūsu identitātes un mūsu kultūras, un mums ECB uzticēta milzīga atbildība nodrošināt, lai cilvēki saglabātu uzticēšanos tām.

ECB prezidente Kristīne Lagarda

Euro banknotes jūsu makā ir vistaustāmākais vienotas Eiropas simbols. Pašlaik apgrozībā ir vairāk nekā 29 mljrd. euro banknošu, kuru kopējā vērtība pārsniedz 1.5 trlj. euro. Mūsu darbs vērsts uz to, lai nodrošinātu, ka ikviena no tām ik brīdi saglabā visaugstāko kvalitāti un ir droši un ar pārliecību lietojama jebkur pasaulē. Tas palīdz vairot uzticēšanos un ticību mūsu vienotajai valūtai gan kā maksāšanas, gan vērtību uzkrāšanas līdzeklim. Ja nākotnē apgrozībā tiks laists digitālais euro, tas pastāvēs paralēli skaidrajai naudai un neietekmēs euro banknošu lomu.


Nākotnes banknotes

Izstrādājot nākotnes banknotes, vēlamies nodrošināt, lai tās būtu vēl drošākas, grūtāk viltojamas un ilgtspējīgākas. Un mēs vēlamies, lai banknošu jaunais dizains būtu iekļaujošs un aktuāls ikvienam eiropietim. Uzziniet vairāk par dažādajiem šā procesa posmiem un iespējām iesaistīties tajā.

Nākotnes banknotes

Pašreizējās banknotes

Ir divi euro banknošu izlaidumi. Pirmajā izlaidumā ietilpst septiņu nominālvērtību banknotes – 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro un 500 euro. Otrajā izlaidumā, ko dēvē arī par Eiropas sēriju, ietilpst sešu nominālvērtību banknotes, jo mēs nolēmām pārtraukt 500 euro banknošu izlaišanu.

Nominālvērtības, dizains un pretviltošanas elementi

Pretviltošanas pasākumi

Viens no mūsu galvenajiem pienākumiem ir nodrošināt, lai banknotes, kuras saņemat, būtu īstas. Uzziniet vairāk par to, ko mēs darām, lai apsteigtu naudas viltotājus, un kā rīkoties, ja jums rodas aizdomas, ka jūsu rokās nonākusi viltota banknote.

Pretviltošanas pasākumi

Bojātas banknotes un banknotes ar krāsas traipiem

Nacionālās centrālās bankas eurozonā strādā pie tā, lai pirms euro banknošu atkārtotas laišanas apgrozībā nodrošinātu, ka ikviena no tām ir derīga lietošanai. Banknotes var tikt sabojātas nejauši, bet dažkārt tas notiek aizsargierīcēs. Uzziniet vairāk par bojātām banknotēm un banknotēm ar krāsas traipiem un to, kā tās var apmainīt.

Bojātas banknotes un banknotes ar krāsas traipiem

Banknošu ražošana un krājumi

Euro banknotes kopīgiem spēkiem izgatavo nacionālās centrālās bankas un ECB. Katru gadu jāsaražo pietiekami daudz jaunu banknošu, lai nomainītu nederīgās banknotes un apmierinātu gan iepriekš paredzamu, gan negaidītu krasu pieprasījuma kāpumu.

Banknošu ražošana

Vide, veselība un drošība

Viens no mūsu stratēģijas "Skaidrā nauda 2030" mērķiem ir nodrošināt euro banknošu drošu lietošanu un ilgtspēju. Kopš euro ieviešanas esam apņēmušies samazināt mūsu banknošu radīto ietekmi uz vidi.

Vide, veselība un drošība

Pētniecība un attīstība

Mūsu darbs vērsts uz to, lai panāktu, ka mūsu banknotes ir inovatīvas un vienmēr ir soli priekšā jaunākajām banknošu viltošanas tehnoloģijām. Mēs arī izstrādājam vides ziņā ilgtspējīgus risinājumus, kas var palīdzēt mazināt mūsu euro banknošu un ar tām saistīto procesu ietekmi uz vidi.

Pētniecība un attīstība

Attēli un atveidošanas noteikumi

Euro banknošu attēlus ir atļauts izmantot, ja vien nodrošināta atbilstība mūsu banknošu atveidošanas noteikumiem. Jūs varat lejupielādēt zemas izšķirtspējas euro banknošu attēlus tieši no mūsu interneta vietnes vai pieprasīt augstas izšķirtspējas attēlus, ja jums ir likumīga, profesionāla interese tos izmantot.

Attēli un atveidošanas noteikumi

Informatīvie un mācību materiāli

Mūsu mācību materiāli ietver informāciju par euro monētām, banknotēm un to pretviltošanas elementiem. Tie piemēroti gan plašai sabiedrībai, gan profesionāliem skaidrās naudas apstrādātājiem. Jūs varat lejupielādēt mūsu materiālus vai lūgt, lai nosūtām jums publikācijas papīra formātā.

Informatīvie un mācību materiāli

Visas šīs sadaļas lapas