Euro
Euro nas povezuje
Eurski bankovci in kovanci so otipljiv simbol, ki nas vsak dan znova spominja na večjo svobodo, praktičnost in priložnosti, ki nam jih daje Evropska unija.
Enajst držav članic EU je 1. januarja 1999 uvedlo euro kot novo skupno valuto. Sprva je obstajal samo kot elektronska valuta, čez tri leta pa so v obtok prišli tudi bankovci in kovanci.
Danes je euro denarna enota v 20 državah članicah EU, v katerih živi približno 350 milijonov ljudi. Je ena najpomembnejših valut na svetu in v Evropski centralni banki skrbimo za to, da ohranja svojo vrednost.
Pomen enotnosti – 25 let eura
V minulih 25 letih je euro prinesel Evropi številne koristi. Zaupajo mu milijoni ljudi, ki ga uporabljajo vsak dan, saj po vsem svetu izraža stabilnost in evropsko enotnost.
Več o tem, kaj smo dosegli s pomočjo euraNaši eurski bankovci
Eurski bankovci simbolizirajo povezanost, odprtost in sodelovanje med evropskimi narodi. Zaradi svojih oblikovnih in zaščitnih elementov so prepoznavni po vsem svetu.
Raziščite eurske bankovce v 3D predstavitviKako euro koristi Evropejcem?
Z eurom je življenje enostavnejše, saj je z njim lažje potovati, delati ali študirati v drugi evropski državi. V ECB varujemo njegovo vrednost, da lahko kar najbolje izkoristite vse, kar ponuja Evropa.
Oglejte si, kako euro poenostavlja življenjeKako euro pomaga Evropejcem pri poslovanju?
Mala in srednje velika podjetja so hrbtenica gospodarstva v euroobmočju. Skupna valuta zmanjšuje stroške poslovanja, blaži tveganja in olajšuje naložbe, zato podjetjem omogoča, da rastejo.
Oglejte si, kako euro koristi malim podjetjemSte vedeli?
Dve vzporedni črti v simbolu € označujeta stabilnost valute.
Prihodnji bankovci
Razvijamo nove bankovce, da bi bili še bolj varni, okolju prijazni in prepoznavni za Evropejce vseh starosti in družbenih okolij. Več o posameznih korakih v tem postopku in o tem, kako lahko v njem sodelujete tudi sami, najdete na spodnji povezavi.
Strategija Eurosistema o gotovini
ECB in centralne banke v euroobmočju so si zastavile pet strateških ciljev, da bi gotovina vedno ostala splošno sprejeto plačilno sredstvo. Z njimi skrbijo, da bo gotovina tudi v prihodnje dostopna vsem in da se bo še naprej sprejemala kot konkurenčno in zanesljivo plačilno sredstvo in hranilec vrednosti.
Strateški cilji o gotoviniRaziščite še druge teme v zvezi z bankovci
Podatki o bankovcih v obtoku
Da bi bilo vedno na voljo dovolj gotovine, pozorno spremljamo obtok eurskih bankovcev in povpraševanje po njih.
Statistika o obtoku bankovcev in kovancevMednarodna vloga eura
Euro je ena najpomembnejših valut na svetu. Spremljamo uporabo eura zunaj euroobmočja in o tem poročamo.
Najnovejše poročilo