Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Chorvátsko

Chorvátsko si na národné strany eurových mincí vybralo štyri motívy, všetky s typickým chorvátskym šachovnicovým vzorom na pozadí. Na všetkých minciach je tiež zobrazených 12 hviezd európskej vlajky.

2 €

Na minci 2 € je zobrazená mapa Chorvátska so šachovnicovým vzorom na pozadí. Na minci, ktorej autorom je Ivan Šivak, je uvedený rok vydania a názov krajiny v chorvátčine „HRVATSKA“.

Nápis na hrane mince 2 €: „O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO” („Ó, krásna, vzácna, sladká sloboda“), verš zo známej hry „Dubravka“ od Ivana Gundulića.

1 €

Na minci 1 € je zobrazená kuna so šachovnicovým vzorom na pozadí. Jej autormi sú Jagor Šunde, David Čemeljić a Fran Zekan. Kuna je malý cicavec, podľa ktorého bola nazvaná bývalá mena krajiny. Na minci je uvedený rok vydania a názov krajiny v chorvátčine „HRVATSKA“.

50 centov

Na minci 50 centov sa nachádza portrét vynálezcu a inžiniera Nikolu Teslu, ktorý vyvinul technológiu striedavého prúdu. Autorom návrhu mince je Ivan Domagoj Račić. Na minci je uvedený rok vydania a názov krajiny v chorvátčine „HRVATSKA“.

20 centov

Na minci 20 centov sa nachádza portrét vynálezcu a inžiniera Nikolu Teslu, ktorý vyvinul technológiu striedavého prúdu. Autorom návrhu mince je Ivan Domagoj Račić. Na minci je uvedený rok vydania a názov krajiny v chorvátčine „HRVATSKA“.

10 centov

Na minci 10 centov sa nachádza portrét vynálezcu a inžiniera Nikolu Teslu, ktorý vyvinul technológiu striedavého prúdu. Autorom návrhu mince je Ivan Domagoj Račić. Na minci je uvedený rok vydania a názov krajiny v chorvátčine „HRVATSKA“.

5 centov

Na minci 5 centov sú vyobrazené písmená „HR“ napísané hranatým písmom v hlaholike. Hlaholika je najstarším známym slovanským písmom a v Chorvátsku sa používala do 19. storočia. Autorom mince je Maja Škripeljová. Na minci je uvedený rok vydania a názov krajiny v chorvátčine „HRVATSKA“.

2 centy

Na minci 2 centy sú vyobrazené písmená „HR“ napísané hranatým písmom v hlaholike. Hlaholika je najstarším známym slovanským písmom a v Chorvátsku sa používala do 19. storočia. Autorom mince je Maja Škripeljová. Na minci je uvedený rok vydania a názov krajiny v chorvátčine „HRVATSKA“.

1 cent

Na minci 1 cent sú vyobrazené písmená „HR“ napísané hranatým písmom v hlaholike. Hlaholika je najstarším známym slovanským písmom a v Chorvátsku sa používala do 19. storočia. Autorom mince je Maja Škripeljová. Na minci je uvedený rok vydania a názov krajiny v chorvátčine „HRVATSKA“.