Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Rakousko

Rakousko se rozhodlo, že na své národní strany sady mincí umístí rostliny, architektonické památky a slavné osobnosti ze své historie. Návrhy na podobu národní strany hodnotila komise a také veřejnost při výzkumu veřejného mínění. Autorem národních stran rakouských mincí je Josef Kaiser.

2 €

Na minci je zobrazen portrét pacifistky Berthy von Suttnerové, která je symbolem mnohaletého úsilí Rakouska o mír. Vlys hrany mince 2 €: čtyřikrát za sebou 2 EURO ***, střídavě nastojato z jedné a druhé strany.

1 €

Na minci je zobrazen portrét rakouského skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, symbolizující Rakousko jako zemi hudby.

50 centů

Na minci je zobrazen Dům vídeňské secese, který symbolizuje zrod secese v Rakousku. Budova symbolizuje počátek nového věku a most do nové měnové epochy.

20 centů

Na minci je zobrazen palác Belvedere, jeden z nejkrásnějších barokních paláců v Rakousku. V tomto paláci byla v roce 1955 podepsána smlouva, kterou Rakousko znovu získalo suverenitu. Díky tomu se stal název paláce Belvedere synonymem svobody.

10 centů

Na minci je zobrazen chrám sv. Štěpána, jeden z klenotů vídeňské gotické architektury, který je velmi oblíben mezi turisty.

5 centů

Mince je součástí květinové série, je na ní zobrazen alpský petrklíč symbolizující odpovědnost vůči životnímu prostředí a roli Rakouska v rozvoji politiky na ochranu životního prostředí v Evropském společenství.

2 centy

Mince je součástí květinové série, je na ní zobrazena alpská protěž symbolizující odpovědnost vůči životnímu prostředí a roli Rakouska v rozvoji politiky na ochranu životního prostředí v Evropském společenství.

1 cent

Mince je součástí květinové série, je na ní zobrazen hořec symbolizující odpovědnost vůči životnímu prostředí a roli Rakouska v rozvoji politiky na ochranu životního prostředí v Evropském společenství.