Управителният съвет
Управителният съвет е главният орган за вземане на решения на ЕЦБ. Състои се от
- шестимата членове на Изпълнителния съвет на ЕЦБ и
- управителите на националните централни банки на 19-те държави от еврозоната.

Управителният съвет на ЕЦБ
(февруари 2020 г.)
Отговорности
- да приема насоките и да взема необходимите решения, за да осигури изпълнението на възложените на ЕЦБ и Евросистемата задачи;
- да определя паричната политика на eврозоната. Това включва решения, свързани с целите на паричната политика, основните лихвени проценти, запаса от резерви в Евросистемата и установяването на насоки за изпълнение на тези решения.
- във връзка с новите отговорности на ЕЦБ, свързани с банковия надзор, да приема решения, свързани с общата рамка, съгласно която се приемат надзорни решения, и да приема цялостни проекти за решения, предложени от Надзорния съвет съгласно процедурата при липса на възражения.
Заседания и решения
Обикновено Управителният съвет заседава два пъти месечно в сградата на ЕЦБ във Франкфурт на Майн, Германия.
Управителният съвет анализира икономическото развитие и паричната динамика и на всеки шест седмици приема решения, свързани с паричната политика. На другите си заседания Съветът обсъжда главно въпроси, засягащи други задачи и отговорности на ЕЦБ и Евросистемата. За да се осигури разделянето на отговорностите по надзора от задачите на ЕЦБ по паричната политика и другите задължения, се провеждат отделни заседания на Управителния съвет.
Решенията, свързани с паричната политика, се разясняват подробно на пресконференция, която се провежда веднъж на шест седмици. Пресконференцията се води от председателя със съдействието на заместник-председателя на ЕЦБ.
Освен това ЕЦБ публикува редовни съобщения за заседанията на Управителния съвет, свързани с паричната политика, преди датата на следващото заседание.
Календар на заседанията на Управителния съвет
Какво трябва да знаете за решенията по паричната политика
За повече информация относно процеса на вземане на решения в рамките на единния надзорен механизъм: Уебсайт за банковия надзор.
Как функционира ротационната система на правата на глас в Управителния съвет на ЕЦБ?
При присъединяването на Литва към еврозоната на 1 януари 2015 г. ще бъде дадено началото на система, съгласно която управителите на националните централни банки ще се редуват при упражняване на правото си на глас в Управителния съвет.
В този текст ЕЦБ отговаря на някои често задавани въпроси относно това как функционира системата и защо е създадена.
Обяснителна статия за ротацията на правата на глас в Управителния съвет
Обзор на целия график