Възможности за търсене
Начална страница Медии ЕЦБ обяснява Изследвания и публикации Статистика Парична политика Еврото Плащания и пазари Кариери
Предложения
Сортиране по

Решения, приети от Управителния съвет на ЕЦБ (в допълнение към решенията за определяне на лихвените проценти)

юни 2021 г.

25 юни 2021 г.

Пазарни операции

Администриране на операциите за заеми и безвъзмездни средства в контекста на NextGenerationEU

На 26 май 2021 г. Управителният съвет прие Решение (ЕС) 2021/874 (ЕЦБ/2021/25) за изменение на Решение (ЕС) 2019/1743 относно олихвяването на наличностите от свръхрезерви и на някои депозити. Изменението засяга оперативни аспекти, свързани с администрирането на заеми и безвъзмездни средства, отпуснати в контекста на пакета за спешна подкрепа NextGenerationEU (NGEU) . ЕЦБ ще открие съответно две сметки за Европейската комисия: една за съхраняване на пруденциалните касови наличности по NGEU, необходими за осигуряване на успешно управление на плащанията по NGEU, и една, която да служи като преходна сметка за отпускането на безвъзмездните средства на държавите членки. Европейската комисия ще възстанови на ЕЦБ разходите за персонала за тази услуга. Освен това Управителният съвет реши средствата, в размер до 20 млрд. евро държани в специалната сметка за пруденциалните касови наличности по NGEU, да се олихвяват с 0% или с лихвения процент по депозитното улеснение, който от двата е по-висок, и до този праг да са освободени от прилагането на отрицателен лихвен процент. Средствата над прага на освобождаване – над 20 млрд. евро – ще се олихвяват с процента по депозитното улеснение. Очаква се NGEU да предостави финансова помощ в размер до 750 млрд. евро под формата на заеми и безвъзмездни средства от Европейския съюз за засегнатите държави членки.

Изменение на Насоки ЕЦБ/2014/31 относно допълнителни временни мерки по отношение на операции по рефинансиране на Евросистемата

На 2 юни 2021 г. Управителният съвет прие Насоки (ЕС) 2021/975 (ЕЦБ/2021/26) за изменение на Насоки ЕЦБ/2014/31 относно допълнителни временни мерки по отношение на операции по рефинансиране на Евросистемата и допустимост на обезпечения. Изменението прилага решението на Управителния съвет от 10 декември 2020 г. относно продължителността на мерките за облекчаване на изискванията към обезпеченията. То удължава крайния срок за разпоредбите относно запазване на допустимостта на определени търгуеми активи и емитенти, допустими на 7 април 2020 г. от 29 септември 2021 г. до 30 юни 2022 г. Централните банки от Евросистемата са длъжни да спазват Насоките от 30 септември 2021 г.

Промени в съществуващите рамки за допълнителни вземания по кредити

На 10 юни 2021 г. Управителният съвет одобри възможността за допълнително шестмесечно удължаване (от 30 юни до 31 декември 2021 г.) на срока, в който новоиздадените гаранции съгласно разширените схеми за гаранции от правителството/публичния сектор във връзка с коронавируса (COVID-19), могат да бъдат приемани от националните централни банки за вземания по кредити, допустими съгласно временните рамки за допълнителни вземания по кредити. Това е в съответствие с решението на Европейската комисия да удължи Временната рамка за държавна помощ с още шест месеца, до 31 декември 2021 г.

Макропруденциална политика и финансова стабилност

Отговор на Евросистемата на организираната от ЕОЦКП публична консултация относно рамката за фондовете на паричния пазар в ЕС

На 23 юни 2021 г. Управителният съвет одобри отговора на Евросистемата на обявената от ЕОЦКП публична консултация относно рамката за фондовете на паричния пазар в ЕС. Документът ще бъде публикуван скоро на уебсайта на ЕЦБ.

Пазарна инфраструктура и плащания

TARGET – Годишен доклад за 2020 г.

На 20 май 2021 г. Управителният съвет прие за сведение Годишния доклад за TARGET за 2020 г.. След това докладът бе публикуван на уебсайта на ЕЦБ. В него се представя информация за трафика по TARGET2, функционалността на системата и най-важните събития през 2020 г. Включени са седем карета по особено актуални теми през 2020 г., а именно развитието на трафика в TARGET2 и въздействието от коронавируса (COVID-19), въвеждането на мерки за общоевропейска достъпност на TARGET сетълмента на незабавни плащания (TIPS), въздействието от Брекзит върху трафика в TARGET2, силата на механизмите за спестяване на ликвидност в TARGET2, платежните профили на участниците в TARGET2, основни инциденти в TARGET2 през 2020 г. и проектът за консолидация на TARGET2/TARGET2-Securities (T2S) и бъдещите услуги за брутен сетълмент в реално време (RTGS).

Развитие на сетълмента между различни валути в TIPS

На 11 юни 2021 г. Управителният съвет реши, че функция за сетълмент между различни валути в TIPS е в съответствие със стратегическите цели на Евросистемата. Проучване на възможността за сетълмент между различни валути в TIPS започна през октомври 2020 г., когато ЕЦБ и Sveriges Riksbank обявиха съвместно проучване дали платформата дава възможност за обработка на транзакции между евро и шведска крона. Следващата стъпка е да се определи възможен операционен модел и правна уредба. Очаква се TIPS да започне да предлага услуги по незабавно плащане в шведски крони от май 2022 г., когато Sveriges Riksbank ще се присъедини към платформата. Възможно е от ноември 2025 г. да започнат да се предлагат и незабавни плащания в датски крони, когато се предвижда присъединяване на Danmarks Nationalbank. Повече подробности са представени на уебсайта на ЕЦБ в раздела Плащания и пазари > Новини.

Финансов отчет на T2S за 2020 г.

На 17 юни 2021 г. Управителният съвет одобри публикуването на финансовия отчет на T2S за финансовата 2020 г. и прие за сведение съответното становище на външния одитор. С публикуването на отчета се изпълнява задължение по Рамковото споразумение за T2S. Целта е да се информират клиентите и заинтересованите лица, както и широката общественост, за финансовото състояние на T2S. Документите са публикувани на уебсайта на ЕЦБ.

Становища по законодателни въпроси

Становище на ЕЦБ относно задължението за получаване на плащания в брой в Полша

На 14 май 2021 г. Управителният съвет прие Становище CON/2021/18 по искане на председателя на Narodowy Bank Polski (NBP) от името на президента на Република Полша.

Становище на ЕЦБ относно създаването на регистър за основни данни за предприятията в Германия

На 25 май 2021 г. Управителният съвет прие Становище CON/2021/19 по искане на Федералното министерство на икономиката и енергетиката на Германия.

Становище на ЕЦБ относно предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно оперативната устойчивост на цифровите технологии във финансовия сектор

На 4 юни 2021 г. Управителният съвет прие Становище CON/2021/20 по искане на Съвета на Европейския съюз и на Европейския парламент.

Становище на ЕЦБ относно ролята на Central Bank of Cyprus по отношение на издаването на държавни гаранции на кредитни институции

На 11 юни 2021 г. Управителният съвет прие Становище CON/2021/21 по искане на Министерството на финансите на Република Кипър.

Становище на ЕЦБ относно регулирането на падежното несъответствие на форинта на кредитните институции

На 11 юни 2021 г. Управителният съвет прие Становище CON/2021/22 по искане на Magyar Nemzeti Bank.

Административно управление

Нов член на Съвета за пазарна инфраструктура

На 11 юни 2021 г. Управителният съвет назначи г-н Джулиан Райшле, ръководител на генерална дирекция „Плащания и системи за сетълмент“ в Deutsche Bundesbank, за член на Съвета за пазарна инфраструктура до 31 май 2022 г. Г-н Райшле заменя на този пост г-н Йохен Мецгер, който пое друга длъжност в Deutsche Bundesbank, с незабавно действие.

Статистика

Публична консултация по преглед на рамката за неизпълнение на изискванията за статистическа отчетност

На 17 юни 2021 г. Управителният съвет одобри обявяването на публична консултация по процедури за нарушения в случаи на неизпълнение на изискванията за статистическа отчетност. Целта на прегледа е да се оптимизират процедурите за нарушения и да се изяснят ролите на съответните институции в процеса. Документацията е публикувана на уебсайта на ЕЦБ. Официалното приемане на преработената правна рамка за неизпълнение на изискванията се очаква до края на 2021 г.

Банков надзор в ЕЦБ

Изменение на Регламента на ЕЦБ относно отчитането на надзорна финансова информация.

На 14 май 2021 г. Управителният съвет не предяви възражения срещу предложението на Надзорния съвет да приеме Регламент (ЕС) 2021/943 (ЕЦБ/2021/24) за изменение на Регламент (ЕС) 2015/534 относно отчитането на надзорна финансова информация (ЕЦБ/2015/13) (Регламент на ЕЦБ за FINREP). Изменението беше необходимо, за да се актуализират препратките и да се запази съответствието с промените, свързани с правни актове на ЕС, към които има препратки в Регламента на ЕЦБ за FINREP (например приетия неотдавна Регламент за изпълнение на Комисията (ЕС) 2021/451 относно предоставянето на информация от институциите на надзорните органи и Регламент (ЕС) 2019/876 за изменение на Регламент (ЕС) № 575/2013). Изменените правни актове на ЕЦБ ще се прилагат от 28 юни 2021 г.

Временно несъответствие с Насоките на ЕБО относно набора от сценарии за използване при плановете за възстановяване

На 18 май 2021 г. Управителният съвет не предяви възражения срещу предложението на Надзорния съвет да уведоми Европейския банков орган (ЕБО), че по отношение на значимите институции под нейния пряк надзор ЕЦБ временно няма да изпълнява части от Насоките на ЕБО относно набора от сценарии за използване при плановете за възстановяване (EBA/GL/2014/06), а ще следва целеви подход към представянето на планове за възстановяване. Това означава, че през 2021 г. ЕЦБ няма да изисква значимите институции да включат в плановете си за възстановяване най-малко три сценария, както предвиждат Насоките. Вместо това, с оглед на продължаващата пандемия от COVID-19, ЕЦБ ще поиска банките да се съсредоточат върху онези елементи на плановете за възстановяване, които имат ключово значение за тяхната подготвеност за криза, и да представят два сценария (един системен и един идиосинкратичен), които да отчитат икономическите последици за банките от COVID-19.

Съответствие с Насоките на ЕБО относно алтернативното третиране на експозициите на институциите, свързани с тристранни споразумения за обратно изкупуване

На 21 май 2021 г. Управителният съвет не предяви възражения срещу предложението на Надзорния съвет да уведоми ЕБО, че до 28 юни 2021 г., за значимите институции под нейния пряк надзор, ЕЦБ ще изпълни Насоките на ЕБО за определяне на условията за прилагане на алтернативното третиране на експозициите на институциите, свързани с „тристранни споразумения за обратно изкупуване“, посочени в член 403, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 575/2013 за целите на големите експозиции (EBA/GL/2021/01).

Спазване на Насоките на ЕБО относно подходящите подгрупи от секторни експозиции, към които компетентни или определени органи могат да прилагат буфер за системен риск

На 28 май 2021 г. Управителният съвет не предяви възражения срещу предложението на Надзорния съвет да уведоми ЕБО, че ЕЦБ ще спазва Насоките на ЕБО относно подходящите подгрупи от секторни експозиции, към които компетентни или определени органи могат да прилагат буфер за системен риск в съответствие с член 133, параграф 5, буква е) от Директива 2013/36/ЕС (EBA/GL/2020/13). На практика ЕЦБ ще може да прилага секторен буфер за системен риск към държавите членки, участващи в единния надзорен механизъм (ЕНМ), упражнявайки правомощията си по член 5, параграф 2 от Регламента за ЕНМ (Регламент (ЕС) № 1024/2013 на Съвета), едва след като тези държави са транспонирали в националните си рамки Директивата за капиталовите изисквания (ДКИ V).

Публична консултация по пакета за усъвършенстване на оценката за надеждност и пригодност

На 1 юни 2021 г. Управителният съвет не предяви възражения срещу предложението на Надзорния съвет да обяви публична консултация по актуализираните образци на Въпросника на ЕЦБ за надеждност и пригодност и Ръководството за оценките за надеждност и пригодност. Целта на преработеното Ръководство, актуализирано последно през май 2018 г., е да разясни по-подробно ориентацията на политиката, надзорните практики и процедурите, прилагани от ЕЦБ при оценяването на пригодността на назначаваните членове на ръководните органи на значимите кредитни институции. В него се посочват основните очаквания на ЕЦБ в това отношение. Повече информация е налична на уебсайта на ЕЦБ за банковия надзор, в раздела за публичните консултации.

Публична консултация по правата на избор и преценка, предвидени в правото на Съюза

На 7 юни 2021 г. Управителният съвет не предяви възражения срещу предложението на Надзорния съвет да обяви публична консултация по проект за преработена версия на Ръководството на ЕЦБ относно правата на избор и преценка, предвидени в правото на Съюза, и по свързани с него правни актове на ЕЦБ. Повече информация скоро ще бъде публикувана на уебсайта на ЕЦБ за банковия надзор, в раздела за публичните консултации.

Решение за удължаване на временното изключване на някои експозиции към централни банки от показателя общ размер на експозициите с оглед на пандемията от COVID-19

На 9 юни 2021 г. Управителният съвет реши, че е съгласен с Надзорния съвет, че продължават да са налице „извънредни обстоятелства“, които позволяват удължаване на временното изключване на определени експозиции към централни банки от съотношението на ливъридж, с цел подпомагане на трансмисионния механизъм на паричната политика на ЕЦБ. Управителният съвет счита, че условието за извънредни обстоятелства, които оправдават това временно изключение, е все така изпълнено за еврозоната като цяло. Това становище по паричната политика на Управителния съвет бе последвано от решение на ЕЦБ в надзорната ѝ компетенция – Решение ЕЦБ/2021/27 относно временното изключване на някои експозиции към централни банки от мярката за общата експозиция предвид пандемията от COVID-19 и за отмяна на Решение (ЕС) 2020/1306. То позволява на значимите банки под прекия надзор на ЕЦБ да изключат определени експозиции към централни банки от съотношението на ливъридж до 31 март 2022 г. Прессъобщение по темата е публикувано на уебсайта на ЕЦБ за банковия надзор.

Съвместно публично изявление относно прекратяването на LIBOR

На 18 юни 2021 г. Управителният съвет не предяви възражения срещу предложението на Надзорния съвет за съвместно публично изявление с Европейската комисия, ЕБО и ЕОЦКП с оглед да се осигури гладък преход към неизползване на Лондонския междубанков лихвен процент (LIBOR). Четирите институции настойчиво съветват участниците на пазара да използват оставащото време до прекратяването на представителността на USD LIBOR, GBP LIBOR, JPY LIBOR, CHF LIBOR и EUR LIBOR, за да намалят съществено експозицията си към тези лихвени проценти. Изявлението е публикувано на уебсайта на банковия надзор в ЕЦБ.

ДАННИ ЗА КОНТАКТ

Европейска централна банка

Генерална дирекция „Комуникации“

Възпроизвеждането се разрешава с позоваване на източника.

Данни за контакт за медиите