Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

EKP nõukogu otsused (välja arvatud otsused intressimäärade kohta)

Juuni 2021

25. juuni 2021

Turuoperatsioonid

Taasterahastu „NextGenerationEU” raames antavate laenude ja toetuste haldamise korralduslikud aspektid

26. mail 2021 võttis EKP nõukogu vastu otsuse (EL) 2021/874 (EKP/2021/25), millega muudetakse otsust (EL) 2019/1743 ülemääraste reservide ja teatavate hoiuste tasustamise kohta. Muudatused hõlmavad korralduslikke aspekte, mis on seotud ELi taasterahastu NextGenerationEU (NGEU) erakorraliste toetusmeetmete paketist antavate laenude ja toetuste haldamisega. EKP avab Euroopa Komisjoni jaoks kaks kontot. Ühel hoitakse NGEU usaldatavusnõuetekohast rahavaru, mis on vajalik taasterahastust tehtavate maksete edukaks haldamiseks. Teist kontot kasutatakse vahenduskontona toetuste edastamiseks liikmesriikidele. Euroopa Komisjon hüvitab EKP-le nende teenustega seotud tööjõukulud. EKP nõukogu otsustas ka, et sihtotstarbelist kontot, millel hoitakse usaldatavusnõuetekohast rahavaru, tasustatakse nullprotsendilise intressimääraga või hoiustamise püsivõimaluse intressimääraga (sõltuvalt sellest, kumb on kõrgem), kui hoiuste kogusumma ei ületa 20 miljardit eurot. Seega on see sama piirmäära ulatuses vabastatud negatiivsetest intressimääradest. Piirmäära ületava summa suhtes kohaldatakse hoiustamise püsivõimaluse intressimäära. Taasterahastust antakse mõjutatud liikmesriikidele ELi laenude ja toetustena rahalist abi kuni 750 miljardi euro ulatuses.

Muudatused suunises EKP/2014/31 täiendavate ajutiste meetmete kohta seoses eurosüsteemi refinantseerimisoperatsioonide ja tagatise kõlblikkusega

2. juunil 2021 võttis EKP nõukogu vastu suunise (EL) 2021/975 (EKP/2021/26), millega muudetakse suunist EKP/2014/31 täiendavate ajutiste meetmete kohta seoses eurosüsteemi refinantseerimisoperatsioonide ja tagatise kõlblikkusega. Muudatustega rakendatakse EKP nõukogu 10. detsembri 2020. aasta otsust tagatisnõuete leevendamise meetmete kestuse kohta. Sellega pikendatakse teatavate 2020. aasta 7. aprilli seisuga kõlblike turukõlblike varade ja emitentide kõlblikkust säilitavate sätete kehtivusaega 29. septembrilt 2021 kuni 30. juunini 2022. Eurosüsteemi keskpangad peavad suunist järgima alates 30. septembrist 2021.

Muudatused olemasolevates täiendavate krediidinõuete raamistikes

10. juunil 2021 kiitis EKP nõukogu heaks võimaluse pikendada veel kuue kuu võrra (ehk 30. juunilt kuni 31. detsembrini 2021) ajavahemikku, mille jooksul riikide keskpangad võivad aktsepteerida COVID-19 pandeemiaga seotud pikendatud kehtivusajaga riiklike või avaliku sektori tagatisskeemide raames antavaid uusi tagatisi krediidinõuete puhul, mis on kõlblikud täiendavate krediidinõuete ajutiste raamistike alusel. See on kooskõlas Euroopa Komisjoni otsusega pikendada riigiabi ajutist raamistikku veel kuue kuu võrra kuni 31. detsembrini 2021.

Makrotasandi usaldatavusjärelevalve poliitika ja finantsstabiilsus

Eurosüsteemi vastus ESMA konsultatsioonile ELi rahaturufondide raamistiku kohta

23. juunil 2021 kiitis EKP nõukogu heaks eurosüsteemi vastuse ESMA korraldatud avalikule konsultatsioonile ELi rahaturufondide raamistiku kohta. Dokument avaldatakse peatselt EKP veebilehel.

Turuinfrastruktuur ja maksed

TARGETi 2020. aasta aruanne

20. mail 2021 tutvus EKP nõukogu TARGETi 2020. aasta aruandega, mis avaldati seejärel EKP veebilehel. Aruandes antakse ülevaade TARGET2s sooritatud maksetest, TARGET2 tulemuslikkusest ja 2020. aastal toimunud peamistest muutustest. Selles on ka seitse infokasti, milles käsitletakse 2020. aastal eriti oluliseks osutunud teemasid. Nendeks on TARGET2s sooritatud maksete suundumused ja COVID-19 pandeemia mõju; meetmed välkmaksete üleeuroopalise kättesaadavuse tagamiseks TARGETi välkmaksete arveldamise (TIPS) teenuse kaudu; Brexiti mõju TARGET2 arvelduste toimimisele; TARGET2 likviidsussäästumehhanismide tugevused; TARGET2 osalejate makseprofiilid; TARGET2 suuremad intsidendid 2020. aastal ning T2/T2S konsolideerimisprojekt ja tulevased reaalajalise brutoarveldussüsteemi (RTGS) teenused.

Eri vääringutes maksete arveldamine TIPSis

11. juunil 2021 tegi EKP nõukogu otsuse, et eri vääringutes arveldamise funktsiooni pakkumine TIPSis on kooskõlas eurosüsteemi strateegiliste eesmärkidega. TIPSis selle funktsiooni pakkumise võimalust hakati analüüsima 2020. aasta oktoobris, kui EKP ja Rootsi keskpank teatasid ühisuuringu algatamisest, et kaaluda võimalusi töödelda platvormi kaudu euro ja Rootsi krooni vahelisi tehinguid. Järgmise sammuna töötatakse ühisuuringu käigus välja võimalik tegevusmudel ja õigusstruktuur. Välkmakseid Rootsi kroonides hakatakse eeldatavalt pakkuma alates 2022. aasta maist, kui Rootsi keskpank TIPSiga ühineb. Välkmaksete arveldused Taani kroonides võivad samuti olla kättesaadavad alates 2025. aasta novembrist, mil platvormiga peaks liituma Taani keskpank. Üksikasjalikum teave on avaldatud EKP veebilehe maksete ja turgudega seotud uudiste jaotises.

T2Si 2020. aasta finantsaruanne

17. juunil 2021 kiitis EKP nõukogu heaks otsuse avaldada T2Si 2020. aasta finantsaruanne ning tutvus välisaudiitori asjakohase arvamusega. Finantsaruande avaldamisega täidetakse T2Si raamkokkuleppest tulenev kohustus ning selle eesmärk on anda T2Si klientidele ja sidusrühmadele ning ka üldsusele teavet T2Si finantsolukorra kohta. Seonduvad dokumendid on kättesaadavad EKP veebilehel.

Õigusaktid

EKP arvamus sularahamaksete vastuvõtmise kohustuse kohta Poolas

14. mail 2021 võttis EKP nõukogu Poola Vabariigi presidendi nimel tegutsenud Poola keskpanga presidendi taotlusel vastu arvamuse CON/2021/18.

EKP arvamus ettevõtete põhiandmete registri loomise kohta Saksamaal

25. mail 2021 võttis EKP nõukogu Saksamaa majandus- ja energiaministeeriumi taotlusel vastu arvamuse CON/2021/19.

EKP arvamus seoses ettepanekuga Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse kohta, mis käsitleb finantssektori digitaalset tegevuskerksust

4. juunil 2021 võttis EKP nõukogu Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Parlamendi taotlusel vastu arvamuse CON/2021/20.

EKP arvamus Central Bank of Cypruse rolli kohta valitsuse garantiide andmisel krediidiasutustele

11. juunil 2021 võttis EKP nõukogu Küprose Vabariigi rahandusministeeriumi taotlusel vastu arvamuse CON/2021/21.

EKP arvamus forinti tähtaegade mittevastavuse reguleerimise kohta krediidiasutustes

11. juunil 2021 võttis EKP nõukogu Ungari keskpanga taotlusel vastu arvamuse CON/2021/22.

Üldjuhtimine

Turuinfrastruktuuri nõukogu uus liige

11. juunil 2021 nimetas EKP nõukogu samast kuupäevast alates turuinfrastruktuuri nõukogu uueks liikmeks Saksamaa keskpanga makse- ja arveldussüsteemide osakonna peadirektori Julian Reischle, kelle liikmestaatus kestab 31. maini 2022. Julian Reischle hakkab turuinfrastruktuuri nõukogu liikme ametikohustusi täitma Jochen Metzgeri asemel, kes on asunud Saksamaa keskpangas uuele ametikohale.

Statistika

Avalik konsultatsioon statistikaaruandluse nõuete rikkumise käsitlemise raamistiku läbivaatamise kohta

17. juunil 2021 kiitis EKP nõukogu heaks otsuse algatada avalik konsultatsioon rikkumismenetluste kohta, mida kohaldatakse statistikaaruandluse nõuete täitmata jätmisel. Läbivaatamise eesmärk on rikkumismenetlusi ühtlustada ja täpsustada seejuures asjaomaste asutuste rolle. Seonduvad dokumendid on kättesaadavad EKP veebilehel. Rikkumismenetlusi käsitlev läbivaadatud õigusraamistik on kavas ametlikult heaks kiita 2021. aasta lõpus.

EKP pangandusjärelevalve

Muudatused EKP määruses järelevalvealase finantsteabe aruandluse kohta

14. mail 2021 tegi EKP nõukogu otsuse mitte esitada vastuväiteid järelevalvenõukogu ettepanekule vastu võtta määrus (EL) 2021/943 (EKP/2021/24), millega muudetakse määrust (EL) 2015/534 järelevalvealase finantsteabe aruandluse kohta (EKP/2015/13; EKP finantsaruandluse määrus). Muudatuste eesmärk on ajakohastada EKP finantsaruandluse määruse ristviiteid ELi õigusaktidele ning tagada kooskõla neis õigusaktides tehtud muudatustega. Selliste õigusaktide hulgas on näiteks hiljuti vastu võetud komisjoni rakendusmäärus (EL) 2021/451 krediidiasutuste järelevalvelise aruandluse kohta ja määrus (EL) 2019/876, millega muudetakse määrust (EL) nr 575/2013. Muudetud EKP õigusakti kohaldatakse alates 28. juunist 2021.

EKP ei järgi ajutiselt EBA suunised finantsseisundi taastamise kavades kasutatavate mitmesuguste stsenaariumide kohta

18. mail 2021 tegi EKP nõukogu otsuse mitte esitada vastuväiteid järelevalvenõukogu ettepanekule teavitada Euroopa Pangandusjärelevalvet (EBA), et EKP ei järgi enda otsese järelevalve alla kuuluvate oluliste krediidiasutuste puhul ajutiselt teatavaid osi EBA suunistest finantsseisundi taastamise kavades kasutatavate mitmesuguste stsenaariumide kohta (EBA/GL/2014/06), kuna ta rakendab kavade esitamisega seoses sihipärast lähenemist. Sellest lähtuvalt ei nõua EKP 2021. aastal, et olulised krediidiasutused esitaksid oma finantsseisundi taastamise kavades vähemalt kolm stsenaariumit, nagu on sätestatud EBA suunistes. Selle asemel ootab EKP, et praeguse COVID-19 pandeemia valguses keskenduvad pangad nendele kava osadele, millel on otsustav tähtsus kriisivalmisoleku tagamisel. Nad peavad esitama kaks stsenaariumit (kogu süsteemi hõlmava sündmuse kohta ja ainuomase sündmuse kohta), milles tuleks arvesse võtta pandeemiast tingitud majanduslikke tagajärgi pankadele.

EBA suunised kolmepoolsete repolepingutega seotud riskipositsioonide alternatiivkäsitluse kohta

21. mail 2021 tegi EKP nõukogu otsuse mitte esitada vastuväiteid järelevalvenõukogu ettepanekule teavitada Euroopa Pangandusjärelevalvet, et EKP kavatseb enda järelevalve alla kuuluvate oluliste krediidiasutuste puhul 28. juuniks 2021 täita EBA suuniseid, millega täpsustatakse määruse (EL) nr 575/2013 artikli 403 lõikes 3 riskide kontsentreerumise vältimiseks sätestatud finantsasutuste kolmepoolsete repolepingutega seotud riskipositsioonide alternatiivkäsitluse kasutamise tingimused (EBA/GL/2021/01).

EBA suunised nõuetekohaste sektori riskipositsiooni alamkategooriate kohta, mille suhtes kohaldatakse süsteemse riski puhvrit

28. mail 2021 otsustas EKP nõukogu mitte esitada vastuväiteid järelevalvenõukogu ettepanekule teavitada Euroopa Pangandusjärelevalvet, et EKP kavatseb järgida EBA suuniseid nõuetekohaste sektori riskipositsiooni alamkategooriate kohta, millele pädevad või määratud asutused võivad rakendada süsteemse riski puhvrit direktiivi 2013/36/EL artikli 133 lõike 5 punkti f kohaselt (EBA/GL/2020/13). Praktikas tähendab see, et EKP saab ühtse järelevalvemehhanismi määruse (nõukogu määrus (EL) nr 1024/2013) artikli 5 lõikest 2 tulenevaid volitusi kasutades kohaldada ühtses järelevalvemehhanismis osalevates liikmesriikides sektori riskipositsioonide suhtes süsteemse riski puhvri nõuet alles pärast seda, kui liikmesriigid on kapitalinõuete direktiivi (CRD V) oma õigusraamistikku üle võtnud.

Avalik konsultatsioon sobivuse ja nõuetekohasuse hindamise dokumentatsiooni ajakohastamise kohta

1. juunil 2021 tegi EKP nõukogu otsuse mitte esitada vastuväiteid järelevalvenõukogu ettepanekule algatada avalik konsultatsioon seoses EKP koostatud sobivuse ja nõuetekohasuse hindamise küsimustiku vormide ajakohastamisega ning sobivuse ja nõuetekohasuse hindamise juhendi läbivaatamisega. Juhendit ajakohastati viimati 2018. aasta mais ning nüüdse läbivaatamise eesmärk on täpsustada põhimõtteid, järelevalvetavasid ja menetlusi, mida EKP järgib oluliste krediidiasutuste juhtorgani liikmete sobivuse hindamisel. Samuti selgitatakse sellega seoses EKP peamisi ootusi. Täiendav teave on kättesaadav EKP pangandusjärelevalve veebilehe avalike konsultatsioonide jaotises.

Avalik konsultatsioon liidu õiguses sätestatud valikuvõimaluste ja kaalutlusõiguse kohta

7. juunil 2021 tegi EKP nõukogu otsuse mitte esitada vastuväiteid järelevalvenõukogu ettepanekule algatada avalik konsultatsioon liidu õiguses sätestatud valikuvõimaluste ja kaalutlusõiguse kasutamist käsitleva EKP juhendi muudatuste eelnõu kohta ja seonduvate EKP õigusaktide ajakohastamise kohta. Täiendav teave on peatselt kättesaadav EKP pangandusjärelevalve veebilehe avalike konsultatsioonide jaotises.

Otsus, millega pikendatakse keskpankade vastu olevate teatavate nõuete ajutist väljajätmist koguriskipositsiooni näitajast seoses COVID-19 pandeemiaga

9. juunil 2021 otsustas EKP nõukogu toetada järelevalvenõukogu seisukohta, et endiselt valitsevad erandlikud asjaolud, mis võimaldavad keskpankade vastu olevad teatavad nõuded finantsvõimenduse määrast jätkuvalt ajutiselt välja jätta, et toetada EKP rahapoliitika ülekandumist. EKP nõukogu hinnangul valitsevad seda ajutist väljajätmist ajendavad erandlikud asjaolud endiselt kogu euroalal. Selle rahapoliitilise arvamuse järel võttis EKP nõukogu oma järelevalvealases pädevuses vastu otsuse EKP/2021/27 keskpankade vastu olevate teatavate nõuete ajutise väljajätmise kohta koguriskipositsiooni näitajast seoses COVID-19 pandeemiaga ning otsuse (EL) 2020/1306 kehtetuks tunnistamise kohta. Selle eesmärk on võimaldada EKP otsese järelevalve alla kuuluvatel olulistel pankadel jätta teatavad keskpankade vastu olevad nõuded finantsvõimenduse määrast välja kuni 31. märtsini 2022. Sellekohane pressiteade on kättesaadav EKP pangandusjärelevalve veebilehel.

Ühisavaldus Londoni pankadevahelise intressimäära (LIBOR) kasutamise lõpetamise kohta

18. juunil 2021 otsustas EKP nõukogu mitte esitada vastuväiteid järelevalvenõukogu ettepanekule teha koos Euroopa Komisjoni, Euroopa Pangandusjärelevalve ja Euroopa Väärtpaberiturujärelevalvega ühisavaldus, et tagada LIBORi kasutamise sujuv lõpetamine. Kõik neli institutsiooni kutsuvad turuosalisi üles märkimisväärselt vähendama LIBORi (USD LIBOR, GBP LIBOR, JPY LIBOR, CHF LIBOR ja EUR LIBOR) kasutamist, enne kui see kaotatakse või minetab asjakohasuse võrdlusalusena. Ühisavaldus on kättesaadav EKP pangandusjärelevalve veebilehel.

KONTAKTANDMED

Euroopa Keskpank

Avalike suhete peadirektoraat

Taasesitus on lubatud, kui viidatakse algallikale.

Meediakontaktid