European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Makroekonomické projekcie

Makroekonomické projekcie majú za cieľ predvídať a analyzovať budúci stav hospodárstva v širšom meradle. Obsahujú informácie o hospodárskom raste, inflácii, mzdách, nezamestnanosti a obchode.

Makroekonomické projekcie zostavované odborníkmi Eurosystému a ECB analyzujú výhľad vývoja v eurozóne i vývoja širšej svetovej ekonomiky. Pre Radu guvernérov ECB sú podkladom pri hodnotení hospodárskeho vývoja a rizík ohrozujúcich cenovú stabilitu.

Vychádzajú štyrikrát za rok (v marci, júni, septembri a decembri).

September 2023
V skratke

Výhľad vývoja inflácie

Vzhľadom na uvoľňovanie cenových tlakov a postupnú transmisiu menovopolitických opatrení ECB by inflácia v najbližších rokoch mala ďalej klesať. Predpokladá sa, že celková inflácia klesne z 5,6 % v tomto roku na 3,2 % v roku 2024 a 2,1 % v roku 2025.

Viac informácií
Výhľad vývoja hrubého domáceho produktu

V prostredí prísnejších podmienok financovania a nízkeho zahraničného dopytu bude tempo hospodárskeho rastu počas zvyšku roka 2023 stagnovať. S klesaním inflácie, zotavovaním príjmov domácností a zvyšovaním zahraničného dopytu by hospodárstvo eurozóny malo rásť tempom 0,7 % v roku 2023, 1,0 % v roku 2024 a 1,5 % v roku 2025.

Viac informácií

Kompletná správa

Plné znenie správy obsahuje podrobné hodnotenie výhľadu vývoja hospodárstva eurozóny.

Plné znenie správy

Aktuálne a minulé vydania projekcií

Porovnajte si historické projekcie inflácie a hospodárskeho rastu. Minulé vydania projekcií za eurozónu a jednotlivé krajiny eurozóny sú k dispozícii na stiahnutie.

Všetky vydania makroekonomických projekcií

Všetky stránky v tejto sekcii