European Central Bank - eurosystem
Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Makromajanduslik ettevaade

Makromajandusliku ettevaate eesmärk on prognoosida ja mõista laiaulatuslikult majanduse edasist arengut. Ettevaade hõlmab teavet majanduskasvu, inflatsiooni, palkade, töötuse ja kaubanduse kohta.

Eurosüsteemi ja EKP ekspertide koostatav makromajanduslik ettevaade käsitleb nii euroala kui ka maailmamajanduse väljavaadet. EKP nõukogu kasutab seda majandusarengu ning hinnastabiilsusega seotud riskide hindamiseks.

Ettevaade avaldatakse neli korda aastas (märtsis, juunis, septembris ja detsembris).

Märts 2022

Lühiülevaade

Inflatsiooniväljavaade

Sõda Ukrainas on kergitanud veelgi energiahindu ja seetõttu püsib koguinflatsioon lähikuudel väga kiire. Seejärel peaks inflatsioon taas aeglustuma seatud eesmärgi poole. Inflatsioon peaks olema 2022. aastal keskmiselt 5,1%, 2023. aastal 2,1% ja 2024. aastal 1,9%.

Vaata lähemalt
Sisemajanduse koguprodukti väljavaade

Majanduskasvu väljavaade on halvenenud ja muutunud ebakindlamaks, kuna sõda tõstab energiahindu, vähendab kindlustunnet ja pärsib kaubandust. Majanduse püsiva taasavanemise mõjul peaks elavnemine siiski jätkuma. SKP reaalkasv peaks olema 2022. aastal 3,7%, 2023. aastal 2,8% ja 2024. aastal 1,6%.

Vaata lähemalt

Aruande terviktekst

Venemaa algatatud sõja tõttu Ukrainas on euroala majandustegevuse ja inflatsiooni väljavaated muutunud väga ebakindlaks. 2022. aastal peaks majandus siiski jõuliselt elavnema sedamööda, kuidas pandeemiast tingitud ebasoodne mõju ja pakkumispoolsed kitsaskohad aegamisi vähenevad.

Loe aruannet

Värskeim ettevaade ja varasemad väljaanded

Võrdle inflatsiooni ja majanduskasvu varasemaid prognoose. Varasemad ettevaated kogu euroala ja euroala riikide kohta on kättesaadavad allalaadimiseks.

Kõik makromajanduslikud ettevaated

Kõik selle jaotise teemad