European Central Bank - eurosystem
Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Makromajanduslik ettevaade

Makromajandusliku ettevaate eesmärk on prognoosida ja mõista laiaulatuslikult majanduse edasist arengut. Ettevaade hõlmab teavet majanduskasvu, inflatsiooni, palkade, töötuse ja kaubanduse kohta.

Eurosüsteemi ja EKP ekspertide koostatav makromajanduslik ettevaade käsitleb nii euroala kui ka maailmamajanduse väljavaadet. EKP nõukogu kasutab seda majandusarengu ning hinnastabiilsusega seotud riskide hindamiseks.

Ettevaade avaldatakse neli korda aastas (märtsis, juunis, septembris ja detsembris).

Detsember 2022
Lühiülevaade

Inflatsiooni väljavaade

Inflatsioon püsib lühiajalises plaanis hoogne, kuid aeglustub 2023. aasta lõpuks järsult 3,6% tasemele. Energiahindadest ja muudest kuludest tuleneva surve vähenemise ning EKP rahapoliitiliste meetmete tulemusena peaks inflatsioon naasma 2025. aasta teiseks pooleks 2% sihttaseme juurde.

Vaata lähemalt
Sisemajanduse koguprodukti väljavaade

Kiire inflatsiooni, ebakindluse ning tarbijate ja ettevõtete vähese kindlustunde tõttu aeglustub majanduskasv 3,4%-lt 2022. aastal 0,5%-le 2023. aastal. Energiaturgude tasakaalustumisel, pakkumispoolsete kitsaskohtade kõrvaldamisel ja välisnõudluse elavnemisel majanduskasv hoogustub, saavutades 2024. aastal 1,9% ja 2025. aastal 1,8% taseme.

Vaata lähemalt

Aruande terviktekst

Aruandes antakse üksikasjalik hinnang euroala majanduse arengule.

Loe aruannet

Värskeim ettevaade ja varasemad väljaanded

Võrdle inflatsiooni ja majanduskasvu varasemaid prognoose. Varasemad ettevaated kogu euroala ja euroala riikide kohta on kättesaadavad allalaadimiseks.

Kõik makromajanduslikud ettevaated

Kõik selle jaotise teemad