European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Makroekonomiskās iespēju aplēses

Makroekonomiskās iespēju aplēses sagatavo, lai plašā mērogā prognozētu un izprastu tautsaimniecības stāvokli nākotnē. Tās ietver ar ekonomisko izaugsmi, inflāciju, atalgojumu, bezdarbu un tirdzniecību saistītu informāciju.

Eurosistēmas un ECB speciālisti sagatavo makroekonomiskās iespēju aplēses, kas aptver euro zonas un plašākas pasaules tautsaimniecības perspektīvu. Tās izmanto ECB Padomes vērtējumam par tautsaimniecības attīstību un cenu stabilitātes riskiem.

Tās publicē četras reizes gadā (martā, jūnijā, septembrī un decembrī).

2022. gada marts

Īss pārskats

Inflācijas perspektīva

Karš Ukrainā izraisījis turpmāku enerģijas cenu kāpumu, kas nākamajos mēnešos noteiks ļoti augstu kopējās inflācijas līmeni. Paredzams, ka pēc tam inflācijas pieaugums mazināsies un tā atkal tuvosies mērķa līmenim. Inflācija 2022. gadā vidēji būs 5.1%, 2023. gadā – 2.1% un 2024. gadā – 1.9%.

Vairāk
Iekšzemes kopprodukta perspektīva

Izaugsmes perspektīva pavājinājusies un kļuvusi nenoteiktāka, jo karš izraisījis enerģijas cenu kāpumu, mazinājis konfidenci un ietekmējis tirdzniecību. Tomēr, tautsaimniecībai turpinot atkalatvērties, paredzams turpmāks pieaugums. Paredzams, ka reālais IKP 2022. gadā palielināsies par 3.7%, 2023. gadā – par 2.8% un 2024. gadā – par 1.6%.

Vairāk

Viss pārskats

Sakarā ar Krievijas karu Ukrainā euro zonas aktivitātes un inflācijas perspektīva kļuvusi ļoti nenoteikta. Tomēr tautsaimniecībai 2022. gadā joprojām vajadzētu stabili augt, pakāpeniski izzūdot ar pandēmiju un piegādes problēmām saistītajiem kavējošajiem faktoriem.

Lasīt pārskatu

Jaunākās un iepriekšējās iespēju aplēses

Salīdziniet mūsu agrākās inflācijas un tautsaimniecības izaugsmes iespēju aplēses. Iepriekšējās euro zonas un euro zonas valstu iespēju aplēses pieejamas lejupielādei.

Visas makroekonomiskās iespēju aplēses

Visas šīs sadaļas lapas