European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Makroekonomické projekce

Cílem makroekonomických projekcí je v širokém měřítku předpovědět a pochopit budoucí stav ekonomiky. Zahrnují informace týkající se hospodářského růstu, inflace, mezd, nezaměstnanosti a obchodu.

Pracovníci Eurosystému a ECB sestavují makroekonomické projekce zahrnující hospodářský výhled eurozóny a ve světě. Tyto projekce slouží Radě guvernérů ECB jako podklad pro hodnocení hospodářského vývoje a rizik pro cenovou stabilitu.

Jsou zveřejňovány čtyřikrát ročně (v březnu, červnu, září a prosinci).

prosinec 2022
Stručně a jasně

Inflační výhled

Inflace zůstane v krátkodobém horizontu vysoká, ale do konce roku 2023 prudce poklesne na 3,6 %. Slábnoucí tlaky vycházející z cen energií společně s měnověpolitickými opatřeními ECB by inflaci měly do druhé poloviny roku 2025 snížit zpět na 2% inflační cíl.

Více informací
Výhled hrubého domácího produktu

Vysoká inflace, nejistota a slabá důvěra spotřebitelů a podniků zpomalí hospodářský růst z 3,4 % v roce 2022 na 0,5 % v roce 2023. S obnovenou rovnováhou na trzích s energiemi, vyřešením problémů s dodávkami a posílením zahraniční poptávky hospodářský růst oživí v roce 2024 na 1,9 % a v roce 2025 na 1,8 %.

Více informací

Celá zpráva

Celá zpráva zahrnuje podrobné hodnocení hospodářského výhledu pro eurozónu.

Přečíst zprávu

Současné a dřívější projekce

Srovnejte projekce inflace a hospodářského růstu z minulých období. Dřívější projekce pro eurozónu a země eurozóny jsou dostupné ke stažení.

Veškeré naše makroekonomické projekce

Všechny stránky v této části