European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Makroekonomické projekce

Cílem makroekonomických projekcí je v širokém měřítku předpovědět a pochopit budoucí stav ekonomiky. Zahrnují informace týkající se hospodářského růstu, inflace, mezd, nezaměstnanosti a obchodu.

Pracovníci Eurosystému a ECB sestavují makroekonomické projekce zahrnující hospodářský výhled eurozóny a ve světě. Tyto projekce slouží Radě guvernérů ECB jako podklad pro hodnocení hospodářského vývoje a rizik pro cenovou stabilitu.

Jsou zveřejňovány čtyřikrát ročně (v březnu, červnu, září a prosinci).

březen 2023
Stručně a jasně

Inflační výhled

Inflace by měla během roku 2023 nadále klesat v důsledku snižujících se cen energií. S tím, jak odeznívají nákladové tlaky a postupně se projevují účinky opatření měnové politiky ECB, by se inflace měla ve druhé polovině roku 2025 vrátit k 2% cíli.

Více informací
Výhled hrubého domácího produktu

Při klesající inflaci, zotavujících se příjmech domácností a posilování zahraniční poptávky se hospodářský růst v příštích čtvrtletích zvýší. I přes zpřísňování podmínek financování by ekonomika eurozóny měla růst v roce 2023 o 1,0 % a v roce 2024 a 2025 o 1,6 %.

Více informací

Celá zpráva

Celá zpráva zahrnuje podrobné hodnocení hospodářského výhledu pro eurozónu.

Přečíst zprávu

Současné a dřívější projekce

Srovnejte projekce inflace a hospodářského růstu z minulých období. Dřívější projekce pro eurozónu a země eurozóny jsou dostupné ke stažení.

Veškeré naše makroekonomické projekce

Všechny stránky v této části