European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Boj proti falšovaniu

Pri výrobe eurových bankoviek sa používa vyspelá technológia tlače. Bankovky obsahujú viacero špičkových ochranných prvkov, vďaka ktorým sa pravé bankovky dajú ľahko rozpoznať od falošných aj bez špeciálnych prístrojov, a ktoré ich chránia pred falšovaním.

Centrum na analýzu falzifikátov

ECB pozorne sleduje vývoj v oblasti technológie tlače a reprodukcie, rovnako ako množstvo zadržaných falzifikátov. Falošné bankovky sa analyzujú v centrálnych bankách eurozóny a v centre ECB na analýzu falzifikátov, ktoré zároveň zhromažďuje technické a štatistické údaje o falošných bankovkách. Údaje uložené v databáze tohto centra majú k dispozícii aj národné policajné zbory a ďalšie orgány, ktoré sa podieľajú na boji proti falšovaniu peňazí. ECB úzko spolupracuje s Europolom (Európskym policajným úradom), ktorý plní funkciu ústredného orgánu koordinujúceho ochranu eura, a tiež s Interpolom (Medzinárodnou organizáciou kriminálnej polície) a Európskou komisiou.

Prevencia nezákonného používania digitálnych obrázkov bankoviek

Technológie na prevenciu falšovania bankoviek, ktoré podporuje Pracovná skupina centrálnych bánk na prevenciu falšovania peňazí (CBCDG) združujúca desať hlavných svetových emitentov peňazí, zabraňujú digitálnemu falšovaniu bankoviek. Tým, že znemožňujú výrobu falošných bankoviek, znižujú prípadné straty podnikov alebo jednotlivcov spôsobené prijatými falzifikátmi. Systém na prevenciu falšovania bankoviek využíva technológie, ktoré znemožňujú snímanie a reprodukovanie chránených bankoviek pomocou osobných počítačov a nástrojov na digitálne spracovanie obrazu. Systém bráni neoprávnej reprodukcii bankoviek. Oprávnení používatelia môžu obrazové predlohy bankoviek vo vysokom rozlíšení získať z ECB.

V snahe udržiavať a vylepšovať integritu eura ako globálnej meny ECB spravuje, koordinuje a financuje výskum a vývoj v oblasti bankoviek.