European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

ECB vysvetľuje

Zrozumiteľným jazykom objasňujeme zložité témy

Cieľom článkov zverejňovaných v tejto sekcii je vysvetliť zložité témy z oblasti centrálneho bankovníctva jazykom zrozumiteľným širokému publiku. Či už vás zaujíma, ako sa vás dotýkajú naše menovopolitické rozhodnutia, alebo čo je to bitcoin – dozviete sa to v našich článkoch, videách a infografikách.

Čo pre vás znamenajú vyššie úrokové sadzby?

V záujme návratu inflácie na úroveň nášho cieľa 2 % sme zvýšili úrokové sadzby. Ako sa to prejaví na inflácii? A čo naše rozhodnutie znamená pre vás?

Čo pre vás znamenajú vyššie úrokové sadzby?

Prečo chce ECB udržiavať stabilné ceny?

Udržiavanie stabilných cien je hlavným cieľom ECB. Čo však za stabilné ceny považuje? A nebolo by pre nás všetkých lepšie, keby ceny klesli a veci by zlacneli? Prečítajte si o cenovej stabilite a o tom, aké má pre nás všetkých výhody.

Prečo potrebujeme stabilné ceny?

Môže si ECB robiť, čo chce?

Nezávislosť centrálnych bánk je predmetom debát po celom svete. No prečo je taká dôležitá? Znamená to, že centrálne banky si môžu robiť, čo chcú? Zistite, aké sú dôvody nezávislosti ECB, ako sa ECB zodpovedá za svoje kroky a aké to má pre vás výhody.

Prečo je ECB nezávislá?

Čo je to Európska centrálna banka?

Tu sa môžete dozvedieť viac o tom, čo ECB robí a ako jej kroky ovplyvňujú vás a váš každodenný život.

Čo je to Európska centrálna banka?

ECB vysvetľuje

Nemáte veľa času? Naše minútové videá vás veľmi nezdržia. V tomto videu náš kolega Jean-François vysvetľuje, ako nám povinnosť zodpovedať sa Európskemu parlamentu pomáha pracovať pre vás a byť s vami v spojení.

Pozrite si videá v sekcii ECB vysvetľuje
CHCETE SA DOZVEDIEŤ VIAC?

Zistite viac o ECB a jej menovej politike

Porozprávajte sa s nami: ECB Youth Dialogue

Naše rozhodnutia majú vplyv na váš každodenný život. Popri informáciách o nás a našej činnosti vám preto chceme dať i možnosť porozprávať sa s nami priamo. Práve to je účelom iniciatívy ECB Youth Dialogue.

ECB Youth Dialogue

Navštívte nás: návštevnícke centrum ECB

V dôsledku pandémie koronavírusu sú návštevy ECB momentálne pozastavené. O činnosti ECB a jej prínose pre vás sa dozviete vo virtuálnej prehliadke nášho návštevníckeho centra.

Pozrite si naše návštevnícke centrum

Všetky stránky v tejto sekcii