European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

ECB vysvetľuje

Zrozumiteľným jazykom objasňujeme zložité témy

Cieľom článkov zverejňovaných v tejto sekcii je vysvetliť zložité témy z oblasti centrálneho bankovníctva jazykom zrozumiteľným širokému publiku. Či už vás zaujíma, ako sa vás dotýkajú naše menovopolitické rozhodnutia, alebo čo je to bitcoin – dozviete sa to v našich článkoch, videách a infografikách.

Zoznam všetkých článkov

Čo znamená zverejňovanie informácií súvisiacich s klímou?

V rámci zverejňovania informácií súvisiacich s klímou ide o zverejňovanie dokumentov, v ktorých podniky, banky a inštitúcie ako ECB informujú o uhlíkovej stope svojich činností a o svojej vystavenosti klimatickým rizikám. Tieto dokumenty sú zdrojom informácií o tom, do akej miery majú činnosti organizácií vplyv na zmenu klímy, a nakoľko sú ňou samy ovplyvnené.

ECB vysvetľuje

Zvýšili sme úrokové sadzby. Čo to pre vás znamená?

ECB zvýšila úrokové sadzby. Prečo? Ako zvyšovanie úrokových sadzieb ovplyvňuje infláciu? A čo naše rozhodnutie znamená pre vás?

ECB vysvetľuje

Prečo sa ECB zaoberá otázkou klimatických zmien?

V dôsledku klimatických zmien je ekonomika vystavená dvom druhom rizík: fyzickým rizikám a rizikám spojeným s prechodom na nízkouhlíkové hospodárstvo. Prečítajte si, ako sa tieto riziká dotýkajú ekonomiky, a tým aj nášho cieľa udržiavať stabilné ceny, bánk pod naším dohľadom a našej vlastnej vystavenosti klimatickým rizikám.

ECB vysvetľuje

Môže si ECB robiť, čo chce?

Nezávislosť centrálnych bánk je predmetom debát po celom svete. No prečo je taká dôležitá? Znamená to, že centrálne banky si môžu robiť, čo chcú? Zistite, aké sú dôvody nezávislosti ECB, ako sa ECB zodpovedá za svoje kroky a aké to má pre vás výhody.

Aký je dôvod nezávislosti ECB?

Čo je úlohou Európskej centrálnej banky?

Chcete sa dozvedieť viac o činnosti ECB a o tom, čo pre vás znamená v bežnom živote? Bližšie informácie nájdete v tomto článku.

Čo je úlohou Európskej centrálnej banky?

ECB vysvetľuje

Máte naponáhlo? Naše minútové videá vás veľmi nezdržia. V tomto videu náš kolega Jean-François vysvetľuje, ako nám povinnosť zodpovedať sa Európskemu parlamentu pomáha pracovať vo váš prospech a byť s vami v spojení.

Pozrite si videá v sekcii ECB vysvetľuje
CHCETE SA DOZVEDIEŤ VIAC?

Zistite viac o ECB a jej menovej politike

Porozprávajte sa s nami: ECB Youth Dialogue

Rozhodnutia, ktoré prijímame, ovplyvňujú váš každodenný život. Popri poskytovaní informácií o našej činnosti vám preto tiež chceme dať možnosť porozprávať sa s nami priamo. Práve to je cieľom iniciatívy ECB Youth Dialogue,

ECB Youth Dialogue

Navštívte nás: návštevnícke centrum ECB

 Návštevnícke centrum ponúka fyzické a virtuálne návštevy a odborné prednášky, na ktorých sa návštevníci môžu dozvedieť viac o ECB. Na stránke Navštívte nás nájdete viac informácií o našej ponuke pre návštevníkov a o rezervácii návštevy alebo prednášky.

Navštívte nás

Všetky stránky v tejto sekcii