European Central Bank - eurosystem
Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność

Warto wiedzieć

Objaśniamy złożone sprawy prostym językiem

Chcemy przybliżać skomplikowane zagadnienia związane z działalnością banku centralnego wszystkim zainteresowanym. Służą do tego „objaśniacze” w formie przystępnych tekstów, filmików i infografik. Można w nich znaleźć odpowiedzi na najróżniejsze pytania, na przykład jak decyzje EBC w sprawie polityki pieniężnej wpływają na Wasze życie albo co to jest bitcoin.

Wszystkie objaśniacze

Zyski i straty banków centralnych

EBC i krajowe banki centralne przy wypełnianiu swojego mandatu do utrzymywania stabilności cen mogą osiągać zyski lub ponosić straty. Objaśniamy, skąd się one biorą oraz co z nimi robimy.

Objaśniacz

EBC podniósł stopy procentowe. Co to oznacza w praktyce?

W październiku po raz kolejny podnieśliśmy stopy procentowe. Dlaczego to zrobiliśmy? Jak podwyżki stóp procentowych wpływają na inflację? I co nasza decyzja oznacza w praktyce?

Objaśniacz

Dlaczego EBC interesuje się zmianą klimatu?

Zmiana klimatu stwarza dwojakie ryzyko dla gospodarki: ryzyko fizyczne i ryzyko przejścia. Objaśniamy, jaki jest ich wpływ na gospodarkę, a tym samym – na nasz cel dotyczący utrzymania stabilności cen, banki nadzorowane przez EBC i naszą ekspozycję na ryzyko klimatyczne.

Objaśniacz

Czy EBC ma pełną swobodę działania?

Niezależność banków centralnych jest aktualnym tematem na całym świecie. Dlaczego jest potrzebna i czy rzeczywiście oznacza całkowitą dowolność? Objaśniamy, z czego wynika niezależność EBC, jakie są z niej korzyści i jak rozliczamy się z naszych działań.

Znaczenie niezależności EBC

Czym zajmuje się Europejski Bank Centralny?

Objaśniamy, co robi EBC i jak jego działalność wpływa także na Wasze życie.

Czym zajmuje się Europejski Bank Centralny?

EBC objaśnia

Nie masz dużo czasu? Obejrzyj nasze jednominutowe filmiki! Tu na przykład Jean-François z EBC objaśnia, jak obowiązek zdawania sprawozdania przed Parlamentem Europejskim pomaga nam służyć społeczeństwu.

Objaśniacze filmikowe
ROZBUDZILIŚMY TWOJĄ CIEKAWOŚĆ?

Dowiedz się więcej o EBC i jego polityce pieniężnej

Porozmawiaj z nami: ECB YOUTH DIALOGUE

Decyzje podejmowane przez EBC wpływają także na Wasze codzienne życie. Dlatego zależy nam, żebyście nie byli tylko odbiorcami informacji o EBC: chcemy z Wami bezpośrednio rozmawiać. Okazją do tego jest forum ECB YOUTH DIALOGUE.

Więcej o ECB YOUTH DIALOGUE

Odwiedź nas: centrum dla zwiedzających EBC

Centrum dla zwiedzających EBC zaprasza na wizyty i specjalistyczne wykłady na miejscu i online, dzięki którym dowiesz się więcej o Europejskim Banku Centralnym. Na stronie Wizyta w EBC znajdują się dalsze informacje o tym, jakie zajęcia organizujemy i jak można umówić wizytę lub wykład.

Wizyta w EBC

Wszystkie strony w tej sekcji