European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Digitálne euro a význam peňazí centrálnej banky

5. októbra 2022

V skutočnosti existujú dva druhy peňazí

Euro je menou eurozóny. Viac ako 346 miliónov Európanov používa eurové bankovky a mince v hotovostnej podobe a platí eurom pri nakupovaní cez internet. Jednou z našich úloh popri našom hlavnom cieli cenovej stability je vydávanie eurových bankoviek a zabezpečenie plynulého fungovania platobných systémov.

Hotovosť však nie je to isté ako elektronická platba: hotovosť sú peniaze centrálnej banky, zatiaľ čo elektronické platby prebiehajú v súkromných peniazoch.

Všetci neustále používame oba druhy peňazí. Rozdiel medzi nimi je však dôležitý, pokiaľ ide o pochopenie potreby digitálneho eura. 

Bližší pohľad

Čo sú to peniaze centrálnej banky?

Peniaze, ktoré vytvárame v ECB, sa nazývajú peniazmi centrálnej banky. Hotovosť vo vašej peňaženke sú peniaze centrálnej banky. Bankovky a mince sú v súčasnosti jediným druhom peňazí centrálnej banky, ktorý má verejnosť k dispozícii.

Peniaze centrálnej banky sa nazývajú aj verejné peniaze, pretože sú emitované verejnou inštitúciou – centrálnou bankou – a sú preto kryté verejným sektorom.

Čo sú to súkromné peniaze?

Komerčné banky peniaze vytvárajú tiež. Peniaze tvoria vtedy, keď vám poskytnú novú pôžičku a peniaze sa vám objavia na bankovom účte. Tento druh peňazí sa nazýva súkromné peniaze. Zahŕňa to aj zostatok na výpise z bankového účtu a úspory na vašom účte. Všetky platby, ktoré uskutočňujete prostredníctvom debetných alebo kreditných kariet alebo prostredníctvom online platieb, sú prevody súkromných peňazí, pretože používate peniaze vytvorené vašou bankou.

Aká je však vzájomná interakcia medzi jednotlivými druhmi peňazí?

Pri výbere bankoviek premieňate súkromné peniaze z vášho bankového účtu na peniaze centrálnej banky. Prípadne premieňate verejné peniaze – napríklad dvadsaťeurovú bankovku, ktorú ste dostali na narodeniny – na súkromné tým, že si ich uložíte v banke.

Verejné peniaze slúžia ako kotva menového systému. Vďaka tomu ľudia môžu dôverovať hodnote súkromných peňazí vydávaných bankami. Podnik akceptuje platbu z vašej kreditnej karty, pretože vie, že ju môže previesť na rovnakú sumu peňazí centrálnej banky.

Digitálne euro: preklenutie medzery 

Našou snahou je skombinovať výhody peňazí centrálnej banky s tým, ako ľudia dnes používajú peniaze a platia. To by nám umožnilo poskytovať popri hotovosti aj verejné peniaze v elektronickej forme, a to prostredníctvom digitálnej meny centrálnej banky: digitálneho eura.

Podobne ako míňate peniaze na vašom bankovom účte, môžete na platbu digitálnymi eurami použiť kartu alebo telefónnu aplikáciu. Išlo by však o peniaze centrálnej banky, zaručené a kryté ECB. 

Výhody digitálneho eura

Zavedenie digitálneho eura by mohlo podporiť digitalizáciu a pomôcť nám uspokojiť potreby a platobné preferencie verejnosti. Digitalizácia môže zasa prispieť k hospodárskemu rastu.

Ďalšou výhodou je, že digitálne euro by zvýšilo odolnosť našej meny voči neregulovanému technologickému vývoju v bankovom a finančnom sektore – napríklad kryptoaktívam a alternatívnym platobným riešeniam, ktoré nevyužívajú významné kartové schémy – ten by totiž mohol narušiť finančnú stabilitu. 

Bitcoin, ethereum, tether a iné „kryptomeny“ nie sú peniazmi

V posledných rokoch po celom svete vznikajú mnohé kryptoaktíva. Označujú sa aj ako „kryptomeny“. Tento názov je však zavádzajúci, pretože neplnia tri funkcie peňazí: spoľahlivý prostriedok výmeny, uchovávateľ hodnoty a zúčtovacia jednotka.

Okrem toho tieto aktíva nie sú kryté ani spravované žiadnou centrálnou inštitúciou. Nemáte žiadnu záruku, že si ich v prípade potreby budete môcť vymeniť za peniaze.

Dokonca ani stablecoiny, ktoré sa pomocou podobných technológií snažia ponúknuť menej nestále digitálne aktíva, nie sú také stabilné, ako tvrdia. Hodnota stablecoinu je založená výlučne na prísľube súkromnej spoločnosti. Okrem pomalosti a vysokých transakčných nákladov emitenti stablecoinov nemajú ani jasnú predstavu o tom, ako ich môžete použiť, a určite nimi nemôžete uhrádzať svoje bežné účty.   

Potreba digitálneho eura

Mnohí ľudia prechádzajú od hotovosti k novým digitálnym platbám. Chceme chrániť úlohu verejných peňazí ako menovej kotvy a zachovať dôveru v našu menu.

Vydanie digitálneho eura by nám umožnilo posilniť menový a platobný systém. Umožnilo by všetkým využívať verejné peniaze na bezpečné platby kdekoľvek v eurozóne.    

SÚVISIACE INFORMÁCIE

Ďalšie materiály

Tvorba peňazí a úloha ECB

Eurové bankovky a mince sú peniaze, ale peniazmi je aj zostatok na účte v banke. Čo vlastne peniaze sú? Ako sa tvoria a akú úlohu pritom zohráva ECB?

Peniaze: čo sú a aké sú ich funkcie?

Viac o bitcoine a iných kryptoaktívach 

Bitcoin sa označuje za kryptoaktívum. Čo však presne je a čo znamená pre reálne meny?

Čo je to bitcoin?