Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Digitālais euro

Mūsu darba mērķis ir nodrošināt, lai digitālajā laikmetā cilvēkiem joprojām būtu pieejams visdrošākais naudas veids – centrālās bankas nauda.

ECB prezidente Kristīne Lagarda

Digitalizācija skārusi visas mūsu dzīves jomas un mainījusi maksājumu veikšanas veidus.

Šajā jaunajā laikmetā digitālais euro nodrošinātu, ka euro zonas iedzīvotāji saglabā bezmaksas piekļuvi vienkāršam, vispārpieņemtam, drošam un uzticamam maksāšanas līdzeklim.

Digitālais euro joprojām būtu euro – līdzīgs banknotēm, tikai digitāls. Tas būtu elektronisks naudas veids, ko emitētu Eurosistēma (ECB un nacionālās centrālās bankas) un kas būtu pieejams visiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem.

Digitālais euro nevis aizstātu euro, bet gan papildinātu to. Eurosistēma arī turpmāk vienmēr nodrošinās jums piekļuvi skaidrajai naudai visā euro zonā.

Digitālais euro sniegtu jums papildu izvēles iespēju maksājumu veikšanai un padarītu maksāšanu vienkāršāku, palīdzot nodrošināt pieejamību un iekļautību.

Kāpēc digitālais euro?

Digitālais euro būtu ātrs, vienkāršs un drošs maksāšanas līdzeklis ikdienas maksājumu veikšanai.

Tas veicinātu Eiropas tautsaimniecības digitalizāciju un aktīvi mudinātu īstenot inovācijas neliela apjoma maksājumu jomā.

ECB un euro zonas valstu centrālās bankas veic ieguvumu un risku izpēti, lai nauda arī turpmāk varētu sekmīgi kalpot eiropiešiem.

Ziņojums par digitālo euro

Kādas vēl priekšrocības piedāvātu digitālais euro?

Mēs sadarbosimies ar Eiropas lēmumu pieņēmējiem un regulāri informēsim tos par saviem konstatējumiem. Būs iesaistīti arī iedzīvotāji, tirgotāji un maksājumu nozare.

ECB Valdes loceklis Fabio Paneta

Digitālais euro apvienotu digitālā maksāšanas līdzekļa efektivitāti ar centrālās bankas naudas drošību.

Tas palīdzētu situācijās, kad cilvēki vairs nevēlētos izmantot skaidro naudu, un arī novērstu nepieciešamību izmantot digitālos maksāšanas līdzekļus, kas emitēti ārpus euro zonas valstīs un tiek no turienes kontrolēti, tādējādi, iespējams, apdraudot euro zonas finanšu stabilitāti un monetāro suverenitāti.

Privātuma aizsardzība būtu būtiska prioritāte, lai digitālais euro varētu palīdzēt saglabāt uzticību maksājumiem digitālajā laikmetā.

Kad tas būs gatavs?

2021. gada jūlijā mēs nolēmām uzsākt digitālā euro projektu. Tas vēl nenozīmē, ka mēs noteikti emitēsim digitālo euro, taču sagatavosimies tā iespējamai emisijai.

Paziņojums presei "Eurosistēma uzsāk digitālā euro projektu"

Kas notiks tālāk?

Tagad mēs apspriežam digitālā euro iespējamo veidolu. Šis izpētes posms sākās 2021. gada oktobrī un ilgs divus gadus.

Mēs domāsim par to, kā digitālo euro iespējams izstrādāt un kā tas nonāks pie tirgotājiem un iedzīvotājiem, kā arī par tā iespējamo ietekmi uz tirgu un Eiropas tiesību aktu pārmaiņām, kas varētu būt neciešamas.

Lēmums par digitālā euro izstrādi tiks pieņemts, pamatojoties uz šo izpētes posmu.

VAI ESAT PROFESIONĀLIS ŠAJĀ JOMĀ?
Uzziniet vairāk par tirgus grupām, eksperimentālo darbu un tehniskajiem dokumentiem

Esam veikuši digitālā euro priekšrocību un problēmu analīzi

Kā tas varētu izskatīties?

ECB un euro zonas valstu centrālo banku eksperti noteikuši virkni digitālā euro pamatprasību, kas ietver, piemēram, vieglu pieejamību, stabilitāti, drošību, efektivitāti, privātumu un atbilstību tiesību aktiem. Tās mums palīdzēs definēt digitālā euro iespējamo veidolu.

Digitālais euro tiktu veidots tā, lai tas darbotos kopā ar privātajiem maksājumu risinājumiem, veicinot Eiropas mēroga risinājumu izmantošanu un papildu pakalpojumu sniegšanu patērētājiem.

Funkcionālas izstrādes iespējas

Vai ECB nodrošinās digitālā euro pārvaldību?

ECB Eiropas iedzīvotāju vārdā ir atbildīga par euro gan banknošu, gan digitālā formā.

Vēlamies nodrošināt, lai tiktu saglabāta mūsu naudas vērtība un jebkāda veida digitālā euro lietošanu galu galā aizsargātu un regulētu centrālā banka.

Tehniskā un organizatoriskā pieeja

Kāpēc digitālais euro nebūtu kriptoaktīvs?

Kriptoaktīvi būtiski atšķiras no centrālās bankas naudas līdzekļiem – to cenas bieži ir svārstīgas, tāpēc tos grūti izmantot kā maksāšanas līdzekli vai norēķinu vienību un tos nenodrošina neviena uzticama iestāde.

Digitālā euro lietotāji varētu tam uzticēties tieši tikpat lielā mērā kā skaidrajai naudai, jo gan vienu, gan otru pārstāvētu centrālā banka.

Noderīga informācija "Kas ir bitcoin?"

Jauna Eiropas mēroga maksājumu perspektīva

Maksājumu jomā notiek būtiskas pārmaiņas un centrālajām bankām ir vitāli svarīga loma šajā procesā.

Eiropas maksājumiem jābalstās uz konkurētspējīgu un inovatīvu tirgu, kas spēj apmierināt patērētāju pieprasījumu, vienlaikus saglabājot Eiropas suverenitāti. Šajā kontekstā mēs esam izstrādājuši visaptverošu maksājumu stratēģiju digitālajam laikmetam.

Mūsu neliela apjoma maksājumu stratēģija

Digitālais euro digitālam laikmetam

Digitālais euro būtu Eiropas progresa un integrācijas digitālais simbols, atzīmēja ECB Valdes loceklis Fabio Paneta (Fabio Panetta), prezentējot ziņojumu par digitālo euro.

Kopš euro ieviešanas ECB pienākums bijis nosargāt iedzīvotāju uzticēšanos mūsu valūtai. Līdztekus skaidrajai naudai digitālais euro būtu pieejams ikvienam, piedāvājot cilvēkiem lielāku izvēli starp dažādiem maksāšanas veidiem.

Noskatieties uzklausīšanu Eiropas Parlamentā

Paldies, ka paudāt viedokli!

Paldies ikvienam, kas piedalījās digitālā euro sabiedriskajā apspriešanā, kura noslēdzās 12. janvārī. Tajā saņēmām vairāk nekā 8000 komentāru.

Sīkāku informāciju par sabiedriskās apspriešanas rezultātiem sk. mūsu ziņojumā. Atbildes sniedz vērtīgu informāciju, ko Eurosistēma izmantos, veicot novērtējumu un pieņemot lēmumu par iespējamo digitālā euro ieviešanu.

Digitālā euro sabiedriskās apspriešanas ziņojums

Podkāsts

ECB podkāsts "Vai pienācis laiks digitālajam euro?"

Kas ir digitālais euro? Kādas būtu tā priekšrocības un kā tas ietekmētu mūsu maksāšanas paradumus? Kad tas varētu būt gatavs? Mūsu moderators Maikls Stīns (Michael Steen) apspriež šos un citus jautājumus ar Ulrihu Bindseilu (Ulrich Bindseil), kurš ECB ir atbildīgs par tirgus infrastruktūrām un maksājumiem.

Vairāk (tikai angļu valodā)
PAPILDU INFORMĀCIJA

Uzziniet vairāk par digitālo euro!

Atrodiet atbildes uz visiem jautājumiem

Kā digitālā euro emisija ietekmētu banku sektoru? Kāpēc tiek domāts par maksimālās robežas noteikšanu pirmā līmeņa noguldījumiem? Mēs piedāvājam detalizētas atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem.

Bieži uzdotie jautājumi par digitālo euro

Privātuma nozīmīgums

Veicot testus un pārbaudes saistībā ar iespējamo digitālā euro ieviešanu, mēs apzinām veidus, kā aizsargāt privātumu, nepazeminot standartus, kas aizsargā pret nelikumīgām darbībām.

Uzlabotu privātuma aizsardzības metožu analīze
PĀRĀK SAREŽĢĪTI? SK. SADAĻU "NODERĪGA INFORMĀCIJA"
UZZINIET VAIRĀK
Kas ir nauda?

Visas šīs sadaļas lapas