European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Digitālais euro

Mūsu darba mērķis ir nodrošināt, lai digitālajā laikmetā cilvēkiem joprojām būtu pieejams visdrošākais naudas veids – centrālās bankas nauda.

ECB prezidente Kristīne Lagarda

Digitālais euro būtu līdzīgs euro banknotēm, tikai digitāls. Tas būtu elektroniskās naudas veids, ko laistu apgrozībā Eurosistēma (ECB un euro zonas nacionālās centrālās bankas) un kas būtu pieejams visiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem.

Digitālais euro nevis aizstātu skaidro naudu, bet gan papildinātu to. Digitālais euro sniegtu iedzīvotājiem papildu izvēles iespēju maksājumu veikšanai un padarītu maksāšanu vienkāršāku, palīdzot nodrošināt pieejamību un iekļautību.

Bieži uzdotie jautājumi par digitālo euro


Kāpēc digitālais euro?

Digitālais euro būtu ātrs, vienkāršs un drošs maksāšanas līdzeklis ikdienas maksājumu veikšanai. Viens no Eurosistēmas emitēta digitālā euro galvenajiem mērķiem būtu nodrošināt monetāro enkuru digitālajā laikmetā, kas kalpotu kā sabiedriskais labums. Tas varētu veicināt finanšu jauninājumus un uzlabot maksājumu sistēmas vispārējo efektivitāti. 

Ziņojums par digitālo euro

Kā tas varētu izskatīties?

Digitālais euro būs sekmīgs tikai tad, ja eiropieši to lietos ikdienā. Tāpēc digitālā euro izstrādes risinājums ir ļoti svarīgs, un tam jānodrošina pievienotā vērtība salīdzinājumā ar esošajiem maksājumu risinājumiem. Eurosistēmas eksperti noformulējuši vairākas digitālā euro pamatprasības, kas ietver pieejamību, noturību, drošību, efektivitāti, privātumu un atbilstību tiesību aktiem. Tās mums palīdzēs definēt digitālā euro iespējamo veidolu. 

Galvenie mērķi un izstrādes apsvērumi

Vai ECB nodrošinās digitālā euro pārvaldību?

Centrālās bankas jau ilgus gadus nodrošinājušas naudas bāzi (piemēram, skaidro naudu) un privātais sektors sniedzis klientiem maksājumu risinājumus (piemēram, kredītkartes). Tā kā ECB nodrošinātu digitālā euro aizsardzību, tas ļautu turpināt šādu hibrīdmodeli. Iedzīvotāji var jebkurā laikā konvertēt privāto (komercbanku) naudu valsts (centrālās bankas) naudā, izmantojot maksājumiem centrālās bankas naudu.

Tehniskā un organizatoriskā pieeja

Jūsu vajadzības un viedokļi mums ir svarīgi

Mēs esam apņēmušies iesaistīt sabiedrību digitālā euro izstrādē. Pētījumi parāda, ka klientu galvenā vēlme ir, lai nauda tiktu visur pieņemta un būtu viegli lietojama, izmaksas būtu zemas un būtu nodrošināts ātrums, drošība un patērētāju aizsardzība. Tirdzniecības uzņēmumus interesē zemas izmaksas, viegla lietojamība un integrējamība esošajās sistēmās.

Sabiedriskā apspriešana par digitālo euro

Kāds ir pašreizējais stāvoklis?

Mēs sadarbosimies ar Eiropas lēmumu pieņēmējiem un regulāri informēsim tos par saviem konstatējumiem. Būs iesaistīti arī iedzīvotāji, tirgotāji un maksājumu nozare.

ECB Valdes loceklis Fabio Paneta

Tagad mēs apspriežam digitālā euro iespējamo veidolu. Šis izpētes posms sākās 2021. gada oktobrī un ilgs apmēram divus gadus, noslēdzoties 2023. gada oktobrī.

Mēs domājam par to, kā digitālo euro iespējams izstrādāt un kā tas nonāks pie tirgotājiem un iedzīvotājiem, kā arī par tā iespējamo ietekmi uz tirgu un Eiropas tiesību aktu pārmaiņām, kas varētu būt neciešamas.

Kad izpētes posms noslēgsies, mēs lemsim par digitālā euro izstrādes uzsākšanu.

VAI ESAT PROFESIONĀLIS ŠAJĀ JOMĀ?
Uzziniet vairāk par tirgus grupām, eksperimentālo darbu un tehniskajiem dokumentiem

Esam veikuši digitālā euro priekšrocību un problēmu analīzi

Digitālais euro un kriptoaktīvi

Kriptoaktīvi būtiski atšķiras no centrālās bankas naudas līdzekļiem – to cenas bieži ir svārstīgas, tāpēc tos grūti izmantot kā maksāšanas līdzekli vai norēķinu vienību un tos nenodrošina neviena uzticama iestāde. Digitālā euro lietotāji varētu tam uzticēties tieši tikpat lielā mērā kā skaidrajai naudai, jo abus šos valūtas veidus pārstāvētu centrālā banka.

Kas ir bitcoin?

Digitālais euro un ieguldījumi

Paredzēts, ka digitālajam euro jākļūst par maksāšanas līdzekli, nevis ieguldījumu veidu. Mēs vēlamies izvairīties no situācijas, kad iedzīvotāji pēkšņi plaši pārietu no banku noguldījumiem uz digitālo euro. Tas varētu traucēt bankām efektīvi izsniegt aizdevumus patērētājiem un uzņēmumiem, potenciāli kaitējot banku sistēmai grūtos laikos. 

Digitālais euro un finanšu sistēmas evolūcija

Jauna Eiropas mēroga maksājumu perspektīva

Maksājumu jomā notiek būtiskas pārmaiņas un centrālajām bankām ir vitāli svarīga loma šajā procesā. Eiropas maksājumiem jābalstās uz konkurētspējīgu un inovatīvu tirgu, kas spēj apmierināt patērētāju pieprasījumu, vienlaikus saglabājot Eiropas suverenitāti. Šajā kontekstā mēs esam izstrādājuši visaptverošu maksājumu stratēģiju digitālajam laikmetam.

Mūsu neliela apjoma maksājumu stratēģija

Podkāsts

ECB podkāsts "Vai pienācis laiks digitālajam euro?"

Kas ir digitālais euro? Kādas būtu tā priekšrocības un kā tas ietekmētu mūsu maksāšanas paradumus? Kad tas varētu būt gatavs? Mēs apspriežam šos un citus jautājumus ar Ulrihu Bindseilu (Ulrich Bindseil), kurš ECB ir atbildīgs par tirgus infrastruktūrām un maksājumiem.

Vairāk (tikai angļu valodā)
PAPILDU INFORMĀCIJA

Uzziniet vairāk par digitālo euro!

Atrodiet atbildes uz visiem jautājumiem

Kā digitālā euro laišana apgrozībā ietekmētu banku sektoru? Kāpēc ECB ierosina noteikt maksimālo robežu pirmā līmeņa noguldījumiem? Mēs piedāvājam detalizētas atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem.

Bieži uzdotie jautājumi par digitālo euro

Privātuma nozīmīgums

Mēs apsveram veidus, kā nodrošināt privātumu, vienlaikus neatkāpjoties no stingriem standartiem attiecībā uz aizsardzību pret nelikumīgām darbībām.

Uzlabotu privātuma aizsardzības metožu analīze
NOT AN EXPERT? CHECK OUT OUR EXPLAINER
LEARN MORE
Kas ir nauda?

Visas šīs sadaļas lapas