European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Digitālais euro

Digitālais euro nodrošinātu mūsu naudas stabilitāti digitālajā laikmetā.

Mēs sadarbojamies ar euro zonas valstu centrālajām bankām, lai pētītu, vai ieviest digitālo euro. Digitālais euro būtu centrālās bankas digitālā valūta – skaidrajai naudai līdzvērtīga elektroniska nauda. Un tas papildinātu banknotes un monētas, sniedzot cilvēkiem papildu maksāšanas līdzekļu izvēli.

Kas jums jāzina

Kāds tas būtu?

Digitālais euro būtu elektronisks maksāšanas līdzeklis, ko ikviens varētu izmantot euro zonā. Tas būtu drošs un ērti lietojams – tāpat kā pašlaik skaidrā nauda. Kā ECB emitēta centrālās bankas nauda tas atšķirtos no "privātās naudas", bet jūs varētu maksāt ar digitālo euro, arī izmantojot maksājumu karti vai telefona aplikāciju.

Digitālais euro un centrālās bankas naudas nozīme
Kāpēc mums varētu būt nepieciešams digitālais euro?

Mēs domājam par centrālās bankas digitālās valūtas ieviešanu Eiropā, lai reaģētu uz augošo pieprasījumu pēc drošiem un uzticamiem elektroniskajiem maksājumiem. Ja centrālā banka emitētu digitālo naudu, tiktu nodrošināta maksājumu un monetāro sistēmu stabilitāte. Digitālais euro arī stiprinātu euro zonas monetāro suverenitāti un uzlabotu konkurenci un efektivitāti Eiropas maksājumu sektorā.

Galvenie mērķi un izstrādes apsvērumi
Kādas būtu priekšrocības un izaicinājumi?

Tā kā joprojām atrodamies izpētes posmā, mums vēl nav visa informācija par galīgo priekšlikumu. Taču esam diezgan pamatīgi apsvēruši digitālā euro būtību un tā priekšrocības un trūkumus. Jau tagad ir skaidrs, ka digitālajam euro jābūt pieejamam, noturīgam, drošam, efektīvam un jāatbilst tiesību aktiem. Mēs arī nodrošinātu visaugstāko privātuma līmeni.

Ziņojums par digitālo euro
Kāds ir pašreizējais stāvoklis?

Šis izpētes posms sākās 2021. gada oktobrī un gaidāms, ka tas ilgs apmēram divus gadus, noslēdzoties 2023. gada oktobrī. Mēs pētām, kā digitālo euro varētu izstrādāt un izplatīt, kā arī tā iespējamo ietekmi uz tirgu. Pēc tam mēs izlemsim, vai sākt tā faktisko izstrādes procesu.

Projekta grafiks

Bieži uzdotie jautājumi

Kāds man būtu labums no digitālā euro? Kā digitālais euro atšķirtos no stabilajām kriptomonētām un kriptoaktīviem? Vai digitālais euro aizstātu skaidro naudu? Izlasiet atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem.

Vai esat profesionālis šajā jomā?

Sadarbība ar ieinteresētajām personām

Plaša sadarbība ar tirgus dalībniekiem, politikas veidotājiem un likumdevējiem nodrošinās, ka digitālais euro apmierina lietotāju vajadzības. Tāpēc mēs uzsākam iniciatīvu kopumu, lai iesaistītu pēc iespējas vairāk ieinteresēto personu.

Ieinteresēto personu iesaiste
Dokumenti un eksperimentālais posms

Digitālā euro eksperimentālajā posmā tika izstrādāta plaša dokumentācija un detalizēta veiktā darba analīze. Apmeklējiet mūsu īpašo lapu, lai uzzinātu par jums interesējošiem tematiem.

Profesionālai lietošanai

Digitālais euro salīdzinājumā ar...

...kriptoaktīviem

Digitālais euro nebūtu kriptovalūta, jo to nodrošinātu centrālā banka. Centrālajām bankām ir uzdevums saglabāt naudas vērtību neatkarīgi no tā, vai nauda ir fiziska vai digitāla. Kriptoaktīvus nenodrošina un nepārvalda neviena centrālā iestāde. Netiek dota nekāda garantija, ka vajadzības gadījumā varēsiet tos apmainīt pret naudu.

Kas ir bitcoin?

...ieguldījumiem

Digitālais euro galvenokārt būtu jāizmanto kā maksāšanas līdzeklis, nevis finanšu ieguldījumu instruments. Mēs rūpīgi pētām šo jautājumu, lai izvairītos no negatīvām sekām finanšu sektorā. Digitālajam euro jānodrošina sabiedriskais labums, kas sniedz priekšrocības ekonomikai un sabiedrībai kopumā.

Digitālais euro un finanšu sistēmas evolūcija

...Eiropas mēroga maksājumiem

Maksājumu veikšanas jomā notiek būtiskas pārmaiņas un centrālajām bankām ir vitāli svarīga loma šajā procesā. Eiropas maksājumiem jābalstās uz konkurētspējīgu un inovatīvu tirgu, kas spēj apmierināt patērētāju pieprasījumu, vienlaikus saglabājot Eiropas suverenitāti. Lai to panāktu, esam izstrādājuši visaptverošu maksājumu stratēģiju digitālajam laikmetam.

Mūsu neliela apjoma maksājumu stratēģija

Podkāsts

ECB podkāsts. Digitālais euro – kas, kāpēc, kad? (1. daļa)

Vai un kāpēc mums nepieciešams digitālais euro? Kā tas varētu izskatīties? Un kā tas atšķirtos no citiem maksāšanas līdzekļiem? Mūsu moderatore Keitija Reindžere (Katie Ranger) uzdod šos jautājumus digitālā euro ekspertei Evelienai Vitloksai (Evelien Witlox).

Vairāk

Visas šīs sadaļas lapas