European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs


Digitālais euro

Mūsu darba mērķis ir nodrošināt, lai digitālajā laikmetā cilvēkiem joprojām būtu pieejams visdrošākais naudas veids – centrālās bankas nauda.

ECB prezidente Kristīne Lagarda

Digitālais euro būtu līdzīgs euro banknotēm, tikai digitāls. Tas būtu elektroniskās naudas veids, ko emitētu Eurosistēma (ECB un euro zonas nacionālās centrālās bankas) un kas būtu pieejams visiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem.

Digitālais euro nevis aizstātu skaidro naudu, bet gan papildinātu to. Eurosistēma turpinātu nodrošināt pieeju skaidrajai naudai visiem euro zonas iedzīvotājiem.

Digitālais euro sniegtu iedzīvotājiem papildu izvēles iespēju maksājumu veikšanai un padarītu maksāšanu vienkāršāku, palīdzot nodrošināt pieejamību un iekļautību.

Kāpēc digitālais euro?

Digitālais euro būtu ātrs, vienkāršs un drošs maksāšanas līdzeklis ikdienas maksājumu veikšanai. Tas veicinātu Eiropas tautsaimniecības digitalizāciju un aktīvi mudinātu īstenot inovācijas neliela apjoma maksājumu jomā. Eurosistēma veic ar digitālo euro saistīto ieguvumu un risku izpēti, lai tās valūta joprojām apmierinātu visu euro zonas iedzīvotāju vajadzības.

Ziņojums par digitālo euro

Paldies, ka paudāt viedokli!

Mēs esam apņēmušies iesaistīt sabiedrību digitālā euro izstrādē. Šā iemesla dēļ mēs no 2020. gada oktobra līdz 2021. gada janvārim rīkojām sabiedrisko apspriešanu un no 2021. gada oktobra līdz decembrim veicām izpēti fokusa grupās visās euro zonas valstīs. Rezultāti tiks izmantoti notiekošajā digitālā euro izpētes posmā.

Digitālais euro – sabiedrības uzklausīšana

Kāds ir pašreizējais stāvoklis?

Mēs sadarbosimies ar Eiropas lēmumu pieņēmējiem un regulāri informēsim tos par saviem konstatējumiem. Būs iesaistīti arī iedzīvotāji, tirgotāji un maksājumu nozare.

ECB Valdes loceklis Fabio Paneta

Tagad mēs apspriežam digitālā euro iespējamo veidolu. Šis izpētes posms sākās 2021. gada oktobrī un ilgs apmēram divus gadus, noslēdzoties 2023. gada oktobrī.

Mēs domājam par to, kā digitālo euro iespējams izstrādāt un kā tas nonāks pie tirgotājiem un iedzīvotājiem, kā arī par tā iespējamo ietekmi uz tirgu un Eiropas tiesību aktu pārmaiņām, kas varētu būt neciešamas.

Kad izpētes posms noslēgsies, mēs lemsim par digitālā euro izstrādes uzsākšanu.

VAI ESAT PROFESIONĀLIS ŠAJĀ JOMĀ?
Uzziniet vairāk par tirgus grupām, eksperimentālo darbu un tehniskajiem dokumentiem

Esam veikuši digitālā euro priekšrocību un problēmu analīzi

Kā tas varētu izskatīties?

ECB un euro zonas valstu centrālo banku eksperti noteikuši virkni digitālā euro pamatprasību, kas ietver, piemēram, vieglu pieejamību, stabilitāti, drošību, efektivitāti, privātumu un atbilstību tiesību aktiem. Tās mums palīdzēs definēt digitālā euro iespējamo veidolu.

Digitālais euro tiktu veidots tā, lai tas darbotos kopā ar privātajiem maksājumu risinājumiem, veicinot Eiropas mēroga risinājumu izmantošanu un papildu pakalpojumu sniegšanu patērētājiem.

Funkcionālas izstrādes iespējas

Vai ECB nodrošinās digitālā euro pārvaldību?

ECB Eiropas iedzīvotāju vārdā ir atbildīga par euro gan banknošu, gan digitālā formā.

Vēlamies nodrošināt, lai tiktu saglabāta mūsu naudas vērtība un jebkāda veida digitālā euro lietošanu galu galā aizsargātu un regulētu centrālā banka.

Tehniskā un organizatoriskā pieeja

Kāpēc digitālais euro nebūtu kriptoaktīvs?

Kriptoaktīvi būtiski atšķiras no centrālās bankas naudas līdzekļiem – to cenas bieži ir svārstīgas, tāpēc tos grūti izmantot kā maksāšanas līdzekli vai norēķinu vienību un tos nenodrošina neviena uzticama iestāde.

Digitālā euro lietotāji varētu tam uzticēties tieši tikpat lielā mērā kā skaidrajai naudai, jo abus šos valūtas veidus pārstāvētu centrālā banka.

Kas ir bitcoin?

Jauna Eiropas mēroga maksājumu perspektīva

Maksājumu jomā notiek būtiskas pārmaiņas un centrālajām bankām ir vitāli svarīga loma šajā procesā.

Eiropas maksājumiem jābalstās uz konkurētspējīgu un inovatīvu tirgu, kas spēj apmierināt patērētāju pieprasījumu, vienlaikus saglabājot Eiropas suverenitāti. Šajā kontekstā mēs esam izstrādājuši visaptverošu maksājumu stratēģiju digitālajam laikmetam.

Mūsu neliela apjoma maksājumu stratēģija

Podkāsts

ECB podkāsts "Vai pienācis laiks digitālajam euro?"

Kas ir digitālais euro? Kādas būtu tā priekšrocības un kā tas ietekmētu mūsu maksāšanas paradumus? Kad tas varētu būt gatavs? Mūsu moderators Maikls Stīns (Michael Steen) apspriež šos un citus jautājumus ar Ulrihu Bindseilu (Ulrich Bindseil), kurš ECB ir atbildīgs par tirgus infrastruktūrām un maksājumiem.

Vairāk (tikai angļu valodā)
PAPILDU INFORMĀCIJA

Uzziniet vairāk par digitālo euro!

Atrodiet atbildes uz visiem jautājumiem

Kā digitālā euro emisija ietekmētu banku sektoru? Kāpēc tiek domāts par maksimālās robežas noteikšanu pirmā līmeņa noguldījumiem? Mēs piedāvājam detalizētas atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem.

Bieži uzdotie jautājumi par digitālo euro

Privātuma nozīmīgums

Veicot testus un pārbaudes saistībā ar iespējamo digitālā euro ieviešanu, mēs apzinām veidus, kā aizsargāt privātumu, nepazeminot standartus, kas aizsargā pret nelikumīgām darbībām.

Uzlabotu privātuma aizsardzības metožu analīze
PĀRĀK SAREŽĢĪTI? MĒS IZSKAIDROSIM!
UZZINIET VAIRĀK
Kas ir nauda?

Visas šīs sadaļas lapas