European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Skaitmeninis euras

Skaitmeninis euras užtikrintų mūsų pinigų stabilumą skaitmeniniame amžiuje.

Dirbame su euro zonos nacionaliniais centriniais bankais – kartu analizuojame, ar įvesti skaitmeninį eurą. Tai būtų centrinio banko skaitmeninė valiuta – elektroninis grynųjų pinigų atitikmuo. Jis būtų naudojamas kartu su banknotais ir monetomis, tad žmonės turėtų platesnį mokėjimo būdų pasirinkimą.

Ką turite žinoti

Kas tai būtų?

Skaitmeninis euras būtų elektroninė mokėjimo priemonė, kuria euro zonoje galėtų naudotis visi. Jis būtų saugus ir patogus naudoti – tokie dabar yra grynieji pinigai. Skaitmeninis euras, kaip ECB išleisti centrinio banko pinigai, skirtųsi nuo privačiojo sektoriaus pinigų, tačiau ir juo atlikdami mokėjimus galėtumėte naudotis kortele ar telefono programėle.

Skaitmeninis euras ir centrinio banko pinigų svarba
Kodėl skaitmeninis euras mums būtų reikalingas?

Reaguodami į vis didėjančią saugių ir patikimų elektroninių mokėjimų paklausą, svarstome galimybę Europoje išleisti centrinio banko skaitmeninę valiutą. Centrinio banko išleisti skaitmeniniai pinigai būtų mokėjimo ir pinigų sistemų stabilumo garantas. Be to, skaitmeninis euras sustiprintų euro zonos piniginį suverenumą ir skatintų konkurenciją bei efektyvumą Europos mokėjimų sektoriuje.

Pagrindiniai tikslai ir kūrimo aspektai
Kokie būtų privalumai ir iššūkiai?

Kadangi vis dar atliekame tyrimus, neturime visos informacijos galutiniam pasiūlymui, tačiau gana daug galvojome apie skaitmeninio euro idėją, apie jo privalumus ir trūkumus. Jau dabar aišku, kad skaitmeninis euras turėtų būti prieinamas, patikimas, saugus, efektyvus ir neturėtų pažeisti teisės aktų nuostatų. Be to, užtikrintume aukščiausio lygio privatumą.

Ataskaita apie skaitmeninį eurą
Kokia padėtis šiuo metu?

Šis tiriamasis etapas prasidėjo 2021 m. spalio mėn. ir turėtų tęstis maždaug dvejus metus – iki 2023 m. spalio mėn. Analizuojame, kaip skaitmeninis euras galėtų būti kuriamas, kaip jis būtų paskirstomas ir kaip jis paveiktų rinką. Tada nuspręsime, ar pradėti skaitmeninio euro kūrimo procesą.

Projekto įgyvendinimo tvarkaraštis

Dažnai užduodami klausimai

Kuo skaitmeninis euras būtų naudingas man? Kuo skaitmeninis euras skirtųsi nuo stabilizuotųjų virtualiųjų valiutų ir kriptoturto? Ar skaitmeninis euras pakeistų grynuosius pinigus? Čia rasite atsakymus į dažnai užduodamus klausimus.

Esate šios srities specialistas?

Bendradarbiavimas su suinteresuotosiomis šalimis

Glaudus bendradarbiavimas su rinkos dalyviais, politikos formuotojais ir įstatymų leidėjais užtikrins, kad skaitmeninis euras atitiktų vartotojų poreikius. Todėl pradedame įgyvendinti iniciatyvas, kuriomis siekiama įtraukti kuo daugiau suinteresuotųjų šalių.

Valdymas ir suinteresuotosios šalys
Dokumentai ir bandymai

Bandymų su skaitmeniniu euru etapo metu buvo parengta išsami dokumentacija ir nuodugni atlikto darbo analizė. Skaitmeniniam eurui skirtame mūsų svetainės puslapyje rasite daugiau informacijos jus dominančiais klausimais.

Specialistams

Skaitmeninis euras ir...

... kriptoturtas

Skaitmeninis euras nebūtų kritptovaliuta, nes jį užtikrintų centrinis bankas. Centriniai bankai įpareigoti išlaikyti pinigų vertę, kad ir kokie tie pinigai būtų – fiziniai ar skaitmeniniai. Kriptoturtu nesirūpina ir jo nevaldo jokia centrinės valdžios institucija. Neturite jokios garantijos, kad, prireikus, galėsite jį pakeisti į grynuosius pinigus.

Kas yra bitkoinas?

... investicijos

Skaitmeninis euras daugiausia turėtų būti naudojamas kaip mokėjimo, o ne finansinio investavimo priemonė. Nuodugniai analizuojame šį klausimą, kad būtų išvengta neigiamų pasekmių finansų sektoriui. Skaitmeninis euras turėtų būti viešoji gėrybė, teikianti naudą ekonomikai ir plačiajai visuomenei.

Skaitmeninis euras ir finansų sistemos raida

... europiniai mokėjimai

Mūsų mokėjimo įpročiai keičiasi iš esmės ir pagrindinis vaidmuo šiame procese tenka centriniams bankams. Europinius mokėjimus turi skatinti konkurencinga ir novatoriška rinka, pajėgi patenkinti vartotojų poreikius ir kartu padėti išsaugoti europinį suverenumą. Todėl parengėme išsamią mokėjimų skaitmeniniame amžiuje strategiją.

Mūsų mažmeninių mokėjimų strategija

Tinklalaidė

ECB tinklalaidė. Skaitmeninis euras – kas, kodėl, kada? (1 dalis)

Ar mums reikia skaitmeninio euro ir kodėl? Kaip jis galėtų atrodyti? Ir kuo jis skirtųsi nuo kitų mokėjimo priemonių? Mūsų tinklalaidžių vedėja Katie Ranger užduoda šiuos klausimus skaitmeninio euro ekspertei Evelienai Witlox.

Daugiau

Visi šios dalies puslapiai