Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Skaitmeninis euras

Savo darbu siekiame užtikrinti, kad ir skaitmeniniame amžiuje piliečiai ir įmonės turėtų galimybę naudotis saugiausiais – centrinio banko – pinigais.

ECB Pirmininkė Christine Lagarde

Skaitmenizacija išplito į visas mūsų gyvenimo sritis. Ji pakeitė ir mūsų mokėjimo įpročius.

Šiais moderniais laikais skaitmeninis euras padėtų užtikrinti, kad euro zonos piliečiai turėtų nemokamą galimybę naudotis paprasta, visuotinai priimama, nerizikinga ir patikima mokėjimo priemone.

Skaitmeninis euras vis tiek būtų euras, tik ne popierinis, o skaitmeninis. Tai būtų visiems piliečiams ir įmonėms prieinami Eurosistemos (ECB ir nacionalinių centrinių bankų) išleisti pinigai elektronine forma.

Skaitmeninis euras grynuosius pinigus ne pakeistų, o papildytų. Eurosistemoje ir toliau bus užtikrinama, kad visoje euro zonoje turėtumėte prieigą prie grynųjų banknotų ir monetų.

Skaitmeninis euras suteiktų jums papildomą galimybę rinktis, kaip mokėti, ir sudarytų palankesnes sąlygas tai padaryti, taip skatindamas prieinamumą ir įtrauktį.

Kodėl reikalingas skaitmeninis euras?

Skaitmeninis euras būtų greita, patogi ir saugi priemonė kasdieniams mokėjimams atlikti.

Jis prisidėtų prie Europos ekonomikos skaitmenizacijos ir padėtų skatinti inovacijas mažmeninių mokėjimų srityje.

Kad pinigai ir toliau tinkamai tarnautų europiečiams, ECB ir euro zonos nacionaliniai centriniai bankai tiria skaitmeninio euro teikiamą naudą ir su juo susijusią riziką.

Ataskaita apie skaitmeninį eurą

Kuo dar naudingas skaitmeninis euras?

Bendradarbiausime su Europos sprendimų priėmėjais ir nuolat juos informuosime apie mūsų pažangą. Į šį procesą taip pat bus įtraukti piliečiai, prekybininkai ir mokėjimų sektorius.

ECB vykdomosios valdybos narys Fabio Panetta

Skaitmeninis euras sujungtų skaitmeninės mokėjimo priemonės efektyvumą ir centrinio banko pinigų saugumą.

Tai būtų puikus sprendimas tais atvejais, kai žmonės pirmenybę teikia nebe gryniesiems pinigams. Be to, būtų išvengta priklausomybės nuo skaitmeninių mokėjimo priemonių, išleistų ir valdomų ne euro zonoje, nes tokia priklausomybė galėtų kelti pavojų euro zonos finansiniam stabilumui ir monetariniam suverenumui.

Privatumo apsauga būtų vienas iš pagrindinių prioritetų, siekiant, kad skaitmeniniame amžiuje skaitmeninis euras padėtų išsaugoti pasitikėjimą mokėjimais.

Kada jis bus parengtas?

2021 m. liepos mėn. nusprendėme pradėti skaitmeninio euro projektą. Tai nereiškia, kad neabejotinai išleisime skaitmeninį eurą, bet greičiau tai, kad mes pasiruošime galimam jo išleidimui.

Pranešimas spaudai: Eurosistema imasi skaitmeninio euro projekto

O kas toliau?

Šiuo metu aiškinamės, kaip skaitmeninis euras galėtų atrodyti. Šis tiriamasis etapas prasidėjo 2021 m. spalio mėn. ir truks dvejus metus.

Analizuosime, kaip skaitmeninis euras galėtų būti sukurtas ir paskirstomas mažmenininkams bei visuomenei. Taip pat nagrinėsime, kokį poveikį jis turėtų rinkai ir kokius Europos teisės aktų pakeitimus gali reikėti atlikti.

Sprendimas, ar sukurti skaitmeninį eurą, bus priimtas atsižvelgiant į tiriamojo etapo rezultatus.

JŪS ŠIOS SRITIES SPECIALISTAS?
Sužinokite daugiau apie rinkos grupes, vykdomus eksperimentus ir techninius dokumentus

Išanalizavome skaitmeninio euro naudą ir su juo susijusius iššūkius

Kaip jis galėtų atrodyti?

ECB ir euro zonos nacionalinių centrinių bankų ekspertai nustatė pagrindinius skaitmeniniam eurui keliamus reikalavimus, kaip antai lengvas prieinamumas, patikimumas, saugumas, veiksmingumas, privatumas ir atitiktis teisės aktams. Šie reikalavimai mums padės apibrėžti, kaip skaitmeninis euras galėtų atrodyti.

Skaitmeninis euras būtų sukurtas taip, kad būtų suderinamas su privačiojo sektoriaus siūlomais mokėjimo sprendimais ir prisidėtų kuriant europinius sprendimus bei papildomas paslaugas vartotojams.

Funkcinės dizaino galimybės

Ar ECB bus atsakingas už skaitmeninį eurą?

ECB yra euro – nesvarbu, ar jis būtų fizinių banknotų, ar skaitmeninės formos – saugotojas Europos gyventojų vardu.

Norime užtikrinti, kad būtų išsaugota mūsų pinigų vertė ir kad bet kokios formos skaitmeninį eurą galiausiai saugotų ir reguliuotų centrinis bankas.

Techniniai ir organizaciniai aspektai

Kodėl skaitmeninis euras nebūtų kriptoturtas?

Kriptoturtas iš esmės skiriasi nuo centrinio banko pinigų: jo kaina dažnai svyruoja, todėl sudėtinga jį naudoti kaip atsiskaitymo priemonę ar apskaitos vienetą, be to, jo neužtikrina jokia viešoji institucija.

Skaitmeninį eurą naudojantys žmonės galėtų juo pasitikėti taip pat, kaip ir grynaisiais pinigais, nes tiek juo, tiek grynaisiais pinigais rūpintųsi centrinis bankas.

Paaiškinimas – kas yra bitkoinas?

Naujos mokėjimų galimybės visoje Europoje

Mokėjimai keičiasi iš esmės ir pagrindinis vaidmuo šiame procese tenka centriniams bankams.

Europinius mokėjimus turi skatinti konkurencinga ir novatoriška rinka, pajėgi patenkinti vartotojų poreikius ir tuo pačiu išsaugoti Europos suverenumą. Turėdami tai omenyje, parengėme išsamią mokėjimų skaitmeniniame amžiuje strategiją.

Mūsų mažmeninių mokėjimų strategija

Skaitmeninis euras skaitmeniniam amžiui

Pristatydamas ataskaitą apie skaitmeninį eurą, Vykdomosios valdybos narys Fabio Panetta kalbėjo, kad skaitmeninis euras būtų Europos pažangos ir integracijos skaitmeninis simbolis.

Nuo pat euro įvedimo ECB buvo atsakingas už piliečių pasitikėjimo mūsų valiuta išsaugojimą. Kaip ir grynieji pinigai, skaitmeninis euras būtų prieinamas visiems ir sudarytų žmonėms daugiau galimybių pasirinkti norimą mokėjimo būdą.

Žiūrėti klausymą Europos Parlamente

Dėkojame už jūsų nuomonę!

Dėkojame visiems dalyvavusiems šiose iki sausio 12 d. trukusiose viešose konsultacijose dėl skaitmeninio euro. Gavome daugiau negu 8 000 atsakymų.

Išsamūs viešų konsultacijų rezultatai pateikti mūsų ataskaitoje. Gauti atsakymai bus labai vertingi vertinimams, kuriuos šiuo metu atlieka Eurosistema, ir sprendimams dėl skaitmeninio euro, kurie bus priimami ateityje.

Viešų konsultacijų dėl skaitmeninio euro ataskaita

Tinklalaidė

ECB tinklalaidė – ar jau laikas skaitmeniniam eurui?

Kas yra skaitmeninis euras? Kokie būtų jo privalumai ir kaip tai paveiktų mūsų mokėjimo įpročius? Kada jis galėtų būti parengtas? Mūsų laidų vedėjas Michaelis Steenas diskutuoja šiomis ir kitomis temomis su Ulrichu Bindseiliu, atsakingu Europos Centriniame Banke už rinkos infrastruktūrą ir mokėjimus.

Daugiau (tik anglų k.)
TAIP PAT ŽIŪRĖKITE

Sužinokite daugiau apie skaitmeninį eurą

Raskite atsakymus į visus savo klausimus

Kokių padarinių skaitmeninio euro išleidimas turėtų bankų sektoriui? Kodėl siūlote riboti „pirmos pakopos“ indėlius? Išsamiai atsakome jums į šiuos ir kitus klausimus.

DUK apie skaitmeninį eurą

Privatumo svarba

Vertindami ir svarstydami skaitmeninio euro įvedimo klausimą ieškome būdų, kaip, nesumažinant reikalavimų, saugančių nuo neteisėtos veiklos, būtų galima apsaugoti privatumą.

Privatumo stiprinimo būdų analizė
JŪS NE SPECIALISTAS? SKAITYKITE PAAIŠKINIMĄ
SUŽINOKITE DAUGIAU
Kas yra pinigai?

Visi šios dalies puslapiai