European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Skaitmeninis euras

Savo darbu siekiame užtikrinti, kad ir skaitmeniniame amžiuje piliečiai ir įmonės turėtų galimybę naudotis saugiausiais – centrinio banko – pinigais.

ECB Pirmininkė Christine Lagarde

Skaitmeninis euras vis tiek būtų euras, tik ne popierinis, o skaitmeninis. Tai būtų Eurosistemos (ECB ir euro zonos nacionalinių centrinių bankų) elektronine forma išleisti pinigai, kuriais galėtų naudotis visi piliečiai ir įmonės.

Skaitmeninis euras grynuosius pinigus ne pakeistų, o papildytų. Eurosistema ir toliau stengsis užtikrinti, kad visi piliečiai galėtų naudotis grynaisiais pinigais visoje euro zonoje.

Skaitmeninis euras suteiktų jiems papildomą galimybę rinktis, kaip mokėti, ir sudarytų palankesnes sąlygas tai padaryti, taip skatindamas prieinamumą ir įtrauktį.

Kodėl reikalingas skaitmeninis euras?

Skaitmeninis euras būtų greita, patogi ir saugi priemonė kasdieniams mokėjimams atlikti. Jis prisidėtų prie Europos ekonomikos skaitmenizacijos ir labai padėtų skatinti inovacijas mažmeninių mokėjimų srityje. Eurosistema nagrinėja skaitmeninio euro naudą ir riziką, kad ši valiuta ir toliau atitiktų visų euro zonos piliečių poreikius.

Ataskaita apie skaitmeninį eurą

Dėkojame už jūsų nuomonę!

Į skaitmeninio euro kūrimo procesą norime įtraukti visuomenę. Todėl nuo 2020 m. spalio mėn. iki 2021 m. sausio mėn. rengėme viešas konsultacijas, o 2021 m. spalio–gruodžio mėn. visose euro zonos šalyse vykdėme tikslinių grupių tyrimą. Gautais rezultatais naudosimės skaitmeninio euro projekto tiriamuoju etapu.

Skaitmeninis euras. Išklausyta visuomenės nuomonė

Kokie tolesni mūsų planai?

Bendradarbiausime su Europos sprendimų priėmėjais ir nuolat juos informuosime apie mūsų pažangą. Į šį procesą taip pat bus įtraukti piliečiai, prekybos ir mokėjimų sektoriai.

ECB vykdomosios valdybos narys Fabio Panetta

Šiuo metu aiškinamės, kaip skaitmeninis euras galėtų atrodyti. Tiriamasis etapas prasidės 2021 m. spalio mėn. ir tęsis maždaug dvejus metus iki 2023 m. spalio mėn.

Analizuosime, kaip skaitmeninis euras galėtų būti sukurtas ir paskirstomas mažmeninės prekybos subjektams bei visuomenei. Taip pat nagrinėsime, kokį poveikį jis turėtų rinkai ir kokių Europos teisės aktų pakeitimų gali prireikti.

Tiriamajam etapui pasibaigus nuspręsime, ar pradėti kurti skaitmeninį eurą.

JŪS ŠIOS SRITIES SPECIALISTAS?
Sužinokite daugiau apie rinkos grupes, vykdomus eksperimentus ir techninius dokumentus

Išanalizavome skaitmeninio euro naudą ir su juo susijusius iššūkius

Kaip jis galėtų atrodyti?

ECB ir euro zonos nacionalinių centrinių bankų ekspertai nustatė keletą pagrindinių skaitmeniniam eurui keliamų reikalavimų, t. y.: naudojimosi paprastumas, patikimumas, saugumas, veiksmingumas, privatumas ir atitiktis teisės aktams. Šie reikalavimai mums padės apibrėžti, kaip skaitmeninis euras galėtų atrodyti.

Kuriant skaitmeninį eurą būtų užtikrinama, kad jis būtų suderinamas su privačiojo sektoriaus siūlomais mokėjimo sprendimais ir prisidėtų kuriant europinius sprendimus bei papildomas paslaugas vartotojams.

Funkcinės dizaino galimybės

Ar ECB bus atsakingas už skaitmeninį eurą?

ECB yra euro – tiek fizinių banknotų, tiek skaitmeninės formos – saugotojas Europos gyventojų vardu.

Norime užtikrinti, kad mūsų pinigų vertė būtų išsaugota ir kad pagrindinė atsakomybė už bet kokios formos skaitmeninio euro apsaugą ir reguliavimą priklausytų centriniam bankui.

Techniniai ir organizaciniai aspektai

Kodėl skaitmeninis euras nebūtų kriptoturtas?

Kriptoturtas iš esmės skiriasi nuo centrinio banko pinigų: jo kaina dažnai svyruoja, todėl sudėtinga jį naudoti kaip atsiskaitymo priemonę ar apskaitos vienetą, o jo vertės neužtikrina jokia viešoji institucija.

Skaitmeninį eurą naudojantys žmonės galėtų juo pasitikėti taip pat, kaip grynaisiais pinigais, nes tiek skaitmeninių, tiek grynųjų pinigų vertę užtikrintų centrinis bankas.

Paaiškinimas – kas yra bitkoinas?

Naujos mokėjimų galimybės visoje Europoje

Mokėjimų srityje vyksta esminių pokyčių, o pagrindinis vaidmuo šiame procese tenka centriniams bankams.

Reikalinga konkurencinga ir novatoriška europinių mokėjimų rinka, kuri atitiktų vartotojų poreikius ir kurioje tuo pačiu metu būtų išsaugomas Europos suverenumas. Atsižvelgdami į visa tai, parengėme išsamią mokėjimų skaitmeniniame amžiuje strategiją.

Mūsų mažmeninių mokėjimų strategija

Tinklalaidė

ECB tinklalaidė – ar jau laikas skaitmeniniam eurui?

Kas yra skaitmeninis euras? Kokie būtų jo privalumai ir kaip tai paveiktų mūsų mokėjimo įpročius? Kada jis galėtų būti parengtas? Mūsų laidų vedėjas Michaelis Steenas diskutuoja šiomis ir kitomis temomis su Ulrichu Bindseiliu, Europos Centriniame Banke atsakingu už rinkos infrastruktūrą ir mokėjimus.

Daugiau (tik anglų k.)
TAIP PAT SKAITYKITE

Sužinokite daugiau apie skaitmeninį eurą

Atsakymai į visus jūsų klausimus

Kokių padarinių skaitmeninio euro išleidimas turėtų bankų sektoriui? Kodėl siūlote riboti „pirmos pakopos“ indėlius? Išsamiai atsakome jums į šiuos ir kitus klausimus.

DUK apie skaitmeninį eurą

Privatumo svarba

Vertindami ir svarstydami skaitmeninio euro įvedimo klausimą ieškome būdų, kaip, nesumažinant reikalavimų, saugančių nuo neteisėtos veiklos, būtų galima apsaugoti privatumą.

Privatumo stiprinimo būdų analizė
JŪS NE SPECIALISTAS? SKAITYKITE PAAIŠKINIMĄ
SUŽINOKITE DAUGIAU
Kas yra pinigai?

Visi šios dalies puslapiai