European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Skaitmeninis euras

Savo darbu siekiame užtikrinti, kad ir skaitmeniniame amžiuje piliečiai ir įmonės turėtų galimybę naudotis saugiausiais – centrinio banko – pinigais.

ECB Pirmininkė Christine Lagarde

Skaitmeninis euras būtų tas pats euras, tik ne popierinis, o skaitmeninis. Tai būtų Eurosistemos (ECB ir euro zonos nacionalinių centrinių bankų) elektronine forma leidžiami pinigai, kuriais galėtų naudotis visi piliečiai ir įmonės.

Skaitmeninis euras grynuosius pinigus ne pakeistų, o papildytų. Jis suteiktų žmonėms papildomą galimybę rinktis, kaip mokėti, ir palengvintų mokėjimo procesą, taip skatindamas prieinamumą ir įtrauktį.

DUK apie skaitmeninį eurą


Kodėl reikalingas skaitmeninis euras?

Skaitmeninis euras būtų greita, patogi ir saugi priemonė kasdieniams mokėjimams atlikti. Vienas iš pagrindinių Eurosistemos leidžiamo skaitmeninio euro tikslų – skaitmeniniame amžiuje sukurti piniginį pamatą, kuris tarnautų kaip viešoji gėrybė. Taip būtų galima paskatinti finansines naujoves ir padidinti bendrą mokėjimų sistemos veiksmingumą. 

Ataskaita apie skaitmeninį eurą

Kaip skaitmeninis euras galėtų atrodyti?

Skaitmeninis euras galės sėkmingai gyvuoti tik tada, jei europiečiai jį naudos savo kasdieniame gyvenime. Todėl jo ypatybės yra labai svarbios ir, palyginti su jau naudojamais mokėjimo sprendimais, turi suteikti pridėtinės vertės. Eurosistemos ekspertai skaitmeniniam eurui nustatė keletą pagrindinių reikalavimų, tai – prieinamumas, patikimumas, saugumas, veiksmingumas, privatumas ir atitiktis teisės aktams. Šie reikalavimai mums padės apibrėžti, kaip skaitmeninis euras galėtų atrodyti. 

Pagrindiniai tikslai ir kūrimo aspektai

Ar ECB bus atsakingas už skaitmeninį eurą?

Daugelį metų centriniai bankai kūrė pinigų bazę (pvz., teikė grynuosius pinigus), o privatusis sektorius teikė vartotojams mokėjimo sprendimus (pvz., kredito korteles). Kadangi skaitmeniniu euru galiausiai rūpinsis ECB, toks mišrus modelis galėtų būti naudojamas ir toliau. Piliečiai gali privačius (komercinio banko) pinigus bet kuriuo metu paversti viešaisiais (centrinio banko) pinigais, atlikdami mokėjimus centrinio banko pinigais.

Techniniai ir organizaciniai aspektai

Mums svarbūs jūsų poreikiai ir nuomonė

Esame įsipareigoję įtraukti visuomenę į skaitmeninio euro kūrimo procesą. Tyrimai parodė, kad vartotojams aktualiausi dalykai yra platus pripažinimas, naudojimo paprastumas, mažos sąnaudos, spartumas, saugumas ir vartotojų apsauga. Prekybininkams rūpi mažos sąnaudos, naudojimo paprastumas ir integravimas į esamas sistemas.

Viešos konsultacijos dėl skaitmeninio euro

Kokie tolesni mūsų planai?

Bendradarbiausime su Europos sprendimų priėmėjais ir nuolat juos informuosime apie mūsų pažangą. Į šį procesą taip pat bus įtraukti piliečiai, prekybos ir mokėjimų sektoriai.

ECB vykdomosios valdybos narys Fabio Panetta

Šiuo metu aiškinamės, kaip skaitmeninis euras galėtų atrodyti. Šis tiriamasis etapas prasidėjo 2021 m. spalio mėn. ir tęsis maždaug dvejus metus – iki 2023 m. spalio mėn.

Analizuojame, kaip skaitmeninis euras galėtų būti kuriamas, kaip jis būtų paskirstomas mažmeninės prekybos subjektams ir visuomenei, kaip jis paveiktų rinką ir kokių Europos teisės aktų pakeitimų galėtų prireikti.

Tiriamajam etapui pasibaigus, nuspręsime, ar skaitmeninį eurą pradėti kurti.

JŪS ŠIOS SRITIES SPECIALISTAS?
Sužinokite daugiau apie rinkos grupes, vykdomus eksperimentus ir techninius dokumentus

Išanalizavome skaitmeninio euro naudą ir su juo susijusius iššūkius

Skaitmeninis euras ir kriptoturtas

Kriptoturtas iš esmės skiriasi nuo centrinio banko pinigų: jo kaina dažnai svyruoja, todėl jį sudėtinga naudoti kaip atsiskaitymo priemonę ar apskaitos vienetą. Be to, jo neužtikrina jokia viešoji institucija. Naudodami skaitmeninį eurą žmonės galėtų juo pasitikėti taip pat, kaip ir grynaisiais pinigais, nes tiek juo, tiek grynaisiais pinigais rūpintųsi centrinis bankas.

Paaiškinimas – kas yra bitkoinas?

Skaitmeninis euras ir investicijos

Skaitmeninis euras būtų kuriamas kaip mokėjimo priemonė, o ne investicijų forma. Siekiame, kad nebūtų staigių didelių šuolių nuo bankų indėlių prie skaitmeninio euro. Antraip tai gali sutrikdyti veiksmingą bankų skolinimą vartotojams ir įmonėms, o sudėtingu laikotarpiu pakenkti bankų sistemai. 

Skaitmeninis euras ir finansų sistemos raida

Naujos mokėjimų galimybės visoje Europoje

Mokėjimai keičiasi iš esmės ir pagrindinis vaidmuo šiame procese tenka centriniams bankams. Europinius mokėjimus turi skatinti konkurencinga ir novatoriška rinka, pajėgi patenkinti vartotojų poreikius ir tuo pačiu išsaugoti europinį suverenumą. Atsižvelgdami į tai, parengėme išsamią mokėjimų skaitmeniniame amžiuje strategiją.

Mūsų mažmeninių mokėjimų strategija

Tinklalaidė

ECB tinklalaidė – ar jau laikas skaitmeniniam eurui?

Kas yra skaitmeninis euras? Kuo jis būtų naudingas ir kaip paveiktų mūsų mokėjimo įpročius? Kada jis galėtų būti sukurtas? Šiomis ir kitomis temomis diskutuojame su Ulrichu Bindseiliu, atsakingu Europos Centriniame Banke už rinkos infrastruktūrą ir mokėjimus.

Daugiau (tik anglų k.)
TAIP PAT SKAITYKITE

Sužinokite daugiau apie skaitmeninį eurą

Atsakymai į visus jūsų klausimus

Kaip skaitmeninio euro išleidimas paveiktų bankų sektorių? Kodėl ECB siūlo riboti „pirmos pakopos“ indėlius? Išsamiai atsakome jums į šiuos ir kitus klausimus.

DUK apie skaitmeninį eurą

Privatumo svarba

Ieškome būdų, kaip užtikrinti privatumą, nepažeidžiant apsaugos nuo neteisėtos veiklos standartų.

Privatumo stiprinimo būdų analizė
NOT AN EXPERT? CHECK OUT OUR EXPLAINER
LEARN MORE
Kas yra pinigai?

Visi šios dalies puslapiai