European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Digitální euro

Cílem naší práce je zajistit, aby měli občané a firmy v digitálním věku nadále přístup k nejbezpečnější formě peněz, tj. k penězům centrální banky.

Christine Lagardeová, prezidentka ECB

Digitální euro by bylo podobné eurobankovkám, mělo by však digitální podobu. Jednalo by se o elektronickou formu peněz vydávanou Eurosystémem (ECB a národními centrálními bankami zemí eurozóny), dostupnou všem občanům a podnikům.

Digitální euro by hotovost nenahrazovalo, nýbrž doplňovalo. Eurosystém bude nadále zajišťovat, aby měli všichni občané v celé eurozóně přístup k hotovým penězům.

Digitální euro by lidem poskytlo další možnost, jak platit, a to snadněji. Přispívalo by tak k lepší dostupnosti a větší inkluzi.

Proč digitální euro?

Digitální euro by bylo rychlým, snadným a bezpečným nástrojem pro vaše každodenní platby. Podpořilo by digitalizaci evropského hospodářství a aktivně podporovalo inovace v oblasti maloobchodních plateb. Eurosystém zkoumá přínosy a rizika spojená s digitálním eurem tak, aby měna nadále plnila potřeby všech občanů eurozóny.

Zpráva o digitálním euru

Děkujeme za váš názor!

Do vývoje digitálního eura chceme zapojit i veřejnost. Z tohoto důvodu jsme prováděli od října 2020 do ledna 2021 veřejnou konzultaci a ve všech zemích eurozóny jsme od října do prosince 2021 vedli cílové skupiny. Výsledky budou použity v rámci projektu digitálního eura během probíhající fáze zkoumání.

Digitální euro: naslouchat veřejnosti

Kde se nyní nacházíme?

Budeme spolupracovat s tvůrci evropských politik a pravidelně je informovat o našich zjištěních. Zapojíme také občany, obchodníky a odvětví platebních služeb.

Fabio Panetta, člen Výkonné rady ECB

Nyní diskutujeme o tom, jak by digitální euro mohlo vypadat. Tato fáze zkoumání začala v říjnu 2021 a potrvá do října 2023, tedy přibližně dva roky.

Zabýváme se tím, jak by mohlo být digitální euro koncipováno a distribuováno obchodníkům a veřejnosti, a také jeho možným dopadem na trh a případnými změnami v evropských právních předpisech.

Až fáze zkoumání skončí, rozhodneme se, zda přípravu digitálního eura zahájíme.

PRACUJETE V TOMTO OBORU?
Přečtěte si více informací o tržních skupinách, experimentálních činnostech a technické dokumentaci

Analyzovali jsme přínosy a výzvy digitálního eura

Jakou by mohlo mít podobu?

Odborníci z ECB a národních centrálních bank zemí eurozóny stanovili pro digitální euro řadu základních požadavků, jako je snadná dostupnost, spolehlivost, bezpečnost, efektivnost, ochrana osobních údajů a dodržování právních předpisů. Tyto požadavky nám pomohou vymezit, jak by mohlo digitální euro vypadat.

Digitální euro by bylo koncipováno tak, aby dobře fungovalo s řešeními v oblasti soukromých plateb, což by usnadňovalo poskytování celoevropských řešení a dalších služeb spotřebitelům.

Možnosti funkčního designu

Bude digitální euro spravovat ECB?

ECB je jménem evropských občanů „správkyní“ eura, ať už ve formě eurobankovek, nebo v digitální podobě.

Chceme zajistit, aby byla zachována hodnota našich peněz a aby jakákoli podoba digitálního eura byla v konečném důsledku chráněna a regulována centrální bankou.

Technické a organizační přístupy

Proč by digitální euro nebylo kryptoaktivem?

Kryptoaktiva jsou od základu odlišná od peněz centrální banky: jejich ceny často kolísají, jejich používání jakožto platebního prostředku či účetní jednotky je tudíž obtížné a nestojí za nimi žádná veřejná instituce.

Lidé používající digitální euro by k němu mohli mít stejnou míru důvěry jako k hotovosti, neboť za oběma formami měny by stála centrální banka.

ECB vysvětluje: Co je to bitcoin?

Nový horizont pro celoevropské platby

Platby doznávají zásadních změn a centrální banky hrají v tomto procesu důležitou roli.

Evropské platby musí být podpořeny konkurenčním a inovativním trhem, který je schopen uspokojovat spotřebitelskou poptávku při zachování evropské suverenity. V této souvislosti jsme pro digitální věk stanovili komplexní platební strategii.

Naše strategie pro malé platby

Podcast

Podcast ECB: dozrál čas na digitální euro?

Co je to digitální euro? Jaké by byly jeho přínosy a jak by ovlivnilo způsob, kterým provádíme platby? Kdy by mohlo být k dispozici? O těchto a dalších otázkách diskutuje náš moderátor Michael Steen s Ulrichem Bindseilem, který má v ECB na starosti tržní infrastrukturu a platební styk.

Více informací (pouze anglicky)
VIZ TAKÉ

Související informace o digitálním euru

Nalezněte odpovědi na všechny své dotazy

Jaké důsledky by mělo vydání digitálního eura pro bankovní sektor? Proč navrhujete zastropovat vklady spadající pod „tier 1“? Na tyto a mnohé další otázky jsme pro vás připravili podrobné odpovědi.

Nejčastější dotazy týkající se digitálního eura

Význam ochrany soukromí

V rámci našich testů a zkoumání možného zavedení digitálního eura se zaměřujeme také na to, jak chránit soukromí, aniž bychom uvolnili standardy chránící před nezákonnými činnostmi.

Analýza postupů na zlepšení ochrany soukromí
NEJSTE ODBORNÍK? PODÍVEJTE SE NA STRÁNKY „ECB VYSVĚTLUJE“
VÍCE INFORMACÍ
Co jsou peníze?

Všechny stránky v této části