Digitální euro
NA TÉTO STRÁNCE
Digitální euro by v digitálním věku zaručilo stabilitu našich peněz.
S národními centrálními bankami eurozóny spolupracujeme na otázce, zda digitální euro zavést. Jednalo by se o digitální měnu centrální banky, elektronický ekvivalent hotovosti. Doplňovalo by bankovky a mince a lidem by tak poskytovalo další možnost, jak platit.
Nejčastější dotazy
Jak by mi digitální euro pomohlo? Jak by se lišilo od stablecoinů a kryptoaktiv? A nahradilo by hotovost? Odpovědi na běžné dotazy naleznete zde.
NEJNOVĚJŠÍ PUBLIKACE O DIGITÁLNÍM EURU
DOSTUPNÉ ZDE
Digitální euro a...
... kryptoaktiva
Digitální euro by nebylo kryptoměnou, neboť by bylo kryto centrální bankou. Centrální banky jsou pověřeny udržováním hodnoty peněz bez ohledu na to, zda jsou fyzické či digitální. Kryptoaktiva žádnou ústřední institucí kryta ani spravována nejsou. Nikdo vám nezaručuje, že si je budete moci v případě potřeby vyměnit za hotovost.
Co je to bitcoin?... investice
Digitální euro by mělo být používáno především jako platební prostředek, nikoli jako nástroj pro finanční investice. Touto problematikou se pozorně zabýváme, abychom se vyhnuli negativním důsledkům pro finanční sektor. Digitální euro by mělo být veřejným statkem přínosným pro hospodářství i společnost jako celek.
Digitální euro a vývoj finančního systému... celoevropské platby
Způsob, jakým platíme, se zásadně mění a centrální banky mají v tomto procesu klíčovou úlohu. Evropské platby musí mít oporu v konkurenčním a inovativním trhu, který je schopen uspokojit spotřebitelskou poptávku při zachování evropské suverenity. Abychom tohoto cíle dosáhli, stanovili jsme komplexní platební strategii pro digitální věk.
Naše strategie pro malé platbyPodcast
Podcast ECB – Digitální euro: jaké, proč a kdy? (1. část)
Potřebujeme digitální euro? A proč? Jak by mohlo vypadat? A jak by se lišilo od jiných platebních prostředků? Naše moderátorka Katie Rangerová hovoří o těchto otázkách s odbornicí na digitální euro Evelien Witloxovou.
Více k tématu