Digitální euro
Cílem naší práce je zajistit, aby měli občané a firmy v digitálním věku nadále přístup k nejbezpečnější formě peněz, tj. k penězům centrální banky.
Digitální euro by bylo podobné eurobankovkám, mělo by však digitální podobu. Jednalo by se o elektronickou formu peněz vydávanou Eurosystémem (ECB a národními centrálními bankami zemí eurozóny), dostupnou všem občanům a podnikům.
Digitální euro by hotovost nenahrazovalo, nýbrž doplňovalo. Eurosystém bude nadále zajišťovat, aby měli všichni občané v celé eurozóně přístup k hotovým penězům.
Digitální euro by lidem poskytlo další možnost, jak platit, a to snadněji. Přispívalo by tak k lepší dostupnosti a větší inkluzi.
HLEDÁTE AKTUÁLNÍ INFORMACE O DIGITÁLNÍM EURU?
NALEZNETE JE NÍŽE
Proč digitální euro?
Digitální euro by bylo rychlým, snadným a bezpečným nástrojem pro vaše každodenní platby. Podpořilo by digitalizaci evropského hospodářství a aktivně podporovalo inovace v oblasti maloobchodních plateb. Eurosystém zkoumá přínosy a rizika spojená s digitálním eurem tak, aby měna nadále plnila potřeby všech občanů eurozóny.
Zpráva o digitálním euruDěkujeme za váš názor!
Do vývoje digitálního eura chceme zapojit i veřejnost. Z tohoto důvodu jsme prováděli od října 2020 do ledna 2021 veřejnou konzultaci a ve všech zemích eurozóny jsme od října do prosince 2021 vedli cílové skupiny. Výsledky budou použity v rámci projektu digitálního eura během probíhající fáze zkoumání.
Digitální euro: naslouchat veřejnostiKde se nyní nacházíme?
Budeme spolupracovat s tvůrci evropských politik a pravidelně je informovat o našich zjištěních. Zapojíme také občany, obchodníky a odvětví platebních služeb.
Nyní diskutujeme o tom, jak by digitální euro mohlo vypadat. Tato fáze zkoumání začala v říjnu 2021 a potrvá do října 2023, tedy přibližně dva roky.
Zabýváme se tím, jak by mohlo být digitální euro koncipováno a distribuováno obchodníkům a veřejnosti, a také jeho možným dopadem na trh a případnými změnami v evropských právních předpisech.
Až fáze zkoumání skončí, rozhodneme se, zda přípravu digitálního eura zahájíme.
Analyzovali jsme přínosy a výzvy digitálního eura
Jakou by mohlo mít podobu?
Odborníci z ECB a národních centrálních bank zemí eurozóny stanovili pro digitální euro řadu základních požadavků, jako je snadná dostupnost, spolehlivost, bezpečnost, efektivnost, ochrana osobních údajů a dodržování právních předpisů. Tyto požadavky nám pomohou vymezit, jak by mohlo digitální euro vypadat.
Digitální euro by bylo koncipováno tak, aby dobře fungovalo s řešeními v oblasti soukromých plateb, což by usnadňovalo poskytování celoevropských řešení a dalších služeb spotřebitelům.
Možnosti funkčního designuBude digitální euro spravovat ECB?
ECB je jménem evropských občanů „správkyní“ eura, ať už ve formě eurobankovek, nebo v digitální podobě.
Chceme zajistit, aby byla zachována hodnota našich peněz a aby jakákoli podoba digitálního eura byla v konečném důsledku chráněna a regulována centrální bankou.
Technické a organizační přístupyProč by digitální euro nebylo kryptoaktivem?
Kryptoaktiva jsou od základu odlišná od peněz centrální banky: jejich ceny často kolísají, jejich používání jakožto platebního prostředku či účetní jednotky je tudíž obtížné a nestojí za nimi žádná veřejná instituce.
Lidé používající digitální euro by k němu mohli mít stejnou míru důvěry jako k hotovosti, neboť za oběma formami měny by stála centrální banka.
ECB vysvětluje: Co je to bitcoin?Nový horizont pro celoevropské platby
Platby doznávají zásadních změn a centrální banky hrají v tomto procesu důležitou roli.
Evropské platby musí být podpořeny konkurenčním a inovativním trhem, který je schopen uspokojovat spotřebitelskou poptávku při zachování evropské suverenity. V této souvislosti jsme pro digitální věk stanovili komplexní platební strategii.
Naše strategie pro malé platbyPodcast
Podcast ECB: dozrál čas na digitální euro?
Co je to digitální euro? Jaké by byly jeho přínosy a jak by ovlivnilo způsob, kterým provádíme platby? Kdy by mohlo být k dispozici? O těchto a dalších otázkách diskutuje náš moderátor Michael Steen s Ulrichem Bindseilem, který má v ECB na starosti tržní infrastrukturu a platební styk.
Více informací (pouze anglicky)Související informace o digitálním euru
Nalezněte odpovědi na všechny své dotazy
Jaké důsledky by mělo vydání digitálního eura pro bankovní sektor? Proč navrhujete zastropovat vklady spadající pod „tier 1“? Na tyto a mnohé další otázky jsme pro vás připravili podrobné odpovědi.
Nejčastější dotazy týkající se digitálního euraVýznam ochrany soukromí
V rámci našich testů a zkoumání možného zavedení digitálního eura se zaměřujeme také na to, jak chránit soukromí, aniž bychom uvolnili standardy chránící před nezákonnými činnostmi.
Analýza postupů na zlepšení ochrany soukromí