Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Co je to bitcoin?

13. února 2018 (aktualizováno 14. července 2021)

Bitcoin dostal nálepku kryptoaktiva. Čím však vlastně je a co to znamená pro skutečné měny?

V zásadě se jedná o digitální žeton, který lze elektronickou cestou směňovat. Ve fyzické podobě se nevyskytuje. Bitcoiny vytváří a sleduje síť počítačů za použití složitých matematických vzorců, nikoli jediný orgán či organizace.

Takže virtuální je, ale měna to není. Proč ne?

Nikdo za něj nepřebírá odpovědnost

Bitcoin není vydáván žádným ústředním veřejným orgánem. Nemůžete v něj mít stejnou důvěru jako v oficiální měnu, jakou je např. euro, za kterým stojí centrální banky eurozóny. Cílem naší práce jakožto strážců eura je zaručit vaše právo platit eurem a zachovat jeho hodnotu.

Nejedná se o obecně přijímanou platební metodu

Pokud by byl bitcoin měnou, mohli byste očekávat, že jej můžete běžně používat. Ve skutečnosti však existuje jen velmi málo míst, na kterých můžete bitcoinem platit. A tam, kde to možné je, jsou transakce s ním pomalé a drahé.

Jeho uživatelé nejsou chráněni

Bitcoiny mohou ukrást hackeři. Stane-li se to, nepožíváte žádnou právní ochranu.

Je příliš rozkolísaný

Měna je spolehlivým uchovatelem hodnoty, abyste si mohli být jisti, že si za své peníze budete moci koupit víceméně stejné množství věcí dnes, zítra nebo za rok. Bitcoin stabilní není. Jeho hodnota v minulosti již prudce stoupla i klesla během pouhých několika dní.

Jestli to není měna, co je to?

Bitcoin je spekulativní aktivum. Jinými slovy, můžete na něj spekulovat s vidinou zisku, avšak také s rizikem, že o svou investici přijdete.

Jsou stablecoiny totéž co bitcoiny?

Cílem je, aby stablecoiny byly stabilnější formou kryptoaktiv než bitcoiny. Emitenti je navazují na určitý druh hodnoty, ve který panuje důvěra, např. na aktiva nějakého podniku nebo na zlato. Hodnota stablecoinu je však pouhým slibem soukromého podniku. Na rozdíl od oficiálních měn za ním nestojí žádná veřejná instituce.

Kdo na kryptoaktiva dohlíží?

Nelze zkontrolovat, zda mezinárodní emitenti stablecoinu opravdu dokáží dostát svému slibu o „stabilní hodnotě“, nebo zda budou stablecoinů emitovat více, než kolik budou moci splatit. Za účelem řešení tohoto problému Evropská komise navrhla novou právní úpravu, aby ochránila uživatele stablecoinů v EU.

Zakáže ECB bitcoin?

Není úkolem ECB bitcoin či další kryptoaktiva zakazovat nebo podřizovat regulaci, protože nejsou zákonným platidlem. Vzhledem k ochraně spotřebitele je však důležité postupovat obezřetně.

VIZ TAKÉ

Související informace

Více informací o digitálním euru

Digitální euro by bylo rychlým, snadným a bezpečným nástrojem pro vaše každodenní platby.

Vše o digitálním euru

Budoucnost peněz

Přečtěte si článek od Christine Lagardeové o penězích a platbách uveřejněný v magazínu L’ENA hors les murs.

The future of money – innovating while retaining trust (Budoucnost peněz – inovovat a zachovat důvěru)