Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kas yra bitkoinas?

2018 02 13(atnaujinta 2021 06 24)

Bitkoinas yra vadinamas kriptoturtu. Tačiau kas gi jis yra iš tiesų ir koks jo ryšys su tikromis valiutomis?

Iš esmės, bitkoinas – tai skaitmeninis žetonas, kurį galima iškeisti elektroniniu būdu. Jis neturi fizinio pavidalo. Bitkoinus kuria ir stebi ne kokia nors institucija ar organizacija, bet kompiuterių tinklas, naudojantis sudėtingas matematines formules.

Taigi, virtuali, bet ne tikra valiuta. Kodėl?

Bitkoino stabilumo niekas nepalaiko

Bitkoinus išleidžia ne centrinės valdžios institucijos. Jais negalite pasitikėti taip, kaip oficialia valiuta, pavyzdžiui, euru, kurio stabilumą užtikrina euro zonos centriniai bankai. ECB, kaip euro sergėtojas, stengiasi užtikrinti jūsų teisę atsiskaityti eurais ir išsaugoti jų vertę..

Jis nėra visuotinai priimta atsiskaitymo priemonė

Jei bitkoinai būtų tikra valiuta, juos būtų galima plačiai naudoti. Tačiau tik labai mažai kur galima atsiskaityti bitkoinais. Ten, kur tai įmanoma, operacijos vyksta lėtai ir yra brangios.

Vartotojai nėra apsaugoti

Įsilaužėliai gali pavogti bitkoinus. Tokiu atveju neturite jokios teisinės apsaugos.

Vertė pernelyg nestabili

Valiuta yra patikima vertės kaupimo priemonė, todėl galite būti ramūs, jog už turimus pinigus galėsite įsigyti maždaug tiek pat prekių ne tik šiandien, bet ir rytoj ar kitais metais. Bitkoinas nėra stabilus. Jo vertė yra ir šovusi į viršų, ir smarkiai nukritusi vos per kelias dienas.

Jeigu jis ne valiuta, kas tada?

Bitkoinas yra spekuliatyvus turtas. Kitaip tariant, bitkoinais galima spekuliuoti siekiant gauti pelno, bet tuo pačiu rizikuojant prarasti investicijas.

Ar stabilizuotoji virtualioji valiuta ir bitkoinai yra tas pats?

Siekiama, kad stabilizuotoji virtualioji valiuta būtų stabilesnė kriptoturto forma negu bitkoinai. Emitentai šią valiutą susieja su patikima verte, pavyzdžiui, bendrovės turtu ar auksu. Tačiau stabilizuotosios virtualiosios valiutos vertė tėra privačios bendrovės duotas pažadas. Jų vertės neužtikrina jokia viešoji institucija, kaip tai daroma oficialių valiutų atveju.

Kas prižiūri kriptoturtą?

Nėra galimybių patikrinti, ar tarptautiniai stabilizuotosios virtualiosios valiutos emitentai iš tiesų gali ištesėti pažadą garantuoti stabilią vertę, ar jie išleidžia daugiau stabilizuotosios virtualiosios valiutos nei pajėgia išpirkti. Kad išspręstų šią problemą, Europos Komisija pateikė pasiūlymų dėl naujų teisės aktų, padėsiančių apsaugoti stabilizuotosios virtualiosios valiutos naudotojus ES.

Ar ECB uždraus bitkoiną?

Uždrausti arba reguliuoti bitkoiną ar kitą kriptoturtą nėra ECB pareiga, nes bitkoinas nėra teisėta mokėjimo priemonė. Tačiau, turint omenyje, kad vartotojų apsauga nėra pakankama, svarbu patiems būti apdairiems.

TAIP PAT ŽIŪRĖKITE

Sužinokite daugiau panašiomis temomis

Sužinokite daugiau apie skaitmeninį eurą

Skaitmeninis euras būtų greita, patogi ir saugi priemonė kasdieniams mokėjimams atlikti.

Skaitmeninio euro skiltis

Pinigų ateitis

Skaityti Christine Lagarde straipsnį apie pinigus ir atsiskaitymus, paskelbtą žurnale „L’ENA hors les murs“.

The future of money – innovating while retaining trust („Pinigų ateitis – naujovių kūrimas išsaugant pasitikėjimą“)