European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Pretviltošana

Euro banknošu izgatavošanā izmanto modernas iespiedtehnoloģijas. Banknotēm ir arī vairāki labi saskatāmi pretviltošanas elementi, kas ļauj tās viegli atšķirt no viltojumiem, neizmantojot speciālu aprīkojumu, un attur viltojumu izgatavotājus.

Viltojumu analīzes centrs

ECB rūpīgi seko jaunākajiem sasniegumiem iespiešanas un reproducēšanas tehnoloģijās un konfiscēto viltojumu skaitam. Viltojumi tiek analizēti euro zonas centrālajās bankās un ECB Viltojumu analīzes centrā, kas koordinē tehnisko un statistisko informāciju par viltojumiem. Centra datu bāzē glabāto informāciju izmanto gan valstu policijas dienesti, gan citas institūcijas, kas iesaistītas cīņā pret naudas viltošanu. ECB arī cieši sadarbojas ar Eiropolu (Eiropas Policijas biroju), kas ir centrālais euro aizsardzības koordinēšanas birojs, Interpolu (Starptautisko kriminālpolicijas organizāciju) un Eiropas Komisiju.

Digitālu banknošu attēlu nelikumīgas izmantošanas novēršana

Pretviltošanas tehnoloģijas, ko atbalsta Centrālo banku viltošanas novēršanas grupa (CBCDG), kurā ietilpst 10 pasaulē lielākās banknošu emitentiestādes, novērš digitālo viltošanu un, aizkavējot viltotu banknošu izgatavošanu, samazina zaudējumus atsevišķām personām un uzņēmumiem, kas varētu saņemt šos viltojumus. Viltošanas novēršanas sistēmu veido pretviltošanas tehnoloģijas, kas neļauj ar personālajiem datoriem un digitālo attēlu apstrādes iekārtām iegūt vai reproducēt aizsargātas banknotes attēlu. Tā novērš banknošu neatļautu reproducēšanu. Tomēr likumīgiem mērķiem ECB pieejami augstas izšķirtspējas banknošu attēli.

Lai saglabātu un uzlabotu euro – pasaules valūtas – integritāti, ECB arī vada, koordinē un finansē banknošu pētniecības un attīstības pasākumus.