European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Banknotes ar krāsas traipiem

Vai jums kādreiz gadījies saņemt banknoti, kas notraipīta ar krāsu?

Ja kāds dod jums banknoti, kas līdzīga tālāk redzamajām, nepieņemiet to, jo tā, iespējams, ir zagta.

Banknotes ar krāsas traipiem

Krāsa uz šīm banknotēm nonākusi no aizsarigerīcēm, ko dēvē arī par intelektiskās banknošu neitralizācijas sistēmām (IBNS) – tās tiek aktivizētas, kad noziedznieki atver aizsargātu skaidrās naudas konteineru, piemēram, bankomātu vai skaidrās naudas pārvadāšanas transportlīdzekļa seifu. Šīs sistēmas padara nozagtās banknotes nelietojamas un nevērtīgas, tādējādi samazinot risku mazumtirgotājiem, bankām un citiem profesionālajiem skaidrās naudas apstrādātājiem kļūt par nozieguma upuriem.

Salīmētas banknotes

Šī ir viena no izplatītākajām metodēm, kā banknotes tiek padarītas nelietojamas, lai gan pastāv arī citi skaidrās naudas aizsardzības līdzekļi, piemēram, līme. To izmantojot, visas bankomāta kasetē esošās banknotes tiek salīmētas kopā. Mēģinot atlipināt atsevišķas banknotes, tās saplīst.

Kā atpazīt nozagtu banknoti ar krāsas traipiem?

Kad intelektiskās banknošu neitralizācijas sistēma (IBNS) nokrāso banknoti, drošības krāsa iesūcas banknotē un atstāj traipus, kas parasti vislabāk redzami banknošu malās. Visbiežāk izmantotās drošības krāsas ir spilgti violeta, zaļa, zila, sarkana vai melna. Krāsa parasti plūst no banknošu malām uz vidu, atstājot raksturīgu nospiedumu. Ķīmiskās vielas, ko noziedznieki izmanto, lai mazgātu banknotes, mēģinot atbrīvoties no traipiem, dažkārt var mainīt to krāsu. Rezultātā var izmainīties arī banknošu sākotnējās krāsas, un daži no pretviltošanas elementiem var tikt sabojāti vai pat pazust.

Vai tas nozīmē, ka visas banknotes ar krāsas traipiem ir zagtas?

Nē. Ja uz banknotes redzami nelieli plankumi vai daži mazi traipi, bet tās malas ir tīras, tad šie traipi visdrīzāk ir nejauši un radušies, piemēram, no pildspalvas iztekot tintei.

Banknotes ar tintes traipiem, kas nav IBNS radīti

Maz ticams, ka šīs banknotes ir zagtas, un tās var pieņemt.

Ko darīt, ja kāds jums dod banknoti ar skaidri redzamiem aizsargierīces atstātiem krāsas traipiem?

  • Nepieņemiet to un pieprasiet citu banknoti. Nav zināms, vai cilvēks, kurš dod banknoti, ir tās likumīgais īpašnieks.
  • Nepieņemiet balinātas vai krāsu zaudējušas banknotes, jo noziedznieki visticamāk centušies atbrīvoties no IBNS radītiem traipiem, tās mazgājot vai balinot.
  • Ja esat pieņēmis banknoti ar krāsas traipiem, jums tā jānogādā savā bankā vai valsts centrālajā bankā, sniedzot informāciju par to, kā tā iegūta. Valsts centrālā banka pārbaudīs, vai krāsas traipus radījusi IBNS, un, iespējams, iesaistīs policiju, kas varēs izmantot banknotes kā pierādījumu, lai sodītu vainīgos.
  • Ja izmeklēšanā atklājas, ka krāsas traipi ir IBNS radīti, pastāv iespēja, ka jums nebūs tiesību saņemt kompensāciju. Valstu centrālās bankas var apmainīt aizsargierīču iekrāsotās euro banknotes tikai tad, ja to pieprasa banknošu sākotnējais īpašnieks, kas kļuvis par upuri noziedzīgajai darbībai, kuras rezultātā banknotes iekrāsotas.
  • Ja izmeklēšana apstiprina, ka krāsas traipi nav IBNS radīti un banknote tikusi nejauši nosmērēta, jūs saņemsiet citu banknoti vai naudas pārskaitījumu uz savu bankas kontu.

Vai jums ir vēl kādi jautājumi? Sk. Eiropas Centrālās bankas 2013. gada 19. aprīļa lēmuma par bojātu euro banknošu apmaiņu 3. pantu.

Visas šīs sadaļas lapas