Menu

Banknotes ar tintes traipiem

Vai jums kādreiz gadījies saņemt banknoti, kas notraipīta ar tinti?

Ja kāds dod jums banknoti, kas līdzīga tālāk redzamajām, nepieņemiet to, jo tā, iespējams, ir zagta.

Tinte uz šīm banknotēm nonākusi no aizsargierīcēm, ko dēvē arī par intelektiskajām banknošu neitralizācijas sistēmām (IBNS) – tās tiek aktivizētas, kad noziedznieks atver aizsargātu skaidrās naudas konteineru, piemēram, bankomātu vai skaidrās naudas pārvadāšanas transportlīdzekļa seifu. Šīs sistēmas padara nozagtās banknotes nelietojamas un nevērtīgas, tādējādi samazinot risku mazumtirgotājiem, bankām un citiem profesionālajiem skaidrās naudas apstrādātājiem kļūt par nozieguma upuriem.


Salīmētas banknotes

Šī ir viena no izplatītākajām metodēm, lai padarītu banknotes nelietojamas, bet pastāv arī citi skaidrās naudas aizsardzības līdzekļi, piemēram, līme. Ar līmi visas bankomāta kasetē esošās banknotes tiek salīmētas kopā un kļūst neatdalāmas. Mēģinot atlipināt atsevišķas banknotes, tās saplīst.

Kā atpazīt nozagtu banknoti ar tintes traipiem?

Kad intelektiskā banknošu neitralizācijas sistēma (IBNS) iekrāso banknoti, drošības tinte iesūcas banknotē un atstāj traipus, kas parasti ir labāk redzami banknošu malās. Visbiežāk drošības tinte ir spilgti violeta, zaļa, zila, sarkana vai melna. Tinte parasti plūst no banknošu malām uz to vidu un atstāj raksturīgu zīmējumu. Ķīmiskās vielas, ko noziedznieki izmanto, lai mazgātu banknotes, mēģinot atbrīvoties no tintes traipiem, dažkārt var mainīt to krāsu. Rezultātā var izmainīties arī banknošu sākotnējās krāsas, un daži no pretviltošanas elementiem var tikt sabojāti vai pat pazust.

Vai tas nozīmē, ka visas banknotes ar tintes traipiem ir zagtas?

Nē. Ja uz banknotes redzami nelieli plankumi vai daži mazi traipi, bet tās malas ir tīras, tad šie traipi visdrīzāk ir nejauši un radušies, piemēram, no pildspalvas iztecējušas tintes. Maz ticams, ka šīs banknotes ir zagtas, un tās var pieņemt.

Banknotes ar tintes traipiem, kas nav IBNS radīti

Ko darīt, ja kāds jums dod banknoti ar skaidri redzamiem aizsargierīces atstātiem tintes traipiem?

  • Nepieņemiet to un pieprasiet citu banknoti. Nav zināms, vai cilvēks, kurš dod banknoti, ir tās likumīgais īpašnieks.
  • Nepieņemiet balinātas vai krāsu zaudējušas banknotes, jo noziedznieki visticamāk centušies atbrīvoties no IBNS radītiem traipiem, tās mazgājot vai balinot.
  • Ja esat pieņēmis banknoti ar tintes traipiem, jums tā jānogādā savā bankā vai valsts centrālajā bankā, sniedzot informāciju par to, kā tā iegūta. Valsts centrālā banka pārbaudīs, vai tintes traipus radījusi IBNS un, iespējams, iesaistīs policiju, kas varēs izmantot banknotes kā pierādījumu, lai sodītu vainīgos.
  • Ja izmeklēšanā atklājas, ka tintes traipi ir IBNS radīti, pastāv iespēja, ka jums nebūs tiesību saņemt kompensāciju. Valstu centrālās bankas var samainīt aizsargierīču iekrāsotas euro banknotes tikai tad, ja to pieprasa banknošu sākotnējais īpašnieks – tās noziedzīgās darbības upuris, kuras rezultātā banknotes tika iekrāsotas.
  • Ja izmeklēšana apstiprina, ka tintes traipi nav IBNS radīti un banknote tikusi nejauši nosmērēta, jūs saņemsiet jaunu banknoti vai tās vērtība tiks pārskaitīta uz jūsu bankas kontu.

Vai jums ir vēl kādi jautājumi? Sk. Eiropas Centrālās bankas 2013. gada 19. aprīļa lēmuma par bojātu euro banknošu apmaiņu 3. pantu.