European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Bojātas banknotes un banknotes ar krāsas traipiem

Bojātas banknotes

Euro zonas nacionālās centrālās bankas gādā, lai visas euro banknotes, kas tiek atkārtoti laistas apgrozībā, būtu autentiskas un nebūtu bojātas vai netīras. Centrālās bankas pie tām nonākušo banknošu pārbaudei un šķirošanai izmanto pilnībā automatizētas ierīces, tādējādi saglabājot augstus kvalitātes standartus. Netīras vai bojātas banknotes tiek iznīcinātas.

Vai banknotes iespējams apmainīt vai saņemt par tām atlīdzību?

Euro zonas valstu nacionālās centrālās bankas apmaina jebkuru euro banknoti, kas ir nejauši bojāta, ieplēsta vai pārplēsta, ja tā atbilst noteiktiem kritērijiem. Ja jūsu rīcībā ir vairāk nekā puse no bojātas euro banknotes vai varat pierādīt, ka banknotes trūkstošā daļa ir iznīcināta, nacionālā centrālā banka var to apmainīt. Ar nodomu saplēstas vai bojātas euro banknotes netiek mainītas.

Parasti banknotes tiek mainītas bez maksas. Lai saņemtu sīkāku informāciju, sazinieties ar attiecīgo nacionālo centrālo banku.

Banknotes ar krāsas traipiem

Vai jums kādreiz gadījies saņemt banknoti, kas notraipīta ar krāsu?

Ja kāds mēģina jums dot banknoti, kas notraipīta ar krāsu, nepieņemiet to, jo tā, visticamāk, ir zagta. Dažreiz banknotes, uz kurām ir krāsas traipi, sabojātas aizsargierīcēs, veicot kriminālas darbības. Šī krāsa nāk no intelektiskās banknošu neitralizācijas sistēmām, kas tiek aktivizētas, kad noziedznieks atver aizsargātu skaidrās naudas konteineru, piemēram, bankomātu vai skaidrās naudas pārvadāšanas transportlīdzekļa seifu. Šīs aizsargsistēmas padara nozagtās banknotes nelietojamas un nevērtīgas, tādējādi samazinot mazumtirgotājiem, bankām un citiem profesionālajiem skaidrās naudas apstrādātājiem risku kļūt par nozieguma upuriem.


Viena no izplatītākajām metodēm, ko izmanto, lai padarītu zagtas banknotes nelietojamas, ir krāsa, taču tiek izmantoti arī citi skaidrās naudas aizsardzības līdzekļi, piemēram, līme. Izmantojot līmi, visas bankomāta kasetē esošās banknotes tiek salīmētas kopā. Mēģinot atlipināt atsevišķas banknotes, tās saplīst.


Kā atpazīt nozagtu banknoti ar krāsas traipiem?

Ja uz banknotes ir aizsargierīces atstāti krāsas traipi, drošības krāsa ir iesūkusies banknotē. Visbiežāk izmantotās drošības krāsas ir spilgti violeta, zaļa, zila, sarkana vai melna. Krāsa parasti plūst no banknošu malām uz vidu, atstājot raksturīgu nospiedumu. Reizēm noziedznieki krāsas notīrīšanai var izmantot ķīmiskās vielas, kas balina krāsu. Rezultātā var būt mainījušās arī banknotes sākotnējās krāsas, un daži no pretviltošanas elementiem var būt bojāti vai pat iznīcināti.

Vai visas banknotes ar krāsas traipiem ir zagtas?

Nē. Ja uz banknotes redzami tikai pavisam gaiši plankumi vai tikai daži nelieli traipi un tās malas ir tīras, tad šie traipi visdrīzāk radušies nejauši. Tas var nebūt noticis aizsargierīcē, bet gan, piemēram, no pildspalvas iztekot tintei. Maz ticams, ka tādas banknotes ir zagtas, un tās var pieņemt.


Kā rīkoties, ja kāds jums dod banknoti ar skaidri redzamiem aizsargierīces atstātiem krāsas traipiem?

  • Nepieņemiet to – pieprasiet citu banknoti. Nav droši zināms, vai cilvēks, kurš dod jums banknoti, ir tās likumīgais īpašnieks.
  • Nepieņemiet balinātas vai krāsu zaudējušas banknotes, jo noziedznieki, visticamāk, centušies atbrīvoties no aizsargierīces radītiem traipiem, tās mazgājot vai balinot.

  • Ja esat pieņēmis banknoti ar krāsas traipiem, jums tā jānogādā savā bankā vai valsts centrālajā bankā, sniedzot informāciju par to, kā tā iegūta. Nacionālās centrālās bankas darbinieki pārbaudīs, vai krāsas traipus radījusi aizsargierīce, un, iespējams, iesaistīs policiju, kas var izmantot banknotes kā pierādījumu.

  • Ja izmeklēšanā atklāsies, ka krāsas traipi radušies aizsargierīcē, iespējams, ka jums nebūs tiesību saņemt kompensāciju. Nacionālās centrālās bankas var apmainīt aizsargierīču iekrāsotās euro banknotes tikai tad, ja to pieprasa banknošu sākotnējais īpašnieks, kas kļuvis par upuri noziedzīgajai darbībai, kuras rezultātā banknotes iekrāsotas.

  • Ja izmeklēšana apstiprinās, ka krāsas traipi nav aizsargierīces radīti un banknote tikusi nejauši nosmērēta, jūs saņemsiet jaunu banknoti vai attiecīgā summa tiks pārskaitīta uz jūsu bankas kontu.

Vai jums ir vēl kādi jautājumi? Atbildes atradīsiet arī Eiropas Centrālās bankas lēmuma par bojātu euro banknošu apmaiņu 3. pantā.

Visas šīs sadaļas lapas