European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Sugadinti ir rašalu sutepti banknotai

Sugadinti banknotai

Euro zonos šalių nacionaliniai centriniai bankai stengiasi užtikrinti, kad pakartotinai į apyvartą būtų išleidžiami tik tikri, nesugadinti ir nesutepti banknotai. Visiškai automatizuotais įrenginiais centriniai bankai tikrina ir išrūšiuoja gautus banknotus, siekdami užtikrinti aukštą kokybę. Sutepti ar sugadinti banknotai sunaikinami.

Ar galiu banknotus pasikeisti ir ar už sugadintą banknotą man bus atlyginta?

Euro zonos šalių nacionaliniai centriniai bankai suplyšusius, sugadintus ar kitaip pažeistus banknotus keičia, jeigu jie atitinka tam tikrus kriterijus. Jeigu banknoto liko daugiau negu pusė arba jeigu galite įrodyti, kad trūkstama banknoto dalis buvo sunaikinta, nacionalinis centrinis bankas jums jį pakeis. Tyčia pažeisti ar sugadinti eurų banknotai į naujus nekeičiami.

Paprastai už banknotų pakeitimą mokestis neimamas. Daugiau informacijos galite gauti iš savo nacionalinio centrinio banko.

Rašalu sutepti banknotai

Ar kada nors jums į rankas yra patekęs rašalu suteptas banknotas?

Jeigu kas nors mėgintų jums duoti rašalu suteptą banknotą, jo nepriimkite – greičiausiai jis vogtas. Banknotus galbūt suliejo apsaugos nuo vagysčių įranga, sureagavusi į vykdomą nusikalstamą veiką. Kai nusikaltėliai mėgina išlaužti kokią nors talpyklą su pinigais, pavyzdžiui, bankomatą arba seifą šarvuotame automobilyje, suveikia pažangiosios banknotų neutralizavimo sistemos, kurios ir aplieja banknotus rašalu. Pavogti banknotai tampa nebetinkami naudoti ir beverčiai – taip mažinama rizika, kad prekybininkai, bankai ir kiti profesionalūs grynųjų pinigų tvarkytojai taps nusikaltimo aukomis.


Tai vienas iš dažniausiai naudojamų būdų paversti vogtus banknotus netinkamais naudoti, tačiau yra ir kitų priemonių gryniesiems pinigams apsaugoti, pavyzdžiui, klijai. Visus bankomato kasetėje esančius banknotus klijai sulipdo į tvirtą luitą. Banknotus bandant atskirti, jie suplyšta.


Kaip atpažinti, ar rašalu suteptas banknotas yra vogtas?

Kai banknotą sutepa apsaugos nuo vagysčių įranga, apsauginis rašalas įsigeria į banknotą. Dažniausiai naudojamas ryškiai violetinis, žalias, mėlynas, raudonas arba juodas apsauginis rašalas. Rašalas paprastai išsilieja nuo banknoto kraštų link vidurio, palikdamas tam tikras būdingas žymes. Kartais nusikaltėliai rašalo dėmes mėgina pašalinti cheminėmis medžiagomis, todėl rašalo dėmės spalva gali pakisti. Gali pakisti ir paties banknoto spalva, o apsaugos priemonės – būti pažeistos ar net visai išnykti.

Ar visi rašalu sutepti banknotai yra vogti?

Ne. Jei ant banknoto yra labai šviesių dėmių arba vos kelios nedidelės žymės, o jo kraštai nesugadinti, tikriausiai šios žymės atsirado netyčia, pavyzdžiui, iš rašiklio užtiškus rašalui, o ne suveikus apsaugai nuo vagysčių. Greičiausiai tokie banknotai nebuvo pavogti, tad juos galima priimti.


Ką daryti, jei kas nors duoda banknotą su rašalo dėmėmis, kurios, akivaizdu, atsirado suveikus apsaugos nuo vagysčių įrangai?

  • Tokio banknoto nepriimkite, o paprašykite kito. Negalite būti tikras, kad banknotą jums duodantis asmuo yra teisėtas jo savininkas.
  • Nepriimkite ir išblukusių ar pakitusios spalvos banknotų – greičiausiai nusikaltėliai, plaudami ar balindami banknotus, bandė pašalinti apsaugos nuo vagysčių įrangos padarytas rašalo dėmes.

  • Jei paėmėte rašalu suteptą banknotą, turėtumėte nunešti jį į savo arba į nacionalinį centrinį banką ir paaiškinti, iš kur jį gavote. Nacionalinio centrinio banko darbuotojai patikrins, ar banknotai buvo sutepti suveikus apsaugos nuo vagysčių įrangai, ir gali iškviesti policiją, kuri, atlikdama tyrimą, gali panaudoti juos kaip įkalčius.

  • Jei būtų nustatyta, kad rašalo dėmės tikrai atsirado suveikus apsaugai nuo vagysčių, už banknotus jums gali būti ir neatlyginta. Nacionaliniai centriniai bankai apsaugos nuo vagysčių įrangos rašalu suteptus eurų banknotus gali pakeisti tik jų teisėtam savininkui, nukentėjusiam nuo nusikalstamos veikos, dėl kurios banknotai buvo sutepti.

  • Jeigu, atlikus tyrimą, būtų patvirtinta, kad rašalo dėmės atsirado ne dėl apsaugos nuo vagysčių įrangos ir kad banknotai buvo sutepti netyčia, gausite naują banknotą arba atitinkama suma bus pervesta į jūsų banko sąskaitą.

Dar turite klausimų? Galbūt atsakymus į juos rasite Europos Centrinio Banko sprendimo 3 straipsnyje dėl sugadintų eurų banknotų keitimo.

Visi šios dalies puslapiai