Rašalu sutepti banknotai
Ar kada nors jums į rankas yra patekęs rašalu suteptas banknotas?
Jeigu kas nors jums duos tokį banknotą, kokie parodyti toliau, jo nepriimkite – greičiausiai jis yra vogtas.
Rašalu sutepti banknotai


Rašalas ant šių banknotų pateko iš apsaugos nuo vagysčių įrangos, kitaip – pažangiųjų banknotų neutralizavimo sistemų (angl. intelligent banknote neutralisation systems, IBNSs). Ši įranga aktyvuojama nusikaltėliams atidarius apsaugotą grynųjų pinigų talpyklą, pavyzdžiui, bankomatą ar grynųjų pinigų vežimo transporto priemonėje esantį seifą. Suveikus šioms sistemoms banknotai tampa nebetinkami naudoti ir beverčiai, todėl rizika, kad mažmenininkai, bankai ir kiti profesionalūs grynųjų pinigų tvarkytojai gali tapti nusikaltimo aukomis, sumažėja.
Sulipinti banknotai

Tai vienas iš dažniausiai naudojamų būdų paversti vogtus banknotus netinkamais naudoti, tačiau yra ir kitų priemonių gryniesiems pinigams apsaugoti, pavyzdžiui, klijai. Visus bankomato kasetėje esančius banknotus klijai sulipdo į tvirtą luitą. Banknotus bandant atskirti, jie suplyšta.
Kaip atpažinti vogtą rašalu suteptą banknotą?
Kai banknotą sutepa pažangioji banknotų neutralizavimo sistema, apsauginis rašalas įsigeria į banknotą palikdamas žymių, kurios paprastai yra ryškesnės palei banknoto kraštus. Dažniausiai naudojamas ryškiai violetinis, žalias, mėlynas, raudonas arba juodas apsauginis rašalas. Išsiliejęs rašalas paprastai teka nuo banknoto kraštų vidurio link, palikdamas tam tikras būdingas žymes. Kartais nusikaltėliai rašalo dėmes mėgina pašalinti cheminėmis medžiagomis, todėl rašalo dėmės spalva gali pakisti. Gali pakisti ir paties banknoto spalva, o apsaugos priemonės – būti pažeistos ar net visai išnykti.
Ar tai reiškia, kad visi rašalu sutepti banknotai yra vogti?
Ne. Jei ant banknoto yra labai šviesių dėmių ar kelios nedidelės žymės, o jo kraštai nesugadinti, tikriausiai šios žymės atsirado netyčia, pavyzdžiui, iš rašiklio užtiškus rašalui.
Banknotai su rašalo dėmėmis, atsiradusiomis ne dėl pažangiosios banknotų neutralizavimo sistemos



Greičiausiai šie banknotai nebuvo pavogti, tad juos galima priimti.
Ką daryti, jei kas nors duoda banknotą su rašalo dėmėmis, kurios, akivaizdu, atsirado suveikus apsaugos nuo vagysčių įrangai?
- Tokio banknoto nepriimkite ir paprašykite kito. Negalite būti tikras, kad banknotą jums duodantis asmuo yra teisėtas jo savininkas.
- Atsisakykite priimti išblukusius ar pakitusios spalvos banknotus – greičiausiai nusikaltėliai, plaudami ar balindami banknotus, bandė pašalinti pažangiosios banknotų neutralizavimo sistemos padarytas rašalo dėmes.
- Jei paėmėte rašalu suteptą banknotą, turėtumėte jį atnešti į savo arba į nacionalinį centrinį banką ir paaiškinti, iš kur jį gavote. Nacionalinio centrinio banko darbuotojai patikrins, ar banknotai buvo sutepti suveikus pažangiajai banknotų neutralizavimo sistemai, ir prireikus kreipsis į policiją. Policija šiuos banknotus gali panaudoti kaip įkalčius nuteisiant šį nusikaltimą padariusius asmenis.
- Jei bus nustatyta, kad rašalo dėmės tikrai atsirado dėl pažangiosios banknotų neutralizavimo sistemos, gali būti, kad jums už banknotus nebus atlyginta. Nacionaliniai centriniai bankai apsaugos nuo vagysčių įrangos rašalu suteptus eurų banknotus gali pakeisti tik jų teisėto savininko, nukentėjusio nuo nusikalstamos veikos, dėl kurios banknotai buvo sutepti, prašymu.
- Jei bus patvirtinta, kad rašalo dėmės atsirado ne dėl pažangiosios banknotų neutralizavimo sistemos ir banknotai buvo sutepti atsitiktinai, gausite naują banknotą arba atitinkama suma bus pervesta į jūsų banko sąskaitą.
Dar turite klausimų? Skaitykite 2013 m. balandžio 19 d. Europos Centrinio Banko sprendimo 3 straipsnį dėl sugadintų eurų banknotų keitimo.