European Central Bank - eurosystem
Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Tindiplekkidega pangatähed

Kas olete kokku puutunud pangatähtedega, mis on tindiga määritud?

Ärge võtke vastu selliseid pangatähti, nagu alltoodud piltidel näha, sest tõenäoliselt on tegu varastatud pangatähtedega.

Tindiplekkidega pangatähed

Pangatähtedel olev turvatint pärineb vargusevastasest seadmest (intelligentne pangatähtede neutraliseerimise süsteem), mis aktiveerub kaitstud sularahakonteineri, näiteks pangaautomaadi või sularahaveo sõidukis asuva seifi avamisel. Selline süsteem muudab varastatud pangatähed kasutuskõlbmatuks, vähendades jaemüüjate, pankade ja teiste sularahakäitlejate jaoks riski langeda kuriteo ohvriks.

Liimiga kaetud pangatähed

Turvatindiga katmine on üks levinumaid viise varastatud pangatähtede kasutuskõlbmatuks muutmiseks, kuid sularaha kaitsmiseks kasutatakse ka muid vahendeid, näiteks liimi. Kõik pangaautomaadi kassetis olevad rahatähed kleepuvad liimi abil üheks tugevaks pakiks. Kui proovida rahatähti üksteisest eraldada, rebenevad need tükkideks.

Kuidas tuvastada turvatindiga määritud varastatud pangatähte?

Kui pangatähel on kasutatud intelligentset pangatähtede neutraliseerimise süsteemi, imendub turvatint pangatähe sisse ja jätab tavaliselt tugevamad jäljed pangatähe servadele. Kõige sagedamini kasutatakse turvatindina erklillat, rohelist, sinist, punast või musta tooni. Tavaliselt valgub tint servadest pangatähe keskele, tekitades iseloomuliku mustri. Mõnikord püüavad kurjategijad pangatähti kemikaalide abil turvatindist puhastada, mis võib selle värvi muuta. See võib ühtlasi muuta pangatähe enda värvi ja kahjustada või muuta nähtamatuks mõningaid turvaelemente.

Kas see tähendab, et kõik tindiplekkidega pangatähed on varastatud?

Ei. Kui pangatähel on vaid väga heledad või väikesed tindiplekid ja selle servad on puhtad, on tõenäoliselt tegu sulepeast või pastapliiatsist pärit tindiga.

Tindiplekid, mida ei ole tekitanud intelligentne pangatähtede neutraliseerimise süsteem

Need pangatähed ei ole eeldatavasti varastatud ja neid võib vastu võtta.

Mida teha, kui olete saanud pangatähe, millel on selgelt näha vargusevastase seadme tekitatud tindiplekid?

  • Ärge võtke seda vastu ja küsige teine pangatäht. Ei saa olla kindel, et pangatähe andnud isik on selle õige omanik.
  • Keelduge pangatähtedest, mis on pleekinud või mille värv on muutunud. Tõenäoliselt on püütud pangatähti pesta või pleegitada, et turvatindi plekke kõrvaldada.
  • Kui olete tindiplekiga pangatähe vastu võtnud, tuleb see viia pangafiliaali või riigi keskpanka ja anda teada, kuidas te pangatähe saite. Keskpanga eksperdid kontrollivad, kas tindiplekid pärinevad vargusevastasest seadmest, ja teavitavad vajaduse korral politseid, kes võib kasutada pangatähti kurjategijate süüdimõistmisel tõendusmaterjalina.
  • Kui selgub, et plekid on vargusevastase seadme tekitatud, ei pruugita pangatähe väärtust hüvitada. Vargusevastase turvatindiga määritud pangatähti saab vahetada puhaste pangatähtede vastu ainult juhul, kui seda taotleb keskpangalt rahatähtede algne omanik, kes langes kuriteo ohvriks, mille tagajärjel pangatähed määriti.
  • Kui leiab kinnitust, et tindiplekid ei pärine vargusevastasest seadmest ja pangatäht on määrdunud juhuslikult, vahetatakse see uue vastu või kantakse selle nimiväärtusele vastav summa isiku pangakontole.

Kahjustatud ehtsate europangatähtede vahetuse kohta vt 2013. aasta 19. aprilli Euroopa Keskpanga otsus (EKP/2013/10) artikkel 3.

Kõik selle jaotise teemad