European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Digitālais euro un centrālās bankas naudas nozīme

05.10.2022.

Faktiski ir divi naudas veidi

Euro ir euro zonas valūta. Vairāk nekā 346 milj. eiropiešu izmanto euro banknotes un monētas kā skaidro naudu un maksā euro, iepērkoties internetā. Mūsu galvenais mērķis ir nodrošināt cenu stabilitāti. Līdztekus tam viens no mūsu pienākumiem ir emitēt euro banknotes un nodrošināt maksājumu sistēmu raitu darbību.

Taču skaidrā nauda un nauda, kuru izmantojam, veicot elektroniskos maksājumus, nav viens un tas pats – skaidrā nauda ir centrālās bankas nauda, savukārt elektroniskajos maksājumos izmantojam privāto naudu.

Ikviens no mums visu laiku izmanto abus šos naudas veidus. Taču, lai izprastu nepieciešamību pēc digitālā euro, svarīgi saprast atšķirību starp tiem. 

Aplūkosim šo jautājumu dziļāk.

Kas ir centrālās bankas nauda?

Naudu, ko radām mēs ECB, sauc par centrālās bankas naudu. Nauda jūsu makā vai kabatā ir centrālās bankas nauda. Faktiski banknotes un monētas pašlaik ir vienīgais centrālās bankas naudas veids, kas pieejams sabiedrībai.

Centrālās bankas nauda tiek saukta arī par valsts naudu, jo to emitē valsts iestāde – centrālā banka – un attiecīgi to nodrošina valsts sektors.

Kas ir privātā nauda?

Arī komercbankas rada naudu. Tieši tas notiek brīdī, kad komercbanka izsniedz jums jaunu aizdevumu un nauda parādās jūsu kontā. Šāda veida naudu sauc par privāto naudu. Pie privātās naudas pieder arī atlikums, kas redzams jūsu bankas konta izrakstā, un uzkrājumi jūsu kontā. Maksājumi, ko veicat ar debetkarti vai kredītkarti vai izmantojot tiešsaistes maksājumu pakalpojumu, ir privātās naudas pārvedumi, jo jūs izmantojat savas bankas radītu naudu.

Kāda mijiedarbība notiek starp naudas veidiem?

Kad jūs no bankomāta izņemat banknotes, jūs privāto naudu, kas atrodas jūsu bankas kontā, konvertējat uz centrālās bankas naudu. Arī valsts izlaisto naudu – piemēram, dzimšanas dienā kā dāvanu saņemto 20 euro banknoti – jūs varat pārvērst privātajā naudā, noguldot to savā bankā.

Valsts nauda monetārajā sistēmā darbojas kā enkurs. Pateicoties valsts naudai, cilvēki var uzticēties banku emitētās privātās naudas vērtībai. Uzņēmums pieņem ar kredītkarti veiktu maksājumu, jo zina, ka var to konvertēt, saņemot tieši tādu pašu summu centrālās bankas naudā.

Digitālais euro – tilts pāri tukšumam 

Mūsu mērķis ir apvienot centrālās bankas naudas priekšrocības un veidu, kā cilvēki mūsdienās izmanto naudu un veic maksājumus. Tādējādi mēs papildus skaidrajai naudai varētu nodrošināt valsts izlaistu naudu elektroniskā formā. Tas panākams ar centrālās bankas digitālās valūtas – digitālā euro – palīdzību.

Līdzīgi kā jūs tērējat naudu savā bankas kontā, jūs, izmantojot karti vai telefona lietotni, varētu maksāt ar digitālo euro. Taču tā būtu centrālās bankas nauda, ko garantētu un nodrošinātu ECB. 

Digitālā euro priekšrocības

Digitālā euro ieviešana var veicināt digitalizāciju un palīdzēt mums apmierināt visas sabiedrības vajadzības un vēlmes attiecībā uz maksāšanas līdzekļiem. Savukārt digitalizācija var veicināt tautsaimniecības izaugsmi.

Digitālajam euro ir vēl viena priekšrocība – tas var vairot mūsu valūtas noturību pret neregulētām tehnoloģiskajām norisēm banku un finanšu sektorā, piemēram, saistībā ar kriptoaktīviem un alternatīviem maksājumu risinājumiem, kuros netiek izmantotas nozīmīgākās karšu shēmas un kuri var apdraudēt finanšu stabilitāti. 

Bitcoin, ethereum, tether un citas tā dēvētās kriptovalūtas nav nauda

Pēdējo gadu laikā esam pieredzējuši, kā visā pasaulē parādās visdažādākie kriptoaktīvi. Tos dēvē arī par kriptovalūtām. Taču šis apzīmējums ir mānīgs, jo tie neveic trīs naudai raksturīgās funkcijas – droša maiņas līdzekļa, vērtību uzkrāšanas līdzekļa un novērtējuma vienības funkciju.

Turklāt šos aktīvus nenodrošina un nepārvalda neviena centrālā iestāde. Netiek dota nekāda garantija, ka vajadzības gadījumā varēsiet tos apmainīt pret naudu.

Pat stabilās kriptomonētas, kas ir mēģinājums piedāvāt mazāk svārstīgus digitālos aktīvus, izmantojot līdzīgas tehnoloģijas, nav tik stabilas, kā tiek apgalvots. Stabilo kriptomonētu vērtība balstās tikai uz privāta uzņēmuma solījumu. Līdztekus darījumu lēnajai norisei un augstajām izmaksām stabilo kriptomonētu emitenti skaidri nenorāda, kā jūs tās varat izmantot. Viens ir droši zināms – ar tām nav iespējams apmaksāt ikdienas rēķinus.   

Nepieciešamība pēc digitālā euro

Daudzi cilvēki vairs nevēlas izmantot skaidro naudu un dod priekšroku jaunajiem digitālajiem maksājumiem. Mēs vēlamies nosargāt valsts izlaistās naudas monetārā enkura lomu un saglabāt uzticēšanos mūsu valūtai.

Digitālā euro emitēšana ļautu mums nostiprināt monetāro un maksājumu sistēmu. Tā ļautu ikvienam izmantot valsts izlaistu naudu, lai veiktu drošus maksājumus visā euro zonā.    

PAPILDU INFORMĀCIJA

Uzziniet vairāk par līdzīgām tēmām

Naudas radīšana un ECB loma

Euro banknotes un monētas ir nauda, bet nauda ir arī atlikums bankas kontā. Kas tad īsti ir nauda? Kā tā tiek radīta un kāda ir ECB loma šajā procesā?

Nauda – kas tā ir un kādas funkcijas pilda?

Uzziniet vairāk par bitcoin un citiem kriptoaktīviem 

Bitcoin tiek dēvēts par kriptoaktīvu. Taču kas tas īsti ir un kā tas ietekmē īstās valūtas?

Kas ir bitcoin?