Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

2 euro piemiņas monētas – 2019. gads

Monētu apraksti šajā lapā pārpublicēti no "Eiropas Savienības Oficiālā Vēstneša", tāpēc var nedaudz atšķirties no citiem šajā interneta vietnē publicētajiem materiāliem.

Andora

Motīvs: Zemes padomes 600. gadskārta

Apraksts. Monēta veltīta Consell de la Terra (Zemes padomes) izveidošanas 600. gadskārtai. Šī 1419. gadā izveidotā pārstāvības struktūra bija Consell General (Ģenerālpadomes), t. i., Andoras parlamenta, priekštece. Uz monētas attēlota Casa de la Vall (parlamenta kādreizējās atrašanās vietas) ieejas vārtu augšējā daļa ar valsts ģerboni un loga fragmentu virs tā. Abās monētas malās ciešās grupās izvietotās cilvēku sejas līdzīgi kā akmeņi ēkas sienās simbolizē Andoras iedzīvotāju saliedētību sabiedrībā, kurai ir vienota vēsture, iestādes un vērtības.
Monētas augšpusē redzams uzraksts "600 ANYS DEL CONSELL DE LA TERRA" (Zemes padomes 600. gadskārta), vidū – emitentvalsts nosaukums "ANDORRA" un abi gadskaitļi "1419" un "2019", kurus ietver skaitlis "600". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 60 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada 4. ceturksnis

Igaunija

Motīvs: Tartu Universitātes simtgade

Apraksts. Ar šo monētu tiek atzīmēta simtā gadskārta, kopš Tartu Universitāte kļuva par pirmo universitāti, kurā studijas notiek igauņu valodā. Universitāti 1632. gadā dibināja Zviedrijas karalis Gustavs II Ādolfs, un tā ir viena no senākajām universitātēm Ziemeļeiropā un Austrumeiropā. 1919. gadā tā kļuva par pirmo universitāti, kurā studijas notiek igauņu valodā. Uz monētas attēlots universitātes galvenās ēkas motīvs. Uz tās izvietoti arī uzraksti "RAHVUSÜLIKOOL 100" (valsts universitātei –100) un "UNIVERSITAS TARTUENSIS", gadskaitlis "1632", emitentvalsts "EESTI" un emisijas gads "2019". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1 milj. monētu

Emisijas datums: 2019. gada novembris

Slovēnija

Motīvs: Ļubļanas Universitātes dibināšanas 100. gadadiena

Apraksts. Monētas dizaina galvenais elements ir Ļubļanas Universitātes logotips. Kreisajā pusē universitātes fasādi virs aizpildītā kvadrāta tās logotipā aizstāj uzraksts "100 ET UNIVERZE V LJUBLJANI". Attēla fons ir reljefs, lai vairāk izceltos uzraksts un aizpildītais kvadrāts. Apakšējā labajā pusē ir uzraksts "SLOVENIJA 2019". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1 milj. monētu

Emisijas datums: 2019. gada 4. ceturksnis

Lietuva

Motīvs: sutartines (lietuviešu daudzbalsīgās tautasdziesmas, kas iekļautas UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā)

Apraksts. Uz monētas attēloti lineāri motīvi, kas simbolizē unikālā Lietuvas mantojuma – tautasdziesmu sutartiņu – polifoniskās melodijas. Līnijas paplašinās un atkal sašaurinās, ievērpjoties virpulī, kas rotāts ar dažādām ģeometriskām un dabas motīvu figūrām. Puslokā izvietota emitentvalsts norāde "LIETUVA", kā arī uzraksts "SUTARTINĖS" (lietuviešu daudzbalsīgās tautasdziesmas sutartines) un emisijas gads "2019". Redzama arī Lietuvas monētu kaltuves zīme. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 500 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada 3. ceturksnis

Lietuva

Motīvs: Žemaitija (Lietuvas etnogrāfiskie reģioni)

Apraksts. Uz monētas attēlots lācis, kurš nostājies uz pakaļkājām un kuram ap kaklu ir ķēde. Šis lācis kopš 16. gadsimta ir bijis attēlots uz Žemaitijas ģerboņa. Aiz lāča ir vairogs, virs kura attēlots kronis un kuru tur bruņinieks (drosmes, uzupurēšanās un patriotisma simbols) un dieviete ar enkuru rokā (cerības simbols). Apakšā ir uzraksts latīņu valodā "PATRIA UNA" (viena tēvzeme). Attēlu puslokā ieskauj uzraksti "LIETUVA" un "ŽEMAITIJA", emisijas gads "2019" un Lietuvas monētu kaltuves zīme. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 500 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada 3. ceturksnis

Portugāle

Motīvs: 600 gadi, kopš portugāļu jūrasbraucēji Bartolomēu Pereštrēlu (Bartolomeu Perestrelo) un Trištāns Vašs (Tristão Vaz) atklāja Madeiras arhipelāgu

Apraksts. Šis notikums, ko uzskata par pirmo Portugāles teritoriālo atklājumu, bija vēsturisks pavērsiens, kas nostiprināja Portugāles kā jūras lielvalsts statusu un aizsāka Portugāles atklājumu laikmetu (1418–1522). Uz monētas attēlots Madeiras arhipelāgs un Portusantu sala. Puslokā redzami uzraksti "600 anos do Descobrimento da Madeira e de Porto Santo" un "PORTUGAL 2019". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 500 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada 2. pusgads

Portugāle

Motīvs: pieci simti gadu kopš pirmā brauciena apkārt zemeslodei, kuru organizēja un vadīja portugāļu pētnieks un jūras braucējs Fernāns Magelāns (Fernão De Magalhães)

Apraksts. Spānijas ekspedīcija uz Austrumindiju sākās 1519. gadā un beidzās 1522. gadā, un tā bija pirmā reize, kad kādam izdevās apkuģot apkārt zemeslodei. Uz monētas attēlota Fernāna Magelāna ģīmetne. Labajā pusē puslokā izvietots uzraksts "CIRCUM NAVEGAÇÃO" (apbraukšana) un zem tā – uzraksts "1519 FERNÃO DE MAGALHÃES". Kreisajā pusē puslokā redzams emisijas gads "2019" un zem tā – emitentvalsts nosaukums "PORTUGAL". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 750 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada 2. pusgads

Мalta

Motīvs: daba un vide

Apraksts. Kāda skolēna radītajā zīmējumā redzams augļu koks un stilizēts saules attēlojums. Apakšējā kreisajā pusē ir emitentvalsts nosaukums "MALTA" un zem tā – emisijas gads "2019". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 320 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada 21. oktobris

Vatikāns

Motīvs: Siksta kapelas restaurācijas (1994–2019) noslēgums

Apraksts. Uz monētas redzams Siksta kapelas gleznojums "Pastarā tiesa". Kreisajā pusē puslokā emitentvalsts uzraksts "CITTÀ DEL VATICANO". Labajā pusē puslokā uzraksti "CAPPELLA SISTINA – FINE DEI RESTAURI" un "1994–2019". Labajā pusē monētu kaltuves zīme "R", bet apakšējā daļā – mākslinieka vārds "D. LONGO". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 91 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada 1. oktobris

Francija

Motīvs: 30. gadadiena kopš Berlīnes mūra krišanas

Apraksts. Pirms trīsdesmit gadiem krita Berlīnes mūris. Šis notikums ietekmēja ne tikai Vācijas sabiedrību – tā sekas bija jūtamas visā pasaulē. 1989. gada 9. novembrī tas iezīmēja aukstā kara beigas un miera iestāšanos pēc vairākus gadu desmitus ilgušās starptautiskās spriedzes. Vācija ir viena no Eiropas Savienības vadošajām valstīm, un Eiropas līmenī tas bija pirmais solis ceļā uz tās atkalapvienošanos. Šīs būtiskās pārmaiņas vēlāk tika iemūžinātas Maskavas līgumā, kuru parakstīja arī Francija. Eiropas Savienība tikai viena gada laikā uzņēma 16 milj. jaunu iedzīvotāju – pēc strukturālās un ekonomiskās ietekmes tas līdzinājās jaunas valsts uzņemšanai!
Monētas dizainā attēlots Berlīnes mūris ar atvērumu tā centrālajā daļā, caur kuru iziet gavilējošs pūlis un lido baloži (starptautiskā miera simbols). Fonā redzami Brandenburgas vārti – Berlīnes izcilākais simbols. Vienā mūra pusē redzams uzraksts "30 ans de la chute du Mur de Berlin / 30 Jahre Mauerfall". Monētas apakšējā daļā norādīts emisijas gads "2019", savukārt apakšējā labajā pusē redzama emitentvalsts norāde "RF" (kas apzīmē Francijas Republiku – "République française"). Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 10 milj. monētu

Emisijas datums: 2019. gada oktobris

Vācija

Motīvs: 30. gadadiena kopš Berlīnes mūra krišanas

Apraksts. Pirms trīsdesmit gadiem krita Berlīnes mūris. Šis notikums ietekmēja ne tikai Vācijas sabiedrību – tā sekas bija jūtamas visā pasaulē. 1989. gada 9. novembrī tas iezīmēja aukstā kara beigas un miera iestāšanos pēc vairākus gadu desmitus ilgušās starptautiskās spriedzes. Vācija ir viena no Eiropas Savienības vadošajām valstīm, un Eiropas līmenī tas bija pirmais solis ceļā uz tās atkalapvienošanos. Šīs būtiskās pārmaiņas vēlāk tika iemūžinātas Maskavas līgumā, kuru parakstīja arī Francija. Eiropas Savienība tikai viena gada laikā uzņēma 16 milj. jaunu iedzīvotāju – pēc strukturālās un ekonomiskās ietekmes tas līdzinājās jaunas valsts uzņemšanai! Monētas dizainā attēlots Berlīnes mūris ar atvērumu tā centrālajā daļā, caur kuru iziet gavilējošs pūlis un lido baloži (starptautiskā miera simbols). Fonā redzami Brandenburgas vārti – Berlīnes izcilākais simbols. Vienā mūra pusē ir uzraksts "30 Jahre Mauerfall" (30. gadadiena kopš Berlīnes mūra krišanas). Attēla apakšējā daļā ir norādīts emisijas gads "2019", savukārt apakšējā labajā pusē ir redzama emitentvalsts norāde "D". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 30 milj. monētu

Emisijas datums: 2019. gada septembris/oktobris

Somija

Motīvs: Somijas konstitūcija

Apraksts. Uz monētas attēloti trīs apļveida laukumi, kas savienojas monētas vidū. Šie trīs laukumi simbolizē trias politica – varas sadalījumu trīs dažādās jomās, proti, likumdošanas varā, izpildvarā un tiesu varā. Emisijas gads "2019" ir norādīts vidusdaļas kreisajā pusē. Emitentvalsts norāde "FI" un kaltuves zīme ir apakšdaļas labajā pusē. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 500 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada septembris/oktobris

Luksemburga

Motīvs: Vispārējo vēlēšanu tiesību ieviešanas 100. gadadiena

Apraksts. Attēla kreisajā pusē attēlota Viņa Karaliskās Augstības Lielhercoga Anrī ģīmetne, savukārt labajā pusē redzama balsošanas urna un roka, kas tajā iemet vēlēšanu zīmi. Apakšējā daļā norādīts emitentvalsts nosaukums "LUXEMBOURG". Augšējā daļā puslokā izvietots uzraksts "Centenaire du suffrage universel" (vispārējo vēlēšanu tiesību simtgade), bet apakšā – uzraksts "1919–2019", kurā pēdējais gadskaitlis ir emisijas gads. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 500 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada septembris

Latvija

Motīvs: uzlecošā saule

Apraksts. Monēta veltīta Latvijas ģerboņa vēsturei, un tajā attēlots uzlecošās saules motīvs. Šo motīvu, kas sākotnēji ietverts dizaina projektā kā neatkarīgas Latvijas simbols, 1917. gadā radījis mākslinieks Ansis Cīrulis. Vēlāk šis motīvs izmantots par vienu no Latvijas ģerboņa pamatelementiem. Ansis Cīrulis arī agrāk izmantojis uzlecošās saules motīvu Latvijas strēlnieku bataljonu krūšu nozīmes metā un citos savos mākslas darbos. Pēc Latvijas Republikas dibināšanas 1918. gadā uzlecošās saules motīva variācijas parādījās visos jaunās valsts ģerboņa dizainparaugu projektos. Latvijas ģerboni oficiāli apstiprināja 1921. gadā. Uz monētas attēlots uzlecošās saules motīvs, un vidū – stilizēti burti "B" un "L" (saīsinājums vārdiem "Brīvā Latvija"). Redzams arī uzraksts "UZLECOŠĀ SAULE", emitentvalsts nosaukums "LATVIJA" un emisijas gads "2019". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 307 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada 3. ceturksnis

Sanmarīno

Motīvs: Filipo Lipi nāves 550. gadadiena

Apraksts. Monētas centrā attēlota Madonna ar bērnu – fragments no Filipo Lipi (Filippo Lippi) darba "Madonna ar bērnu un diviem eņģeļiem"; augšpusē – uzraksts "SAN MARINO" un "FILIPPO LIPPI", un kreisajā pusē – gadskaitlis "1469" un burts "R", ar ko apzīmē Romas monētu kaltuvi. Apakšējā kreisajā pusē redzami dizaina autores Marijas Andželas Kasolas (Maria Angela Cassol) iniciāļi "M.A.C." un centrā – gadskaitlis "2019". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 60 500 monētu

Emisijas datums: 2019. gada septembris

Malta

Motīvs: UNESCO Pasaules mantojuma objekts – Hadžratas aizvēsturiskie tempļi

Apraksts. Uz monētas redzama Hadžrata (Ta’Haġrat) – aizvēsturisks templis, kas atrodas Imdžarrā, mazā ciematā Maltas ziemeļrietumu daļā. Templis sastāv no divām celtnēm, no kurām lielākā veidota aptuveni 3600.–3200. g. p.m.ē. Šis templis galvenokārt ir pazīstams ar savu iespaidīgo ieeju. Attēla augšpusē redzams uzraksts "TA'HAĠRAT TEMPLES 3600–3000 BC". Apakšā ir emitentvalsts nosaukums "MALTA" un emisijas gads "2019". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 320 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada jūlijs

Igaunija

Motīvs: Dziesmu svētku 150. gadadiena

Apraksts. Dizaina iedvesmas avots ir tautastērpos ģērbto Dziesmu svētku dalībnieku gājiens, kas virzās uz priekšu, viļņodamies kā jūra un skanot lepnuma un prieka saucieniem. Dizainā apvienota mūzika, tautastērpi un dažādas šīs piejūras valsts vareno un iespaidīgo Dziesmu svētku norises vietas. Tajā attēlotas arī Igaunijas valsts himnas sākuma notis, bet apakšpusē redzams uzraksts "Laulupidu 150" (Dziesmu svētkiem 150). Augšpusē lasāms emisijas gads "2019" un zem tā – emitentvalsts nosaukums "EESTI". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1 milj. monētu

Emisijas datums: 2019. gada jūnijs

Grieķija

Motīvs: Andreja Kalva nāves 150. gadadiena

Apraksts. Zakintas salā dzimušais Andrejs Kalvs (Andreas Kalvos; 1792–1869) ir viens no nozīmīgākajiem mūsdienu grieķu dzejniekiem. Apvienojot stingru neoklasisko izglītību un romantisma augstos ideālus, un ar tautas valodas pielietojumu piešķirot saviem darbiem senatnīgu noskaņu, viņš pauda gan sava laika revolucionārās idejas, gan personisko redzējumu. Monētas nacionālajā pusē redzams Andreja Kalva portrets. Gar iekšējā apļa malu kreisajā pusē viņa vārds "ANDREAS KALVOS 1792–1869" (grieķu valodā), kā arī kalšanas gads un palmete (Grieķijas monētu kaltuves zīme); gar iekšējā apļa malu labajā pusē uzraksts "GRIEĶIJAS REPUBLIKA" (grieķu valodā). Labajā pusē redzama arī mākslinieka Georga Stamatopula (George Stamatopoulos) monogramma. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 750 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada jūnijs

Grieķija

Motīvs: Manoļa Andronika 100. gadu jubileja

Apraksts. Manolis Androniks (Manolis Andronicos; 1919–1992) bija viens no Grieķijas diženākajiem arheologiem. Viņa 1977. gadā atklātajās karaliskajās kapenēs Verginā atrasti izsmalcināti priekšmeti, kas liecina par senās Maķedonijas civilizācijas greznumu. Uz monētas attēlots Manoļa Andronika portrets. Gar iekšējā apļa malu kreisajā pusē viņa vārds "MANOLIS ANDRONIKS 1919–1992" (grieķu valodā), kā arī kalšanas gads un palmete (Grieķijas monētu kaltuves zīme); gar iekšējā apļa malu labajā pusē uzraksts "GRIEĶIJAS REPUBLIKA" (grieķu valodā). Labajā pusē redzama arī mākslinieka Georga Stamatopula (George Stamatopoulos) monogramma. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 750 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada jūnijs

Monako

Motīvs: 200. gadadiena kopš Prinča Onorē V kāpšanas tronī

Apraksts. Uz monētas attēlota Prinča Onorē V ģīmetne. Kreisajā pusē uzraksts "HONORÉ V" un labajā pusē emitentvalsts nosaukums "MONACO". Apakšējā daļā puslokā uzraksts "1819 – Avènement – 2019". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 15 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada jūnijs

Francija

Motīvs: Asteriksa 60. gadadiena

Apraksts. 60 gadus Asterikss bijis patiesa franču kultūras ikona. Šis tēls, ko 1959. gadā radīja scenārists Renē Gosinī (René Goscinny) un karikatūrists Albērs Uderzo (Albert Uderzo), iemieso francūzi un viņa viedumu un attapību, kas izpaužas galliskajā identitātē. Neatkarīgi no mākslinieciskās ievirzes mūsdienu sabiedrības humoristiskais atspoguļojums nesis Asteriksam lielu starptautisku slavu daudzu gadu garumā. Kopš tā pirmsākumiem Asteriksa piedzīvojumi tulkoti visās Eiropas Savienības valodās, gūstot milzu panākumus. Asteriksa reputācija, piemēram, Vācijā, ir tikpat spēcīga kā Francijā. Šis tēls daudzus gadus bijis ļoti labi pazīstams arī Apvienotajā Karalistē, Nīderlandē, Spānijā, Portugālē, Itālijā un Skandināvijā. Papildus franču ikonas statusam Asterikss ir kļuvis par īstu Eiropas "9. mākslas" tēlu. Uz monētas Asterikss attēlots profilā ar savu slaveno spārnoto ķiveri galvā. Viņu apvij lauru lapas un romiešu uzraksti, kas norāda uz viņa sešdesmitgadi. Augšpusē uzraksts "ASTÉRIX" un zem tā emitentvalsts norāde "RF" (kas apzīmē Francijas Republiku "République française"). Apakšējā daļā emisijas gads "2019" un Francijas monētu kaltuves un kaltuves meistara zīme. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 310 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada maijs

Slovākija

Motīvs: Milana Rastislava Štefanika nāves 100. gadadiena

Apraksts. Uz monētas redzams Milana Rastislava Štefanika (Milan Rastislav Štefánik) – vienas no Slovākijas vēstures nozīmīgākajām personām – portrets. Portreta kreisajā pusē viens virs otra lasāmi Štefanika dzimšanas gads "1880" un nāves gads "1919". Monētas iekšējās daļas kreisajā pusē pusaplī izvietots viņa vārds "MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK" un emitentvalsts nosaukums "SLOVENSKO". Emisijas gads "2019" novietots starp portretu un monētas labo pusi. Zem gadskaitļa stilizēti burti "PV" – monētas dizainera Petera Valaha (Peter Valach) iniciāļi, un zem tiem – Kremnicas monētu kaltuves (Mincovňa Kremnica) zīme, ko veido burti "MK" starp divām presformām. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1 milj. monētu

Emisijas datums: 2019. gada aprīlis

Sanmarīno

Motīvs: Leonardo da Vinči nāves 500. gadadiena

Apraksts. Monētas centrā attēlots eņģelis, ko Leonardo da Vinči (Leonardo da Vinci) uzgleznojis darbā "Kristus kristīšana"; gar malu pa kreisi uzraksts "SAN MARINO", pa labi "1519 Leonardo 2019"; pa kreisi autores Uljanas Pernacas (Uliana Pernazza) iniciāļi "UP" un apakšā pa labi burts "R", kas apzīmē Romas monētu kaltuvi. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 60 500 monētu

Emisijas datums: 2019. gada aprīlis

Andora

Motīvs: 2019. gada Pasaules kausa izcīņas fināls slēpošanā

Apraksts. 2019. gada Pasaules kausa izcīņas fināls slēpošanā notika Andoras Firstistē 2019. gada 11.–17. martā. Rīkojot šo pasākumu, Andoras Firstiste kļuva par vienu no pasaules svarīgāko kalnu slēpošanas sacensību norises vietu. Tas bija prestižākais ziemas sporta pasākums, kādu jebkad rīkojusi Andoras Firstiste, un pagrieziena punkts šīs valsts centienos kļūt par sporta galamērķi. Uz monētas priekšplānā redzams slēpotājs nobraucienā pa nogāzi. Fonā četras liektas līnijas no Pasaules kausa fināla slēpošanā oficiālā logotipa attēlo nogāzes, kurās notika sacensības. Dizainu papildina dažas sniegpārsliņas un uzraksts "FINALS DE LA COPA DEL MÓN D'ESQUÍ ANDORRA 2019" (Andoras 2019. gada Pasaules kausa izcīņas fināls slēpošanā). Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 60 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada marts

Vatikāns

Motīvs: Vatikāna Pilsētvalsts dibināšanas 90. gadadiena

Apraksts. Uz monētas redzams pāvesta Pija XI, kurš bija valsts vadītājs 1929. gadā, portrets un Romas Laterāns. Augšējā daļā no kreisās uz labo pusi puslokā izvietots emitentvalsts nosaukums "STATO DELLA CITTÀ DEL VATICANO". Apakšējā daļā redzami gadskaitļi "1929" un "2019" un zem tiem mākslinieka vārds "FUSCO". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 91 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada marts

Spānija

Motīvs: UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas – Avilas vecpilsēta un baznīcas ārpus pilsētas mūra

Apraksts. Avilas pilsēta ir saglabājusi viduslaiku stila askētismu un tīrību, un to apjož Spānijā vispilnīgāk saglabājies mūris. Monētas centrā attēlots Avilas mūra fragments. Augšā lejupvērstā ielokā ir vārds "ESPAÑA", emisijas gads "2019" un monētu kaltuves zīme. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1 milj. monētu

Emisijas datums: 2019. gada februāris

Īrija

Motīvs: 100 gadi kopš Īrijas parlamenta (Dáil Éireann) izveides

Apraksts. Uz monētas attēlota Īrijas parlamenta pirmā sēde Apaļajā zālē (The Round Room). Īrijas parlaments tika nodibināts 21. janvārī, un sēde pilnībā noritēja īru valodā, lai uzsvērtu sanāksmes simbolisko raksturu. Sanāksmes norises vietas The Mansion House lielā Apaļā zāle veido loku virs īru tautas pirmā ievēlētā likumdevēja plašās sapulces. Monētas centrā tradicionālā unciāļu rakstā ierakstīti vārdi "An Chéad Dáil", virs tiem redzams gadskaitlis "1919". Apakšpusē ierakstīts valsts nosaukums un emisijas gads – "ÉIRE 2019". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1 milj. monētu

Emisijas datums: 2019. gada janvāris

Vācija

Motīvs: Bundesrāta izveides 70.gadadiena

Apraksts. Monētā attēlots ļoti detalizēts un smalki veidots Bundesrāta ēkas atveidojums. Monētas iekšējās daļas augšpusē ir attiecīgās kaltuves zīme ("A", "D", "F", "G" vai "J"), kā arī dizaina autora iniciāļi un gadskaitlis "2019". Monētas iekšējās daļas apakšpusē redzams uzraksts "BUNDESRAT" un Vācijas (emitentvalsts) kods "D". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 30 milj. monētu

Emisijas datums: 2019. gada janvāris

Itālija

Motīvs: Leonardo da Vinči nāves 500. gadadiena

Apraksts. Monētā attēlota daļa no Leonardo da Vinči gleznas "Dama con l’ermellino" (Dāma ar sermuli), kas atrodas Nacionālajā muzejā Krakovā. Kreisajā pusē redzams uzraksts "LEONARDO", dizaina autores Marijas Andželas Kasolas (Maria Angela Cassol) iniciāļi "MAC" un Itālijas Republikas logotips "RI"; savukārt labajā pusē norādīta Romas monētu kaltuves zīme "R" un gadskaitļi "1519–2019" – attiecīgi Leonardo da Vinči nāves gads un monētas emisijas gads. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 3 milj. monētu

Emisijas datums: 2019. gada janvāris

Luksemburga

Motīvs: 100. gadadiena, kopš tronī kāpa Lielhercogiene Šarlote

Apraksts. Monētas kreisajā pusē attēlota Viņa Karaliskās Augstības Lielhercoga Anrī ģīmetne, savukārt labajā pusē – Lielhercogienes Šarlotes ģīmetne. Apakšējā daļā norādīts emitentvalsts nosaukums "LUXEMBOURG" un zem tā – emisijas gads "2019". Monētas augšējā daļā pusaplī ap ģīmetnēm redzams uzraksts "Centenaire de l’accession au trône de la Grande-Duchesse Charlotte" (Lielhercogienes Šarlotes tronī kāpšanas simtgade). Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 500 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada janvāris

Beļģija

Motīvs: Pītera Brēgela Vecākā nāves 450. gadadiena

Apraksts. Monētas iekšējā daļā attēlots slavenā Beļģijas mākslinieka Pītera Brēgela Vecākā portrets, kā arī uz molberta novietota glezna. Virs tā redzams vārds "P. BRUEGEL", gadskaitlis "1569" ar krustiņu, kas norāda uz nāves gadu, kā arī emisijas gads "2019". Tā kā monētas kaltas Nīderlandes Karaliskajā monētu kaltuvē, kreisajā pusē attēlota gan Utrehtas monētu kaltuves zīme (kaduceja), gan Beļģijas kaltuves meistara zīme (Herzeles pašvaldības ģerbonis), kā arī valsts kods "BE". Labajā pusē redzami monētas dizaina autora Luka Luiksa (Luc Luycx) iniciāļi "LL". Visbeidzot, ap monētas iekšējo apmali izvietotie mazie punkti veido apli. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 155 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada janvāris

Beļģija

Motīvs: Eiropas Monetārā institūta (EMI) 25. gadadiena

Apraksts. Monētas iekšējās daļas labajā pusē attēlots EMI pirmā priekšsēdētāja Aleksandra Lamfalusī (Alexandre Lamfalussy) portrets un zem tā – viņa vārds. Kreisās puses vidū redzama EMI abreviatūra un gadskaitlis "1994", kas ir institūta dibināšanas un Lamfalusī – tā pirmā priekšsēdētāja – iecelšanas gads. "EMI" abreviatūras apakšā attēlotas vairākas viena virs otras krītošas monētas ar EUR zīmi un "ECU" un "BEF" uzrakstiem. Ņemot vērā to, ka monētas emitē Beļģijā, tika izvēlēta abreviatūra "BEF", kas apzīmē Beļģijas iepriekšējo nacionālo valūtu. Šāda attēlojuma mērķis ir simbolizēt pāreju no valstu nacionālajām valūtām uz vienotu Eiropas valūtu – euro. EMI uzmanības centrā bija Eiropas Centrālo banku sistēmas, tostarp ECB un jaunās valūtas, izveide. Monētas augšējās daļas kreisajā pusē redzams uzraksts "European Monetary Institute". Tā kā monētas kaltas Nīderlandes Karaliskajā monētu kaltuvē, kreisajā pusē attēlota gan Utrehtas monētu kaltuves zīme kaduceja), gan Beļģijas kaltuves meistara zīme (Herzeles pašvaldības ģerbonis). Valsts kods "BE" un gadskaitlis "2019" atrodas monētas apakšējā daļā. Savukārt tās dizaina autora Luka Luiksa (Luc Luycx) iniciāļi "LL" redzami labajā pusē. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 155 000 monētu

Emisijas datums: 2019. gada janvāris