Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

2 euro piemiņas monētas – 2012. gads

Monētu aprakstiem šajā lapā izmantota informācija no "Eiropas Savienības Oficiālā Vēstneša", tāpēc tie var nedaudz atšķirties no citiem šajā interneta vietnē publicētajiem materiāliem.

Luksemburga

Motīvs: Lielhercogistes kroņprinča Gijoma (Guillaume) kāzas ar grāfieni Stefāniju de Lanuā (Stéphanie de Lannoy)

Apraksts. Monētas iekšējās daļas kreisajā pusē attēlots Viņa Karaliskā Augstība Lielhercogs Anrī, bet no viņa pa labi redzams kroņprinča Gijoma attēls, kas daļēji aizsedz grāfienes Stefānijas veidolu. Monētas iekšējās daļas apakšā virs gadskaitļa "2012" redzami uzraksti "PRËNZENHOCHZAÏT" un "LËTZEBUERG", kam sānos atrodas naudas kaltuves zīme un naudas kaltuves meistara zīme. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1.4 milj. monētu

Emisijas datums: 2012. gada decembris

Vatikāns

Motīvs: VII Pasaules ģimeņu tikšanās

Apraksts. Monētas iekšējā daļā attēlota ģimene uz VII Pasaules Ģimeņu tikšanās norises pilsētas Milānas katedrāles fona. Šis pasākums tiek rīkots reizi trijos gados, lai izceltu ģimeni kā kopējo cilvēces mantojumu, atspoguļojot faktu, ka ģimene ir universāla un veido dzīves cilvēcisko elementu visā pasaulē. Apkārt ģimenes attēlam izvietots pasākuma nosaukums un uzraksts "VATIKĀNS" itāļu valodā, kā arī gadskaitlis "2012". Naudas kaltuves zīme "R" redzama starp zēnu un viņa māti. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 115 000 monētu

Emisijas datums: 2012. gada oktobris

Somija

Motīvs: 150 gadi kopš mākslinieces Helēnes Šjerfbekas (Helene Schjerfbeck) dzimšanas

Apraksts. Monētas iekšējā daļā redzams stilizēts mākslinieces pašportrets ar uzrakstu "HELENE SCHJERFBECK" kreisajā pusē un gadskaitļiem "1862–1946" labajā pusē. Monētas kreisajā apakšējā malā izvietoti burti "FI", kas apzīmē emisijas valsti, un emisijas gads "2012". Uz monētas iekšējās daļas malas zem dzimšanas un miršanas gada redzama monētu kaltuves zīme. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 2 milj. monētu

Emisijas datums: 2012. gada septembris

Malta

Motīvs: vairākuma pārstāvība 1887. gadā

Apraksts. Maltiešu mākslinieka Džanni Boniči (Gianni Bonnici) veidotajā monētas iekšējās daļas dizainā redzams sajūsmināts cilvēku pūlis pie fonā attēlotās gubernatora pils Valletā. Gar monētas iekšējās daļas augšējo malu izvietots uzraksts "MALTA – Majority representation 1887", bet apakšējā daļā lasāms emisijas gads "2012". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 430 000 monētu

Emisijas datums: 2012. gada septembris

Monako

Motīvs: Lisjēna I Grimaldi nodibinātās Monako suverenitātes 500. gadadiena

Apraksts. Monētas iekšējā daļā redzams Lisjēna I Grimaldi (Lucien I Grimaldi) portrets profilā ar skatu uz kreiso pusi. Apkārt portretam gar monētas iekšējās daļas malu puslokā izvietots uzraksts "1512 SOUVERAINETE DE MONACO 2012", kuram blakus redzami divi ornamentāli dimanti, bet zemāk attiecīgi kreisajā un labajā pusē – pilnības rags (monētu kaltuves Monnaie de Paris zīme) un gravēšanas darbnīcas simbols fleurette (zieds). Virs kaltuves zīmes pamatlicēja vārds "Lucien Ier". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 100 000 monētu

Emisijas datums: 2012. gada jūlijs

Francija

Motīvs: 100 gadi kopš Francijā slavenā nabago aizgādņa abata Pjēra (Abbé Pierre) dzimšanas

Apraksts. Monētas iekšējā daļā nedaudz tuvāk kreisajai malai attēlots abats Pjērs savā pazīstamajā beretē, bet labajā pusē – viņa vārdā nosauktā fonda logotips, uz kura lasāms jautājums mikroburtu rakstā "Et les autres?" (Un citi?). Tie bija abata mīļākie vārdi, ar kuriem viņš atgādināja nekad neaizmirst palīdzēt citiem. Apkārt portretam gar monētas iekšējās daļas malu puslokā izvietots uzraksts "Centenaire de la naissance de l’abbé Pierre". Blakus portretam kreisajā pusē attēlots pilnības rags (monētu kaltuves Monnaie de Paris zīme) un burti "RF", kas apzīmē emisijas valsti, bet labajā pusē attēlots gravēšanas darbnīcas simbols fleurette (zieds). Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1 milj. monētu

Emisijas datums: 2012. gada jūlijs

Portugāle

Motīvs: 2012. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta – Gimaraišas pilsēta Portugāles ziemeļos

Apraksts. Monētas iekšējā daļā redzams Portugāles pirmā karaļa Alfonsa Enrikiša stilizēts attēls, kā arī viņa zobens un Gimaraišas pils, kas tiek uzskatīta par vietu, kur 12. gadsimtā izveidojās neatkarīga Portugāles valsts. Pa kreisi no attēla zem Portugāles vairoga izvietots uzraksts "PORTUGAL". Pa labi apakšā uzraksts "GUIMARÃES 2012" un 2012. gada Eiropas Kultūras galvaspilsētas Gimaraišas logotips. Monētas iekšējās daļas apakšpusē naudas kaltuves zīme "INCM" un mākslinieka vārds "JOSÉ DE GUIMARÃES". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 520 000 monētu

Emisijas datums: 2012. gada jūnijs

Beļģija

Motīvs: karalienes Elizabetes konkursa 75. gadadiena

Apraksts. Monētas iekšējā daļā virs karalienes Elizabetes profila, kas vērsts uz kreiso pusi, redzams karalienes Elizabetes konkursa logotips. Karaliene Elizabete dibināja mūzikas konkursu 1937. gadā. Pa kreisi redzama naudas kaltuves meistara zīme – spalva, bet pa labi naudas kaltuves zīme – erceņģeļa Mihaēla galva. Monētas iekšējās daļas apakšā puslokā izvietots uzraksts "QUEEN ELISABETH COMPETITION", bet gar augšmalu izvietoti gadskaitļi "1937–2012", pieminot konkursa 75. gadadienu. Burti "BE" pa labi no attēla apzīmē emisijas valsti. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 5 milj. monētu

Emisijas datums: 2012. gada maijs

Itālija

Motīvs: Džovanni Paskoli nāves 100. gadadiena

Apraksts. Monētas iekšējā daļā attēlots Džovanni Paskoli (Giovanni Pascoli) – dzejnieks no Romanjas reģiona, Itālijas 19. gadsimta beigu literatūras spilgts pārstāvis. Blakus portretam kreisajā pusē dzejnieka miršanas gads "1912", naudas kaltuves zīme "R" un burti "M.C.C." – dizaineres Marijas Karmelas Kolaneri (Maria Carmela Colaneri) iniciāļi, bet labajā pusē – emisijas gads "2012" virs Itālijas Republikas monogrammas "RI". Monētas iekšējā daļā zem portreta gar apakšējo malu puslokā novietots uzraksts "G. PASCOLI". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 15 milj. monētu

Emisijas datums: 2012. gada aprīlis

Spānija

Motīvs: Burgosas katedrāle – UNESCO Pasaules mantojuma sērija

Apraksts. Monētas iekšējā daļā attēlota Burgosas Dievmātes katedrāle – tā veltīta Jaunavai Marijai un slavena sava iespaidīgā izmēra un unikālās arhitektūras dēļ. Katedrāles celtniecība sākās 1221. gadā un jau pēc deviņiem gadiem to sāka izmantot dievkalpojumiem, lai gan būvdarbi ar pārtraukumiem turpinājās līdz 1567. gadam. Katedrāle pamatā celta franču gotikas stilā, bet 15. un 16. gs. tā ieguva arī Renesanses vaibstus. Virs attēla pa kreisi novietots emisijas valsts nosaukums "ESPAÑA" un pa labi – gadskaitlis "2012". Labajā pusē redzama naudas kaltuves zīme  burts "M" un kronis. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 8 milj. monētu

Emisijas datums: 2012. gada marts

Euro zonas valstis

Motīvs: euro ieviešanas 10. gadadiena

Apraksts. Monētas, kuras dizaina autors ir Helmuts Andekslingers (Helmut Andexlinger) no Austrijas Naudas kaltuves un kuru euro zonas pilsoņi un iedzīvotāji izvēlējās par 2012. gada kopējo piemiņas monētu, iekšējās daļas vidū attēlota pasaule euro simbola veidolā, apliecinot, ka desmit gados euro kļuvis par patiesi globālu valūtu. Apkārtējie elementi simbolizē euro nozīmi parastu cilvēku dzīvē (ģimene), finanšu pasaulē (Eurotornis), tirdzniecībā (kuģis), rūpniecībā (rūpnīca) un enerģētikas sektorā un pētniecībā un attīstībā (divas vējturbīnas). Mākslinieka iniciāļi "A.H.", rūpīgi ieskatoties, redzami starp kuģi un Eurotorni. Gar monētas iekšējās daļas augšmalu un apakšmalu attiecīgi emisijas valsts un gadskaitļi "2002–2012". Monētu emitēs visas euro zonas valstis. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: dažādās valstīs atšķiras

Emisijas datums: 2012. gada janvāris (Sanmarīno – 2012. gada maijs)

Luksemburga

Motīvs: Lielhercogs Anrī un Lielhercogs Gijoms IV – Lielhercogistes dinastijas sērija

Apraksts. Monētas iekšējās daļas kreisajā pusē attēlots Viņa Karaliskās Augstības Lielhercoga Anrī portrets, aiz tā – viņa vecvectēva lielhercoga Gijoma IV portrets. Abi attēloti ar skatienu pa labi, zem portretiem viņu vārdi "HENRI" un "GILLAUME IV † 1912". Virs attēliem atrodas gadskaitlis "2012", tam blakus pa kreisi un pa labi naudas kaltuves zīme (Merkūra zizlis) un naudas kaltuves meistara zīme – burulaiva, kā arī uzraksts "GRANDS-DUCS DE LUXEMBOURG". Fonā redzama Luksemburgas pilsēta. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1.4 milj. monētu

Emisijas datums: 2012. gada janvāris

Vācija

Motīvs: Bavārijas federālā zeme

Apraksts. Monētas, kuras dizaina autors ir Ērihs Ots (Erich Ott), iekšējā daļā redzams viens no pazīstamākajiem Bavārijas arhitektūras pieminekļiem – Noišvānštainas pils skatā no austrumiem ar sarga māju priekšplānā, pils romantiskajiem torņiem un majestātiskajiem kalniem fonā. Zem attēla federālās zemes nosaukums "BAYERN". Labajā pusē redzama attiecīgās naudas kaltuves zīme "A", "D", "F", "G" vai "J" , bet kreisajā pusē – mākslinieka iniciāļi. Ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes. Augšā redzams burts "D" un apakšā gadskaitlis "2012", apzīmējot attiecīgi emitentvalsti un emisijas gadu.

Emisijas apjoms: 30 milj. monētu

Emisijas datums: 2012. gada janvāris