Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

2-eurosed mälestusmündid – 2012

Müntide kirjeldused pärinevad Euroopa Liidu Teatajast ning neid ei ole ühtlustatud sellel veebilehel avaldatud varasemate aastate müntide kirjeldustega.

Luksemburg

Motiiv: troonipärija suurhertsog Guillaume'i ja krahvinna Stéphanie de Lannoy abiellumine

Kirjeldus: mündi siseosa vasakul pool on Tema Kuninglik Kõrgus suurhertsog Henri, paremal pool troonipärija suurhertsog Guillaume ning keskel krahvinna Stéphanie. Mündi siseosa alumisel poolel on sõnad „PRËNZENHOCHZAÏT” ja „LËTZEBUERG” ning aastaarv 2012, mille kõrval on rahapaja tunnus ja rahapaja juhataja nimetähed. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,4 miljonit münti

Emissiooni aeg: detsember 2012.

Vatikani Linnriik

Motiiv: seitsmes üleilmne perede kokkutulek

Kirjeldus: mündil on kujutatud perekonda Milano toomkiriku taustal. Milano on seitsmenda üleilmse perede kokkutuleku korraldamispaik. Sündmus toimub iga kolme aasta tagant ning selle teemaks on pere kui inimkonnale üldomane ilming. Mündil kujutatud perekonda ümbritsevad sündmuse nimi ja Vatikani Linnriigi nimi itaalia keeles ning aastaarv 2012. Ema ja poja vahel on rahapaja tunnus R. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 115 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2012.

Soome

Motiiv: kunstnik Helene Schjerfbecki 150. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud kunstniku stiliseeritud autoportree, millest vasakul on vertikaalne kiri „HELENE SCHJERFBECK” ja paremal aastaarvud 1862–1946. Portree all vasakul pool on riigitunnus FI ja aastaarv 2012. Kunstniku sünni- ja surmadaatumi alla on märgitud rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 2 miljonit münti

Emissiooni aeg: september 2012.

Malta

Motiiv: enamuse saavutamine valitsusnõukogus 1887. aastal

Kirjeldus: kujunduse autor on Malta kunstnik Gianni Bonnici ning sellel on rõõmustav rahvahulk Valletta kindralkuberneri palee taustal. Siseringi ülaosas on poolringis kiri „MALTA – Majority representation 1887”. All on kujutatud aastaarv 2012. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 430 000 münti

Emissiooni aeg: september 2012.

Monaco

Motiiv: Lucien I Grimaldi poolt välja kuulutatud Monaco suveräänsuse 500. aastapäev

Kirjeldus: mündi siseosas on Lucien I Grimaldi portree külgvaates. Mündi ülemises servas portree kohal on kaarekujuliselt kiri „1512 SOUVERAINETE DE MONACO 2012”. Teksti algusesse ja lõppu on graveeritud kaks dekoratiivelementi. Alumises osas ääristavad portreed vasakult poolt Pariisi rahapaja tunnus (küllusesarv) ja paremalt poolt graveerimiskoja tunnus (lilleõis). Rahapaja tunnusest ülalpool on nimi „Lucien Ier”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 100 000 münti

Emissiooni aeg: juuli 2012.

Prantsusmaa

Motiiv: Prantsusmaal vaeste kaitsjana tuntuks saanud preestri Abbé Pierre'i 100. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud baretti kandva Abbé Pierre'i portree ning tema asutatud fondi logo koos mikrokirjaga „Et les autres?” („Ja teised?”) – tema lemmikmoto, mis tuletab meelde, et kunagi ei tohi unustada teisi aidata. Mündi siseringi ääres on kaarekujuliselt kiri „Centenaire de la naissance de l’abbé Pierre”. Mündi vasakpoolses osas on Prantsuse Vabariiki tähistavad tähed RF ja Pariisi rahapaja tunnus (küllusesarv), parempoolses osas graveerimiskoja tunnus (lilleõis). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: juuli 2012.

Portugal

Motiiv: Guimarães (Põhja-Portugal) – Euroopa kultuuripealinn 2012

Kirjeldus: mündi siseosas on Portugali esimese kuninga Afonso Henriques'i kujutis. Kuninga kõrval on tema mõõk ja Guimarãesi loss, mida peetakse 12. sajandil rajatud iseseisva Portugali riigi sünnikohaks. Motiivist vasakul on Portugali vapp ja selle all riigi nimi „PORTUGAL”, paremal kiri „GUIMARÃES 2012” ning Guimarãesi kultuuripealinna logo. Siseosa allääres on rahapaja tunnus INCM ja kujunduse autori nimi „JOSÉ DE GUIMARÃES”. Mündi välisringi moodustavad Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 520 000 münti

Emissiooni aeg: juuni 2012.

Belgia

Motiiv: kuninganna Elisabethi rahvusvahelise muusikakonkursi 75. aastapäev

Kirjeldus: mündi siseosas on kuninganna Elisabethi muusikakonkursi logo ja selle taustal külgvaates portree kuninganna Elisabethist, kes konkursi 1937. aastal asutas. Paremal on rahapaja tunnus (peaingel Miikaeli pea) ning vasakul rahapaja juhataja tunnus (kirjutussulg). Siseosa allääres on poolringis kiri „QUEEN ELISABETH COMPETITION” ning ülaosas aastaarvud 1937–2012, mis tähistavad konkursi 75. aastapäeva. Motiivist paremal on käibelelaskva riigi tähis BE. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 5 miljonit münti

Emissiooni aeg: mai 2012.

Itaalia

Motiiv: Giovanni Pascoli 100. surma-aastapäev

Kirjeldus: esiplaanil on portree Romagna luuletajast Giovanni Pascolist, kes esindab Itaalia 19. sajandi lõpu kirjandust. Portreest vasakul on luuletaja surma-aasta 1912, rahapaja tunnus R ja kujunduse autori Maria Carmela Colaneri nimetähed MCC.; paremal pool on käibelelaskmise aasta 2012 ja Itaalia Vabariigi lühend RI. Portree all kaarekujuliselt on kiri „G.PASCOLI”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 15 miljonit münti

Emissiooni aeg: aprill 2012.

Hispaania

Motiiv: Burgose katedraal – UNESCO maailma loodus- ja kultuuripärand

Kirjeldus: mündi siseosas on kujutatud hiiglaslik Burgose katedraal, mis on pühendatud Neitsi Maarjale ning tuntud oma ainulaadse arhitektuuri poolest. Katedraali ehitamist alustati 1221. aastal ning juba üheksa aasta pärast hakati seal pidama jumalateenistusi, ehkki ehitustööd jätkusid vahelduva eduga kuni aastani 1567. Valdavalt gooti stiilis hoonele lisati 15. ja 16. sajandil renessanslikke elemente. Kujutisest vasakul on käibelelaskva riigi nimi „ESPAÑA” ning paremal aastaarv 2012. Paremal on ka rahapaja tunnus (M-täht, mille kohal on kroon). Mündi välisringi moodustavad Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 8 miljonit münti

Emissiooni aeg: märts 2012.

Euroala riigid

Motiiv: kümme aastat europangatähti ja -münte

Kirjeldus: mündi kujunduse autor on Helmut Andexlinger Austria Rahapajast. Kujunduse valisid 2012. aasta ühise mälestusmündi jaoks välja euroala kodanikud ja residendid. Mündi keskel olev euro sümbol maakera taustal tähistab seda, et eurost on viimase kümne aasta jooksul saanud rahvusvahelise rahasüsteemi oluline vääring. Euro sümbolit ümbritsevate kujunduselementidega rõhutatakse euro tähtsust inimeste (perekond), finantsmaailma (EKP peahoone Eurotower), kaubanduse (laevad), tööstuse (tehased), energiasektori ning teadus- ja arendustegevuse (tuuleelektrijaamad) jaoks. Eurotoweri ja laeva kujutise vahel on näha kujunduse autori nimetähed A.H. Ülaservas on käibelelasknud riigi nimi ning all aastaarvud 2002–2012. Mündi emiteerivad kõik euroala riigid. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: riigiti erinev

Emissiooni aeg: kõik euroala riigid: jaanuar 2012 (San Marino: mai 2012).

Luksemburg

Motiiv: suurhertsog Henri ja suurhertsog Guillaume IV (suurhertsogite seeria)

Kirjeldus: mündi siseosa vasakul pool on suurhertsog Henri portree ja tema taustal Henri vanavanaisa suurhertsog Guillaume IV portree, mõlemad vaatega paremale. Portreede all on nimed „HENRI” ja „GUILLAUME IV † 1912”. Portreede kohal on rahapaja tunnus (Mercuriuse sau) ja rahapaja juhataja tunnus (purjepaat) ning nende vahel aastaarv 2012. Allpool on sõnad „GRANDS-DUCS DE LUXEMBOURG”. Taustal on kujutatud Luxembourg'i linn. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,4 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2012.

Saksamaa

Motiiv: Baieri liidumaa

Kirjeldus: Erich Otti kavandatud mündi siseosas kujutatakse Neuschwansteini lossi, mis on Baieri üks tuntumaid vaatamisväärsusi. Esiplaanil on lossi idakülg ja lossivärav ning taamal romantilised tornid võimsate mägede taustal. Motiivi all on Baieri liidumaa saksakeelne nimi „BAYERN”. Paremal pool on rahapaja tunnus (A, D, F, G või J) ning vasakul kujunduse autori nimetähed. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte ning selle ülaosas on käibelelaskva riigi tunnus D ja allosas emiteerimise aasta 2012.

Emissiooni maht: 30 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2012.