Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa
TLAČOVÁ SPRÁVA

ECB zvyšuje dostupnosť štatistických údajov a kvalitu ich vizualizácie

11. februára 2015
  • ECB spúšťa dva nové nástroje na zvýšenie dostupnosti štatistických údajov.
  • Aplikácia pre tablety ECBstatsApp umožňuje prístup k ekonomickým štatistikám v grafickej podobe.
  • Internetová stránka „Naša štatistika“ predstavuje jednoduchý spôsob, ako porovnávať a zdieľať základné štatistické údaje eurozóny a jednotlivých krajín:
https://www.euro-area-statistics.org.

Európska centrálna banka (ECB) spustila dva nástroje na zvýšenie dostupnosti svojich štatistických údajov.

Internetová stránka „Naša štatistika“, vytvorená v spolupráci s národnými centrálnymi bankami Eurosystému, zjednodušuje pomocou grafickej vizualizácie prístup a používanie základných štatistických údajov eurozóny a jednotlivých krajín. Jednou z jej funkcií je možnosť zdieľať grafické údaje na sociálnych sieťach alebo ich použiť na internetových stránkach médií a v novinách. Internetová stránka umožňuje pohodlný a interaktívny prístup k ekonomickým údajom, ako napríklad k úrokovým sadzbám, ukazovateľom konkurencieschopnosti či k bankovým súvahám.

Aplikácia ECBstatsApp umožňuje rýchly a jednoduchý prístup k údajom z databázy ECB Statistical Data Warehouse prostredníctvom tabletov s operačným systémom iOS alebo Android. K dispozícii sú vizualizácie vybraných údajov rozdelené do štyroch častí: kľúčové ukazovatele eurozóny, financie verejnej správy, výmenné kurzy a ceny. Tieto i ďalšie údaje je možné v aplikácii prehľadávať aj podľa ekonomických kategórií. Najaktuálnejšie štatistické údaje sú zobrazované vo forme tabuliek, grafov a máp, je možné ich ukladať do dátových súborov, prípadne exportovať a zdieľať v rôznych formátoch.

„Kvalitné štatistické údaje sú základným prvkom menovej politiky i bankového dohľadu,“ uviedla členka Výkonnej rady ECB Sabine Lautenschlägerová. „Je preto nevyhnutné, aby verejnosť mala k údajom ECB čo najjednoduchší prístup a mohla sledovať politické debaty. Obe iniciatívy sú v tomto ohľade kľúčové.“

Aplikácia ECBstatsApp a internetová stránka „Naša štatistika“ využívajú informačný model SDMX, iniciatívu na podporu štandardov pri výmene štatistických informácií sponzorovanú Bankou pre medzinárodné zúčtovanie, ECB, Eurostatom, Medzinárodným menovým fondom, Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Organizáciou spojených národov a Svetovou bankou.

V oboch prípadoch je použitá podmnožina štatistických údajov, ktoré ECB zverejňuje v databáze Statistical Data Warehouse.

Internetová stránka „Naša štatistika“ je dostupná na adrese http://www.euro-area-statistics.org. Údaje sú k dispozícii aj prostredníctvom Portálu otvorených dát Európskej únie, jednotného prístupového miesta k údajom z inštitúcií a iných orgánov EÚ (https://open-data.europa.eu).

Aplikáciu ECBstatsApp si možno zadarmo stiahnuť cez obchod Google Play a iTunes:

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ecb.stat

iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/ecbstatsapp/id933992912?ls=1&mt=8

Kontaktnou osobou pre médiá je Stefan Ruhkamp, tel.: +49 69 1344 5057.

KONTAKT

Európska centrálna banka

Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.

Kontakty pre médiá