Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

ECB zlepšuje dostupnost a grafické zobrazování svých statistických údajů

11. února 2015
  • ECB spustila dva nové nástroje pro lepší přístup ke statistickým údajům
  • ECBstatsApp poskytuje přístup k ekonomickým statistickým údajům na tabletech, kde jsou zobrazeny graficky
  • Na internetových stránkách „Naše statistika“ lze díky snadnému přístupu srovnávat hlavní statistiky na úrovni eurozóny i jednotlivých států a sdílet je s dalšími zájemci: https://www.euro-area-statistics.org

Evropská centrální banka (ECB) spustila dva nástroje, které mají za cíl více zpřístupnit její statistiky.

„Naše statistika“ jsou internetové stránky, které vznikly ve spolupráci s národními centrálními bankami Eurosystému, aby díky využití grafického zobrazování zjednodušily přístup k hlavním statistickým klasifikacím za eurozónu i k národním statistikám. Kromě jiného umožňují také sdílet a začleňovat grafická zobrazení statistik do internetových stránek médií, novin a sociálních médií. Stránky nabízejí uživatelsky vstřícný a interaktivní přístup k ekonomickým údajům, jako jsou úrokové sazby, ukazatele konkurenceschopnosti a rozvahy bankovního sektoru.

ECBstatsApp poskytuje rychlý a snadný přístup k údajům zveřejněným v datovém úložišti ECB Statistical Data Warehouse na tabletech využívajících operační systémy iOS a Android. Nabízí předem stanovená grafická zobrazení údajů ve čtyřech oddílech, kterými jsou: klíčové ukazatele eurozóny, hospodaření vládního sektoru, směnné kurzy a ceny. K dispozici je také datový vyhledávač pro navigaci těmito i dalšími údaji podle ekonomické kategorie. Nejnovější dostupné statistiky je možné zobrazit v tabulce, grafu nebo na mapě a lze je uložit v určitých datových výběrech nebo exportovat a sdílet v různých formátech.

„Statistiky vysoké kvality jsou hlavní oporou měnové politiky i bankovního dohledu,“ uvedla členka Výkonné rady ECB Sabine Lautenschlägerová. „Je tedy nezbytně důležité, aby ECB poskytovala ke statistikám co nejjednodušší přístup, aby měla veřejnost možnost sledovat diskuse o měnové politice. Obě iniciativy mají v této souvislosti zásadní význam.“

ECBstatsApp a „Naše statistika” jsou podporovány iniciativou SDMX, která má za cíl rozvíjet standardy pro výměnu statistických informací a jejímiž sponzory jsou Banka pro mezinárodní platby, ECB, Eurostat, Mezinárodní měnový fond, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, OSN a Světová banka.

Obě iniciativy využívají dílčí soubor statistik, které ECB publikovala ve svém úložišti Statistical Data Warehouse.

„Naše statistika“ je k dispozici zde: https://www.euro-area-statistics.org. Tyto údaje zpřístupňuje také Evropský portál veřejně přístupných dat, kde se soustředí přístup k údajům z institucí a dalších subjektů EU (https://open-data.europa.eu).

ECBstatsApp si můžete zdarma stáhnout z Google Play a iTunes:

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ecb.stat

iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/ecbstatsapp/id933992912?ls=1&mt=8

Na dotazy médií odpoví Stefan Ruhkamp, tel.: +49 69 1344 5057.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média