Paieškos galimybės
Home Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kas yra TITRO-II?

2016 06 24

Tikslinės ilgesnės trukmės refinansavimo operacijos (TITRO) yra viena iš nestandartinių ECB pinigų politikos priemonių. Per šias operacijas bankams teikiamos ilgalaikės paskolos kaip paskata daugiau skolinti euro zonos įmonėms ir vartotojams. Tai padeda grąžinti infliaciją į mažesnį kaip 2 %, bet jam artimą lygį vidutiniu laikotarpiu. Pirmąsias TITRO pradėta vykdyti 2014 m. Antroji tokių operacijų serija, apie kurią paskelbta 2016 m. kovo mėn., pavadinta TITRO-II (angl. TLTRO-II).

TITRO-II dalyvaujantys bankai gali pasiskolinti sumą, sudarančią iki 30 % paskolų, kurias jie yra suteikę įmonėms ir vartotojams, sumos. Tai reiškia, kad realiajam sektoriui daugiau skolinantys bankai gali skolintis didesnes sumas už mažesnes, nei ECB paprastai siūlomos, palūkanas. Per ateinančius dvylika mėnesių bus įvykdytos keturios operacijos; pirmoji bus pradėta 2016 m. birželio 29 d.

Kuo TITRO-II skiriasi nuo įprastų pinigų politikos operacijų?

Kaip bankų bankas, centrinis bankas teikia komerciniams bankams likvidumą suteikdamas jiems paskolų. Paprastai bankai jas turi sugrąžinti per vieną savaitę arba tris mėnesius. Čia ir yra pagrindinis skirtumas – paskolos pagal TITRO-II suteikiamos daug ilgesniam laikotarpiui – ketveriems metams. Todėl, padidėjus netikrumui rinkoje, bankams jos yra stabilus ir patikimas finansavimo šaltinis.

Be to, kitaip negu įprastose pinigų politikos operacijose, suma, kurią bankai gali gauti per TITRO-II, ir kaina, už kurią jie gali pasiskolinti, priklauso nuo to, kiek paskolų jie yra suteikę realiajam sektoriui.

Kuo tai naudinga vartotojams, įmonėms ir ekonomikai?

TITRO-II veikia kaip paskata bankams daugiau skolinti euro zonos įmonėms ir vartotojams, o tai skatina ekonominį aktyvumą. Už pasiskolintą sumą bankai paprastai moka pagrindinę ECB palūkanų normą. Taip iš pradžių būna ir TITRO-II atveju, tačiau šiose operacijose skolinimosi kaina priklauso nuo to, kiek bankas skolina pats: jeigu bankas realiajam sektoriui pradeda skolinti gerokai daugiau, jis gali ne mokėti, bet gauti palūkanų, „mokėdamas“ neigiamas palūkanas. O jos gali būti tokios žemos kaip palūkanų norma už naudojimąsi indėlių galimybe; šiuo metu ji yra –0,4 %.

Taikomos kartu su kitomis ECB skatinamosios pinigų politikos priemonėmis, TITRO-II padeda dar geriau perduoti kitų priemonių poveikį realiajam sektoriui. O tai mums padeda siekti mūsų pagrindinio tikslo – kainų stabilumo.