Ukážte mi

Je to pridlhé, nepodarilo sa vám to dočítať?
Viac o činnosti ECB sa dozviete aj prostredníctvom multimédií.

Ako sa účinky našej menovej politiky prejavujú na lokálnej úrovni?

16. októbra 2018

Člen Výkonnej rady Benoît Cœuré bol na návšteve v továrni Vorwerk vo francúzskom mestečku Cloyes-sur-le-Loir. S miestnymi zamestnancami sa rozprával o tom, ako ECB vytvára bankám lepšie podmienky na poskytovanie podnikových úverov. To zároveň znamená lepšie podmienky pre podniky a vznik nových pracovných miest.

video


Ako politika ECB znižuje mieru nerovnosti

27. júla 2018

Podľa nových štúdií opatrenia menovej politiky ECB prijaté od roku 2014 nielen podporujú hospodársky rast a eliminujú riziko deflácie – znižujú aj cekovú mieru nerovnosti v eurozóne. Bližšie informácie nájdete vo videu.

video


Ako prebieha výber členov Výkonnej rady?

8. júna 2018

Zaujíma vás, aký je postup vymenovania členov Výkonnej rady ECB? O tom, kto sa na jednorazové osemročné funkčné obdobie môže stať členom Výkonnej rady, rozhodujú na európskej úrovni volení zástupcovia jednotlivých krajín. Z videa sa dozviete, kto kandidátov navrhuje a ako prebieha ich výber.

video


Ako euro pomáha Európanom v podnikaní?

9. mája 2018

Malé a stredné podniky sú hlavnou oporou hospodárstva eurozóny. Pozrite sa, aké výhody živnostníkom a majiteľom malých podnikov prináša jednotná mena.

video


Ako chrániť svoje peniaze pred kybernetickými útokmi?

2. mája 2018

Svoje peniaze si ukladáme do bánk, aby boli v bezpečí. Ale čo ak niekto neoprávnene prenikne do počítačového systému banky? Pozrite sa, ako ECB finančnému systému pomáha zostať v bezpečí pomocou „etického hackerstva“...

video


Čo znamená okamžité vyrovnanie platieb TARGET (TARGET Instant Payment Settlement – TIPS)?

17. októbra 2017

Chcete sa dozvedieť viac o TIPS – novej službe, ktorá má byť zavedená koncom roka 2018 na zjednodušenie platobného styku podnikov i súkromných osôb?

video


Prečo sú úrokové sadzby nízke?

4. októbra 2017

Pozrite sa, prečo na udržanie stabilných cien potrebujeme nízke úrokové sadzby.

video


Okamžité zahraničné platby už čoskoro realitou

2. októbra 2017

Možno sa čudujete, prečo v časoch, keď toľko vecí funguje okamžite, môže bankový prevod trvať aj 24 hodín. ECB sa to snaží zmeniť.

video


Ako Európania platia?

12. apríla 2017

Dňa 4. apríla 2017 ECB vydala novú bankovku 50 € so zdokonalenými ochrannými prvkami. Pozrite sa, ako Európania v dnešnej dobe platia.

video


Od vzniku po obeh: cesta novej bankovky 50 €

4. apríla 2017

Novej bankovke 50 € predchádzali roky úsilia venované jej navrhovaniu, vývoju, tlači, testovaniu, výrobe, baleniu, skladovaniu, preprave a emisii. Vyberte sa na zložitú cestu bankovky, ktorá sa končí jej výdajom z bankomatu, a získajte predstavu o tom, koľko rôznych ľudí a procesov je do nej zapojených.

video


Euro otvára Európanom dvere

7. februára 2017

Pred 25 rokmi podpísali európski lídri Maastrichtskú zmluvu, medzník európskej integrácie, a položili tak základy eura. Pozrite sa, ako jednotná mena Európanom uľahčuje cestovanie, štúdium a prácu v zahraničí.

video


Euro za hranicami Európy

24. januára 2017

V eurozóne eurové bankovky a mince každodenne používa okolo 339 miliónov ľudí. Vedeli ste však, že euro sa používa aj za hranicami Európskej únie i európskeho kontinentu? Na našich mapách zistíte, kde presne.

viac


Infografika: ako funguje kvantitatívne uvoľňovanie

9. decembra 2016

Programy nákupu aktív ECB podporujú hospodársky rast a pomáhajú nám dosiahnuť cieľovú úroveň inflácie. Prečítajte si, ako tieto programy fungujú, akú úlohu zohrávajú komerčné banky a ako tieto opatrenia ovplyvňujú podniky a spotrebiteľov.

viac


Päť faktov o novej bankovke 50 €

5. júla 2016

Pozrite sa, ako vyzerá nová bankovka 50 € a dozviete sa päť vecí, ktoré ste o najpoužívanejšej bankovke v Európe možno doteraz nevedeli.

video


Realizácia programu nákupu aktív

6. júna 2016

Zaujíma vás, prečo a ako prebieha kvantitatívne uvoľňovanie v eurozóne? Prinášame vám pohľad do zákulisia prípravy a realizácie programu nákupu aktív ECB.

video


Nová séria cielených dlhodobejších refinančných operácií

10. marca 2016

Čo predstavuje nová séria cielených dlhodobejších refinančných operácií a čo je jej účelom? Opatrenie vysvetľuje prezident ECB Mario Draghi.

video


Akým spôsobom podporuje T2S jednotný kapitálový trh v Európe?

2. júla 2015

Pozrite sa, ako T2S, nová platforma vyrovnania obchodov s cennými papiermi, zjednodušuje a zlacňuje presun cenných papierov po Európe a aké výhody prináša podnikom a investorom.

video


Kedy vstúpili do eurozóny jednotlivé krajiny?

1. januára 2015

Na tejto interaktívnej mape zistíte, ktoré krajiny sú súčasťou eurozóny a kedy do nej vstúpili.

viac


Sídlo ECB: od vízie k realite

10. decembra 2014

Od novembra 2014 sa zamestnanci ECB presťahovali do novej budovy vo frankfurtskej štvrti Ostend. Toto video vám ukáže zrýchlený priebeh výstavby.

video


SSM: postup vychádzajúci z implicitného súhlasu

Rozhodovanie v rámci bankového dohľadu ECB

4. novembra 2014

Ako sa pri rozhodovaní v rámci bankového dohľadu uplatňuje postup vychádzajúci z implicitného súhlasu?

viac


Integrácia trhovej infraštruktúry

24. septembra 2014

Integrovaná trhová infraštruktúra v Európe znamená jednotný, efektívny systém, ktorý podporuje celý trh. Pozrite sa, aké sú výhody infraštruktúry platobného styku a vyrovnania obchodov s cennými papiermi pre občanov, podniky a investorov.

video


Čo pre mňa znamenajú záporné úrokové sadzby?

5. júna 2014

Rada guvernérov 5. júna 2014 zaviedla zápornú úrokovú sadzbu jednodňových sterilizačných operácií. Prezident ECB Mario Draghi objasňuje, čo toto rozhodnutie o výške úrokovej sadzby znamená pre sporiteľov v eurozóne.

video


Tri minúty o jednotnom mechanizme dohľadu

24. marca 2014

Video o jednotnom mechanizme dohľadu vám ukáže, ako funguje dohľad nad bankami v Európe.

video


ECB a Eurosystém v skratke

26. septembra 2013

Čo je to inflácia? A prečo je cenová stabilita dôležitá aj pre vás? Odpovede na tieto otázky a ďalšie informácie nájdete v tomto trojminútovom videu o úlohách ECB a Eurosystému.

video