European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kas yra privalomųjų atsargų reikalavimai?

2016 m. rugpjūčio 11 d. (atnaujinta 2022 m. spalio 27 d.)

Euro zonos bankai savo einamosiose sąskaitose nacionaliniame centriniame banke privalo laikyti tam tikro dydžio lėšų sumą kaip atsargas. Šios lėšos vadinamos privalomosiomis atsargomis. Bankų privalomųjų atsargų reikalavimai nustatomi šešių–septynių savaičių laikotarpiui, kuris vadinamas atsargų laikymo laikotarpiu. Privalomų laikyti lėšų dydis apskaičiuojamas pagal banko balansą prieš kiekvieno atsargų laikymo laikotarpio pradžią.

Atsargų laikymo laikotarpiu bankai turi užtikrinti, kad vidutinis lėšų, kurias jie laiko kaip atsargas, lygis atitiktų jų privalomųjų atsargų reikalavimus. Bankai neprivalo savo sąskaitose nacionaliniame centriniame banke visą laiką laikyti visos sumos. Tai leidžia bankams reaguoti į trumpalaikius pokyčius pinigų rinkose savo atsargas papildant arba dalį atsargų lėšų panaudojant. Tai, savo ruožtu, padeda stabilizuoti pinigų rinkos palūkanų normas.

Dabar yra reikalaujama, kad bankai savo nacionaliniame centriniame banke laikytų bent 1 % konkrečių įsipareigojimų, daugiausia klientų indėlių, dydžio sumą. Visos euro zonos bankų privalomosios atsargos kasdien skelbiamos likvidumo analizės puslapyje.

Atsargų laikymo laikotarpio pabaigoje euro zonos nacionaliniai centriniai bankai moka palūkanas už jų sąskaitose bankų laikomas privalomąsias atsargas. Anksčiau šis atlygis buvo susietas su pagrindinėms refinansavimo operacijoms (PRO) taikoma palūkanų norma. Nuo 2022 m. gruodžio 21 d. už privalomąsias atsargas atlyginama pagal palūkanų normą, taikomą už naudojimąsi indėlių galimybe. Dėl šio pokyčio už privalomąsias atsargas mokamų palūkanų normos labiau atitinka vyraujančias pinigų rinkos palūkanų normas.

Centrinėje bankininkystėje privalomosios atsargos yra bendros pinigų politikos priemonė. Tačiau kai kurie centriniai bankai, pavyzdžiui, Australijos rezervų bankas, Kanados bankas ir Sveriges Riksbank, jų nenaudoja.

TAIP PAT SKAITYKITE

Sužinokite daugiau panašiomis temomis

Sužinokite daugiau

Privalomosios atsargos