European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kas yra privalomųjų atsargų reikalavimai?

2016 08 11

Kiekvienas euro zonos bankas savo einamojoje sąskaitoje nacionaliniame centriniame banke privalo laikyti tam tikro dydžio pinigų sumą. Tai – privalomosios atsargos. Bankui privalomųjų atsargų reikalavimas nustatomas šešių savaičių laikotarpiams, vadinamiems laikymo laikotarpiais. Privalomųjų atsargų dydis apskaičiuojamas pagal banko balanso duomenis iki laikymo laikotarpio pradžios.

Bankai privalomųjų atsargų reikalavimą privalo tenkinti imant jo vidurkį per visą laikymo laikotarpį. Taigi nėra būtina einamojoje sąskaitoje centriniame banke kiekvieną dieną turėti visą reikalaujamą sumą. Tai veikia vožtuvo principu: papildydami arba atsiimdami centriniame banke laikomas atsargas bankai gali reaguoti į trumpalaikius pokyčius pinigų rinkoje, kur bankai skolina vieni kitiems. Tai padeda užtikrinti, kad palūkanų norma, kurią bankai taiko vieni kitiems už trumpam laikui skolinamas lėšas, būtų stabili.

Iki 2012 m. sausio mėn. bankai savo nacionaliniuose centriniuose bankuose privalėjo laikyti bent 2 % tam tikrų įsipareigojimų, daugiausia klientų indėlių, sumos. Vėliau šis santykis sumažintas iki 1 %. Visų euro zonos bankų privalomųjų atsargų suma iš viso sudaro apie 113 milijardų eurų (2016 m. pradžios duomenimis).

Laikymo laikotarpio pabaigoje centriniai bankai sumoka bankams palūkanas už laikytas privalomąsias atsargas. Taikoma palūkanų norma yra lygi pagrindinių refinansavimo operacijų (PRO) palūkanų normai.

Privalomosios atsargos – tai standartinė centrinių bankų taikoma pinigų politikos priemonė. Tačiau yra centrinių bankų, pavyzdžiui, Australijos, Kanados ir Švedijos, kurie jos apskritai neturi.