Kas yra privalomųjų atsargų reikalavimai?
2016 m. rugpjūčio 11 d. (atnaujinta 2023 m. rugpjūčio 21 d.)
Euro zonos bankai savo einamosiose sąskaitose nacionaliniame centriniame banke privalo laikyti tam tikro dydžio lėšų sumą. Šios lėšos vadinamos privalomosiomis atsargomis. Bankų privalomųjų atsargų reikalavimai paprastai nustatomi šešių–septynių savaičių laikotarpiui, kuris vadinamas atsargų laikymo laikotarpiu. Lėšų, kurias jie turi laikyti, dydis apskaičiuojamas pagal jų balansą prieš kiekvieno atsargų laikymo laikotarpio pradžią.
Bankai turi užtikrinti, kad vidutinis lėšų, kurias jie laiko kaip atsargas per atsargų laikymo laikotarpį, lygis atitiktų jų privalomųjų atsargų reikalavimus. Tačiau jie neprivalo savo sąskaitose nacionaliniame centriniame banke visą laiką laikyti visos sumos. Tai leidžia bankams reaguoti į trumpalaikius pokyčius pinigų rinkose savo atsargas papildant arba dalį atsargų lėšų panaudojant. Savo ruožtu tai padeda stabilizuoti pinigų rinkos palūkanų normas.
Šiuo metu yra reikalaujama, kad bankai savo nacionaliniuose centriniuose bankuose laikytų bent 1 % tam tikrų įsipareigojimų, daugiausia klientų indėlių, dydžio sumą. Euro zonos bankų visos privalomosios atsargos kasdien skelbiamos mūsų interneto svetainės likvidumo analizės puslapyje.
Atsargų laikymo laikotarpio pabaigoje euro zonos nacionaliniai centriniai bankai moka palūkanas už jų sąskaitose bankų laikomas privalomąsias atsargas. Iki 2022 m. spalio mėn. mokama palūkanų norma buvo siejama su pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma. Vėliau ji buvo sumažinta, kad būtų atsižvelgta į palūkanų normą už naudojimąsi indėlių galimybe, o 2023 m. liepos mėn. ji buvo sumažinta iki 0 %.
Centrinėje bankininkystėje privalomosios atsargos yra bendros pinigų politikos priemonė. Tačiau kai kurios šalys, pavyzdžiui, JAV, Australija, Kanada ir Švedija, privalomųjų atsargų reikalavimų netaiko.