Czym zajmuje się Europejski Bank Centralny?
…i jak wpływa na Twoje codzienne życie?
1 czerwca 2018 (zaktualizowano 14 grudnia 2018)
1 czerwca 2018 EBC obchodził okrągłe urodziny – z tej okazji przedstawiamy 20 faktów podsumowujących 20 lat naszej działalności:
- Jeśli mieszkasz w strefie euro, należysz do 340 milionów ludzi posługujących się wspólną walutą, na której straży stoi Europejski Bank Centralny. Strefa euro to druga pod względem wielkości gospodarka na świecie.
- Głównym zadaniem EBC jest ochrona stabilności cen w strefie euro, tak aby jej mieszkańcy byli spokojni, że jutro będą mogli za swoje pieniądze kupić tyle samo co dziś. Od 1 stycznia 1999, gdy narodziło się euro, inflacja wynosi średnio 1,7% – mniej niż w latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku.
Dlaczego potrzebujemy stabilnych cen?
- Podstawowym narzędziem, za pomocą którego utrzymujemy ceny na stabilnym poziomie, są referencyjne stopy procentowe. Stosujemy też różne inne środki polityki pieniężnej. Decyzje w sprawie tej polityki podejmuje Rada Prezesów EBC, której posiedzenia odbywają się co sześć tygodni.
Na czym polega polityka pieniężna?
Decyzje w sprawie polityki pieniężnej (po angielsku)
- Wspólnie z bankami centralnymi wszystkich 19 państw strefy euro produkujemy także banknoty euro – od 2002 roku wydrukowano ich 130 miliardów!
Zabezpieczenia banknotów
- Dbamy o stabilność całego systemu finansowego strefy euro, aby mógł on bez większych problemów wytrzymać ewentualne wstrząsy i zaburzenia. Kiedy system finansowy jest stabilny, klienci banków mają nieprzerwany dostęp do środków na swoich kontach, przedsiębiorstwa normalnie przekazują i przyjmują płatności, inwestorzy finansowi mogą zawierać transakcje itd. Analizujemy zagrożenia dotyczące tego systemu i przedstawiamy rządom krajowym zalecenia dotyczące tzw. polityki makroostrożnościowej.
Temat na dziś: stabilność finansowa
Krótko o polityce makroostrożnościowej
- Od 2014 roku sprawujemy także bezpośredni nadzór nad 118 największymi bankami w strefie euro, aby mieć pewność, że poradzą sobie one także w gorszych czasach. Przy nadzorze nad tymi bankami i wydawaniu wytycznych dla całej branży bankowej pracuje blisko 1200 osób.
Dlaczego banki komercyjne są objęte nadzorem?
- Dbamy o systemy do obsługi płatności, żeby płacenie gotówką, kartą i przez internet było bezpieczne. Prowadzony przez nas system TARGET2 przetwarza dziennie 350 tys. transakcji o łącznej wartości 1,7 bln euro.
Co to jest TARGET2?
- Skoro mowa o płatnościach, czy wiecie, że niedługo będzie można dokonywać natychmiastowych płatności elektronicznych przez nasz system TIPS? Już nie będzie trzeba czekać kilka dni, aż dojdzie przelew!
Już niebawem: natychmiastowe płatności transgraniczne
Przelewy natychmiastowe TARGET Instant Payment Settlement (TIPS)
- Prowadzimy badania nad rozwiązaniami typu blockchain i innymi nowymi technologiami finansowymi. Aktywnie pracujemy też nad ochroną przed atakami cybernetycznymi. Dążymy do tego, by także w dobie nowych technologii systemy płatności były bezpieczne, odporne na zagrożenia i sprawne.
Jak nowa technologia może odmienić rynki finansowe?
Dlaczego trzeba dbać o cyberodporność?
- Interesujemy się analizą wielkich zbiorów danych, tzw. big data. Nasi statystycy stale pracują nad danymi z różnych dziedzin. Dane te pomagają nam podejmować decyzje dotyczące polityki pieniężnej.
Znaczenie statystyk
- Nasza polityka pieniężna pobudza wzrost gospodarczy strefy euro. Od wprowadzenia wspólnej waluty średni PKB na głowę mieszkańca tej strefy wzrósł z około 21 tys. euro do około 32 tys. euro!
- Polityka EBC wpływa także korzystnie na zatrudnienie. W latach 2012–2017 w strefie euro przybyło siedem milionów miejsc pracy. Obecnie zatrudnionych jest 71% ludności w wieku produkcyjnym.
- Zawsze kierujemy się interesem wszystkim Europejczyków. EBC cieszy się niezależnością, która chroni nas przed uleganiem doraźnym względom politycznym.
Znaczenie niezależności EBC
- Jesteśmy odpowiedzialni przed obywatelami Europy. Zgodnie z prawem mamy obowiązek rozliczać się przed wybranymi demokratycznie przedstawicielami społeczeństwa w Parlamencie Europejskim, ale staramy się też szerzej wyjaśniać nasze działania opinii publicznej.
Jak EBC rozlicza się ze swoich działań? - Pokazaliśmy, że można na nas polegać. W 2012 roku prezes Mario Draghi wypowiedział słynne zdanie: W granicach swojego mandatu EBC jest gotów zrobić absolutnie wszystko, żeby utrzymać euro. I rzeczywiście walnie przyczyniliśmy się do tego, że strefa euro przetrwała kryzys zadłużenia publicznego.
Przemówienie Maria Draghiego, 26 lipca 2012 (po angielsku)
- Naszą siedzibą jest Frankfurt nad Menem w Niemczech. Biura EBC mieszczą się w trzech budynkach: nowym wysokościowcu w dzielnicy Ostend oraz Eurotower i Japan Centre w tzw. kwartale bankowym w centrum miasta.
Główna siedziba EBC
- W EBC pracuje ponad 3 tys. osób z całej Europy i spoza niej, mówiących wszystkimi 23 językami unijnymi.
Praca w EBC (po angielsku)
- Zależy nam na pełnej integracji społecznej wśród naszych pracowników. W EBC działają: sieć wzajemnego wsparcia kobiet, grupa na rzecz równości etniczno-kulturowej i sieć tęczowa na rzecz równouprawnienia osób LGBT.
Diversity and inclusion at the ECB (po angielsku)
- Na 185-metrowym wieżowcu EBC na frankfurckim Ostendzie zagnieździły się sokoły. Nie zapominajmy też o „jastrzębiach” i „gołębiach” – tak określa się zwolenników różnych strategii w polityce pieniężnej.
- I jeszcze jedno: wiemy, że trudno do nas dotrzeć, ale naprawdę zależy nam na kontakcie ze społeczeństwem! Tu są nasze dane adresowe. Zachęcamy też do zaglądania na strony EBC na Twitterze i LinkedIn, a jeśli będziecie we Frankfurcie, zapraszamy do naszego centrum dla zwiedzających!