European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

2 euro piemiņas monētas – 2022. gads

Monētu aprakstiem šajā lapā izmantota informācija no "Eiropas Savienības Oficiālā Vēstneša", tāpēc tie var nedaudz atšķirties no citiem šajā interneta vietnē publicētajiem materiāliem.

Francija

Motīvs: prezidenta Žaka Širaka 90. jubileja

Apraksts. Francijas Republikas prezidents uz diviem termiņiem Žaks Širaks bija nozīmīgs Eiropas veidošanas arhitekts. Viņš bija prezidents, kad 2002. gadā tika ieviests euro, kura 20. gadskārta tika atzīmēta šā gada sākumā. Dizainparaugā redzams prezidenta Žaka Širaka profils, svinīgi raugoties nākotnē. Viņam apkārt ir vairāki simboli, kas atspoguļo viņa veikumu: euro simbols kā apliecinājums viņa līdzdalībai euro ieviešanā un viņa eiropieša garam, kā arī Francijas karogs heraldiskās krāsās ar burtiem "RF" kā atsauce uz viņa prezidentūru. Viņa vārds, kā arī dzimšanas un nāves gads, ir iekļauts euro logotipā. Monētu kaltuves zīmes un emisijas gads ir iekļauts dizainparaugā. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 9 milj. monētu

Emisijas datums: 2022. gada janvāris

Itālija

Motīvs: Džovanni Falkones un Paolo Borselino nāves 30. gadadiena

Apraksts. Dizainparauga centrā redzams divu Itālijas tiesnešu – Džovanni Falkones un Paolo Borselino – attēls, kam par iedvesmu kalpojusi Toni Džentiles fotogrāfija. Augšā ir lokveida uzraksts "FALCONE – BORSELLINO", zem tā – gadskaitļi "1992 2022", kuriem pa vidu ir Itālijas Republikas akronīms "RI"; labajā pusē – Romas monētu kaltuves zīme "R"; kreisajā pusē – dizainera Valērio de Setas iniciāļi "VdS". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 3 milj. monētu

Emisijas datums: 2022. gada janvāris

Itālija

Motīvs: Itālijas Valsts policijas dibināšanas 170. gadadiena

Apraksts. Dizainparaugā priekšplānā redzami divi "Polizia di Stato" (Itālijas Valsts policija) darbinieki – sieviete un vīrietis –, fonā attēlota policijas automašīna. Virs attēla lokveidā izvietots uzraksts "POLIZIA DI STATO"; labajā pusē – "RI", Itālijas Republikas akronīms; kreisajā pusē – uzraksts "R", kas apzīmē Romas monētu kaltuvi, centrā – "AM", dizaineres Annalizas Mazīni iniciāļi, bet labajā pusē – gadskaitļi "1852–2022". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 3 milj. monētu

Emisijas datums: 2022. gada janvāris

Vācija

Motīvs: Vācijas federālo zemju sērija – Tīringene

Apraksts. Dizainparaugā attēlota Vartburgas pils – pirmā pils Vācijā, kura tika iekļauta UNESCO sarakstā "Pasaules mantojuma vietas". Monētas iekšējā daļā ir arī uzraksts "THÜRINGEN" un apakšā redzams emitentvalsts kods "D", labajā pusē ir redzama attiecīgās naudas kaltuves zīme ("A", "D", "F", "G" vai "J"), kā arī graviera zīme, bet kreisajā pusē – gadskaitlis "2022". Mākslinieks: Olafs Stojs (Rābenava). Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 30 milj. monētu

Emisijas datums: 2022. gada 25. janvāris

Luksemburga

Motīvs: Luksemburgas karoga tiesiskās aizsardzības 50. gadadiena

Apraksts. Dizainparaugā kreisajā pusē redzams Lielhercoga Anrī tēls un labajā pusē – Luksemburgas trīskrāsainais karogs. Virs karoga ir gadskaitlis "1972", zem tā – emisijas gads "2022". Lejasdaļā centrā redzams emitentvalsts nosaukums "LËTZEBUERG". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 500 000 monētu

Emisijas datums: 2022. gada janvāris

Slovēnija

Motīvs: 150. gadskārta kopš arhitekta Jožes Plečnika dzimšanas

Apraksts. Dizainparaugā attēlota Nacionālās un universitātes bibliotēkas lasītavas lielā loga detaļa un pīlārs loga priekšā. Detaļu papildina burti A R H. P L E Č N I K. Šos burtus, kas logā izkārtoti tieši tādā secībā, var uztvert kā metaforisku arhitekta parakstu, kurš tik tiešām redzams uz viņa paša darbiem. Padziļinātajās loga rūtīs liktie burti var tikt saprasti (arhitekta J. Plečnika valodā) kā telpiski arhitekturāli risinājumi, izcēlumi, kas likti uz fasādes, vai ģeometriska dizaina objekti. Kompozīcija kopumā pauž ideju par telpu, kas atspoguļo arhitekta ideju bagātību. Kompozīcija veidota ap galveno pīlāru, kurš iezīmē monētas telpu un izveido attiecību starp ārpusi un iekšpusi vai priekšpusi un mugurpusi, – šādu paņēmienu, veidojot telpu, bieži vien izmantoja J. Plečniks. Tā kompozīcija kļūst par telpisku miniatūru, telpu telpā – daudzslāņainu un mistisku. Lejasdaļā – uzraksts "JOŽE PLEČNIK". Kreisajā pusē – vertikāls gadskaitļa uzraksts "1872". Labajā pusē – vertikāls emitentvalsts uzraksts "SLOVENIJA" un zem tā – emisijas gadskaitlis "2022". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1 milj. monētu

Emisijas datums: 2022. gada janvāris