European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

2 € proginės monetos – 2022 m.

Monetų aprašymai šiame tinklalapyje parengti pagal Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje paskelbtą tekstą ir gali šiek tiek skirtis nuo kitų šioje interneto svetainėje pateiktų monetų aprašymų.

Prancūzija

Proga: 90-osios Prezidento Žako Širako gimimo metinės

Aprašymas: dukart Prancūzijos Respublikos prezidentu išrinktas Žakas Širakas buvo vienas svarbiausių Europos statybos architektų. Prezidentavo jis ir 2002 m., kai buvo įvestas euras. Šio įvykio 20-ąsias metines minime šių metų pradžioje. Monetos dizainui pasirinktas iškilmingas į ateitį žvelgiančio Prezidento Žako Širako profilis. Jį juosia keli jo nuveiktus darbus vaizduojantys simboliai: euro ženklas, simbolizuojantis jo indėlį į euro įvedimą ir jo europietiškumą, ir heraldinėmis spalvomis pavaizduota Prancūzijos vėliava, ant kurios puikuojasi RF – užuomina į jo prezidentavimą. Į euro logotipą įterpti jo gimimo ir mirties metai ir vardas bei pavardė. Taip pat iškalti kalyklos ženklai ir išleidimo metai. Išorinėje dalyje (žiede) pavaizduota dvylika Europos Sąjungos vėliavos žvaigždžių.

Tiražas: 9 000 000 monetų

Išleidimo data: 2022 m. sausio mėn.

Italija

Proga: 30-osios Giovannio Falconės ir Paolo Borsellino mirties metinės

Aprašymas: monetos centre pavaizduoti dviejų Italijos teisėjų – Giovannio Falconės ir Paolo Borsellino – portretai, įkvėpti Tonio Gentilės nuotraukos. Viršuje lanku iškaltas užrašas „FALCONE – BORSELLINO“, po juo – datos „1992 2022“, o tarp jų – Italijos Respublikos akronimas „RI“. Dešinėje iškalta raidė „R“ – Romos kalyklos ženklas, o kairėje – dizainerio Valerio de Setos inicialai „VdS“. Išorinėje dalyje (žiede) pavaizduota dvylika Europos Sąjungos vėliavos žvaigždžių.

Tiražas: 3 000 000 monetų

Išleidimo data: 2022 m. sausio mėn.

Italija

Proga: 170-osios Italijos nacionalinės policijos įkūrimo metinės

Aprašymas: pirmame monetos plane pavaizduoti du Italijos valstybinės policijos (it. Polizia di Stato) pareigūnai – moteris ir vyras, stovintys priešais policijos automobilį. Viršuje lanku iškaltas užrašas „POLIZIA DI STATO“, dešinėje – Italijos Respublikos akronimas „RI“, o kairėje, centre ir dešinėje – atitinkamai Romos kalyklos ženklas „R“, dizainerės Annalisos Masini inicialai „AM“ ir datos „1852–2022“. Išorinėje dalyje (žiede) pavaizduota dvylika Europos Sąjungos vėliavos žvaigždžių.

Tiražas: 3 000 000 monetų

Išleidimo data: 2022 m. sausio mėn.

Vokietija

Paminėjimo tema: Vokietijos žemėms skirta serija – Tiuringija

Aprašymas: monetoje pavaizduota Vartburgo pilis – pirmoji į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą įtraukta Vokietijos pilis. Monetos vidinės dalies apačioje iškaltas pavadinimas „THÜRINGEN“ ir monetas leidžiančios šalies kodas „D“, dešinėje pusėje – kalyklos ženklas („A“, „D“, „F“, „G“ arba „J“) ir graverio ženklas, o kairėje – metai „2022“. Menininkas – Olaf Stoy (Rabenau). Išorinėje dalyje (žiede) pavaizduota dvylika Europos Sąjungos vėliavos žvaigždžių.

Tiražas: 30 000 000 monetų

Išleidimo data: 2022 m. sausio 25 d.

Liuksemburgas

Proga: 50-osios Liuksemburgo vėliavos teisinės apsaugos metinės

Aprašymas: monetos kairėje pavaizduotas Didžiojo Hercogo Henriko atvaizdas, o dešinėje – Liuksemburgo trispalvė vėliava. Virš vėliavos iškalti metai „1972“, o po ja – išleidimo metai „2022“. Apačioje, per vidurį, iškaltas monetą leidžiančios šalies pavadinimas „LËTZEBUERG“. Išorinėje dalyje (žiede) pavaizduota dvylika Europos Sąjungos vėliavos žvaigždžių.

Tiražas: 500 000 monetų

Išleidimo data: 2022 m. sausio mėn.

Slovėnija

Proga: 150-osios architekto Jožės Plečniko gimimo metinės

Aprašymas: monetoje pavaizduotas Nacionalinės universitetinės bibliotekos skaityklos didžiojo lango su priešais stovinčia kolona fragmentas. Dizainą papildo raidžių „A R H. P L E Č N I K“, į langą įkomponuotų būtent tokia tvarka, kombinacija. Ją galima traktuoti kaip architekto parašo, iš tiesų matomo jo kūriniuose, metaforą. Raidės įkomponuotos į giliau išgraviruotas langų angas ir (architekto J. Plečniko kalba) gali būti traktuojamos kaip erdvinės architektūrinės kompozicijos, fasado reljefo elementai arba geometriniai objektai. Visa kompozicija alsuoja nepaprastai plačia architekto erdvės samprata. Kompozicijos centre – pagrindinė kolona, kurios vaidmuo – organizuoti monetos erdvę kaip išorės santykį su vidumi ar priekio su užnugariu. Tai vienas iš skiriamųjų erdvės koncepcijos bruožų J. Plečniko kūryboje. Taip kompozicija tampa daugiasluoksne ir mistiška erdvine miniatiūra, erdve erdvėje. Apačioje iškalta „JOŽE PLEČNIK“, kairėje vertikaliai – metai „1872“, dešinėje vertikaliai – monetą leidžianti šalis „SLOVENIJA“, o po šalies pavadinimu – išleidimo metai „2022“. Išorinėje dalyje (žiede) pavaizduota dvylika Europos Sąjungos vėliavos žvaigždžių.

Tiražas: 1 000 000 monetų

Išleidimo data: 2022 m. sausio mėn.