Menu

Fasadai

Europos Centrinio Banko (ECB) naujųjų patalpų fasadų apdaila daroma iš stiklo, klinkerio, betono ir metalo. Grossmarkthalle (buvusios didmeninės turgavietės Frankfurte) pastatas išsiskiria betoninės tinklo pavidalo faktūros ir klinkerio fasadu, o dviejų dalių biurų bokšto ir įėjimo pastato fasadai, sukonstruoti iš stiklo ir metalo, aiškiai rodo, kad tai – nauji pastatai.

Grossmarkthalle pastato fasadas: senajam pastatui gražintas jo ankstesnis puošnumas

Restauruoti Grossmarkthalle pastato tipiški plytų mūro ir betoninės tinklo pavidalo faktūros fasadas, glaudžiai bendradarbiaujant su istorinio paveldo apsaugos institucijomis. Nuotraukų galerija

daugiau

Rytinis ir vakarinis fligeliai

Abiejų fligelių plytiniai fasadai buvo kruopščiai renovuoti. Pažeistos plytos buvo pakeistos plytomis, surinktomis ardant priestatus. Visos plytinių konstrukcijų siūlės buvo išgremžtos ir, pagal architekto Martin Elsaesser originalų projektą, siekiant pabrėžti plytų eilių horizontalumą, užpildytos dviejų skirtingų spalvų skiediniu: gulsčiosios siūlės užpildytos šviesiu skiediniu, o vertikaliosios – tamsiu.

Rytinis fligelis buvo naudojamas kaip šaldyklos, todėl jo fasade beveik nebuvo langų. Suderinus su istorinio paveldo apsaugos institucijomis, plytinėje konstrukcijoje buvo palikta vietos kelioms eilėms langų. Taigi dabar šio ir vakarinio fligelių fasadai yra panašūs. Iš naujo įstiklinus senąsias plienines konstrukcijas, buvo išspręsta abiejų fligelių laiptinių apšvietimo problema.

Betoninės tinklo pavidalo faktūros fasadai

Grossmarkthalle pastato šiaurinės ir pietinės pusių betoninės tinklo pavidalo faktūros fasadai buvo atsargiai suremontuoti ir nuvalyti, buvo pakeisti beveik visi langai. Plieniniai naujų langų rėmai sukonstruoti taip, kad būtų tokie pat siauri kaip ir senieji rėmai, tačiau pakankamai tvirti, kad išlaikytų dvigubo stiklo langus. Be to, naujieji langai daug geriau tausoja energiją negu senieji.

Turgavietės pirmo ir antro aukštų plytiniai fasadai buvo demontuoti, o vietoje jų įrengtos langų eilės, kad į pastato vidų patektų daugiau natūralios šviesos. Dabar šiaurinės pusės languose stiklas yra su šilumos izoliacija, o pietinės pusės langų – su apsauga nuo saulės ir su šilumos izoliacija.

Šiaurinio fasado pratęsimas

Grossmarkthalle pastato šiaurinės pusės fasado pratęsimo tolimiausios sienos plytinė konstrukcija visiškai renovuojama. Trys iš originalių langų yra restauruoti ir naujai įstiklinti, o kiti langai pakeisti naujais į senuosius panašiais viengubo stiklo langais su siaurais plieniniais profiliais. Autentiškos plieninės detalės taip pat buvo restauruotos ir sumontuotos prieš tuos tris originalius langus.

„Namo name“ koncepcija

Pagal architektų biuro COOP HIMMELB(L)AU suprojektuotą koncepciją „namas name“, konferencijų erdvė ir darbuotojų restoranas integruoti į Grossmarkthalle pastatą kaip atskiri pastato elementai. Jų struktūrinis karkasas sudarytas iš plieno stulpų ir sijų, o atskiri fasadai yra padengti stiklu su šilumos izoliacija. Naujieji pastato elementai yra uždari ir turi savo temperatūros reguliavimo sistemą, tuo tarpu juos supančią atvirą Grossmarkthalle pastato erdvę veiks sezoninė lauko temperatūra.

Dviejų dalių biurų bokšto fasadas: sudėtinga geometrija

Du biurų bokštai ir juos jungiantis permatomas atriumas suprojektuoti kaip monolitinė stiklinė konstrukcija. Nuotraukų galerija

daugiau

Biurų bokštų fasadai

Dėl geometrinės įvairovės dviejų dalių biurų bokštas atrodo kaip didelis kristalas: vakariniai ir rytiniai fasadai yra nuožulnūs, o šiaurinėje ir pietinėje dalyse – hiperboliniai paraboliniai paviršiai. Hiperbolinis parabolinis paviršius – tai išgaubtas paviršius, išgaunamas kai į viršų išgaubta parabolė slenka stabilia į apačią išgaubta parabole. Svarbu tai, kad hiperbolinis parabolinis paviršius gali būti išgaunamas iš dviejų tiesių linijų grupių, kad hiperbolinis paraboloidas galėtų būti konstruojamas iš tiesialinijinių elementų.

Šiuo principu pagrįstas dangoraižio fasado dizainas. Bokštuose buvo sumontuotos plokščio stiklo plokštės, iš kurių 90 % yra tarpusavyje identiškos. Plokštės aukštis atitinka aukšto aukštį, tad matomi tik vertikalūs įtvirtinimai. Rezultatas – homogeniškas išgaubtas stiklinis paviršius iš tiesių plokščių.

Šis paviršius yra moderniausio tipo fasadas. Jis sudarytas iš trijų sluoksnių ir puikiai apjungia klasikines fasado konstrukcijas, dėl to tarpusavyje dera stačiakampio erkerio lango profilio, langų su stiklo paketu ir dvigubo fasado funkcijos. Siekiant įgyvendinti įvairius priešgaisrinės apsaugos, radaro atspindžio mažinimo, fasadų valymo ir apsaugos nuo saulės reikalavimus, buvo pasirinktos specialios stiklinimo medžiagos – išorėje panaudotas stiklas su apsauga nuo saulės, o viduje – su šilumos izoliacija. Siekiant padidinti apsaugos nuo saulės lygį, tarp dviejų stiklų sumontuotos aliuminio žaliuzės.

Oras biuruose bus kondicionuojamas, tačiau bus galimybė patalpas vėdinti ir natūraliai, t. y. naujas atidarymo mechanizmas leis langą judinti horizontaliai nuo savo rėmo į patalpos vidų. Šis mechanizmas yra „paslėptas“ po išoriniu fasadu ir leidžia orui iš išorės patekti į patalpas per ventiliacijos angas. Jei atskirai reguliuojamos ventiliacijos angos yra atviros, vėdinimo sistema atitinkamame biure automatiškai išsijungia, kad būtų tausojama energija. Atidaromi langai gali būti fiksuojami varikliu valdomais lankstais bet kuria pozicija.

Atriumo fasadas

Atriumo, jungiančio abu daugiakampius bokštus, fasado langai sumontuoti ant specialaus plieninio karkaso. Karkasas yra pakankamai stiprus, kad išlaikytų per visą atriumo aukštį sumontuotų langų svorį ir yra gerai per juos matomas. Pagal dizaino koncepciją, atriumui įstiklinti panaudotas stiklas yra neutralios spalvos ir skaidrus. Todėl matyti kiaurai atriumą, o dangoraižis atrodo kaip du atskiri bokštai. Permatomo atriumo įspūdį sustiprina jo stiklinis stogas. Stiklas padengtas taip, kad sugertų ne daugiau kaip 10 % saulės energijos, tačiau pro jį vistiek matyti dangus.

Įėjimo pastato fasadas: aiškiai apibrėžtas sprendimas

Dviejų dalių biurų bokšto ir Grossmarkthalle pastato horizontaliosios erdvės priešakyje esantis iš kitų pastato dalių išsiskiriantis įėjimo pastatas užbaigs pastatų ansamblį ir padės sukurti baigtinį ECB vaizdą. Nuotraukų galerija

daugiau

Įėjimo pastatas yra maždaug 20 m. išsikišęs nuo Grossmarkthalle pastato į Sonnemann gatvės (Sonnemannstrasse) pusę. Jo šiaurinis fasadas, už kurio įsikūręs spaudos centras, yra itin įspūdingas: priešingai negu dviejų dalių biurų bokšto fasadas, pastarasis yra trimatiškai išlenktas paviršius iš hiperbolę atkartojančių stiklo plokščių.

Įėjimo pastato sienas ir jo apatinę dalį dengs aliuminio lakštai, o Grossmarkthalle pastato betoninės tinklo pavidalo faktūros fasadą suskaidys stiklo plokštės. Taip pagrindinis įėjimas į ECB bus aiškiai išskirtas.

Daugiau informacijos apie fasadus rasite puslapio New premises media centre dalyje „Publications  Other publications".