Skaitmeninis euras ir centrinio banko pinigų svarba
2022 10 05
Iš tiesų yra dviejų rūšių pinigai
Euras yra euro zonos valiuta. Daugiau kaip 346 mln. europiečių naudoja eurų banknotus ir monetas kaip grynuosius pinigus ir moka eurais apsipirkdami internete. Be pagrindinio mūsų tikslo užtikrinti kainų stabilumą, viena iš mūsų pareigų – leisti eurų banknotus ir užtikrinti sklandų mokėjimo sistemų veikimą.
Tačiau grynieji pinigai nėra tas pats kas elektroninis mokėjimas – jie yra centrinio banko pinigai, o elektroninio mokėjimo atveju tai – privačiojo sektoriaus pinigai.
Mes visi visą laiką naudojame abiejų rūšių pinigus. Tačiau skirtumas tarp šių dviejų rūšių yra svarbus, kai kalbama apie skaitmeninio euro poreikį.
Panagrinėkime atidžiau
Kas yra centrinio banko pinigai?
Pinigai, kuriuos sukuriame ECB, vadinami centrinio banko pinigais. Grynieji pinigai jūsų piniginėje yra centrinio banko pinigai. Tiesą sakant, banknotai ir monetos šiuo metu yra vienintelė centrinių bankų pinigų rūšis, kuria gali naudotis visuomenė.
Centrinio banko pinigai dar yra vadinami viešaisiais pinigais, nes juos leidžia viešoji institucija – centrinis bankas, todėl juos užtikrina viešasis sektorius.
Kas yra privačiojo sektoriaus pinigai?
Komerciniai bankai taip pat kuria pinigus. Būtent tai jie daro, kai suteikia jums paskolą ir pinigai atsiduria jūsų banko sąskaitoje. Tokios rūšies pinigai vadinami privačiojo sektoriaus pinigais. Tai taip pat apima ir likutį bei santaupas jūsų banko sąskaitoje. Visi mokėjimai, kuriuos atliekate naudodamiesi debeto ar kredito kortelėmis arba naudodamiesi mokėjimo internetu paslauga, yra privačiojo sektoriaus pinigų pervedimai, nes naudojatės jūsų banko sukurtais pinigais.
Tačiau kaip pinigų rūšys sąveikauja?
Grynindami pinigus savo banko sąskaitoje esančius privačiojo sektoriaus pinigus konvertuojate į centrinio banko pinigus. Kita vertus, viešuosius pinigus paverčiate privačiais pinigais – tarkim, per gimtadienį gavote 20 eurų banknotą – įnešdami juos į savo banko sąskaitą.
Viešieji pinigai yra pinigų sistemos pagrindas. Būtent dėl šios priežasties žmonės gali pasitikėti bankų išleistų privačių pinigų verte. Verslo įmonė priima jūsų mokėjimą kredito kortele, nes žino, kad jį galima konvertuoti į tą pačią centrinio banko pinigų sumą.
Skaitmeninis euras – atotrūkio mažinimas
Mūsų siekis – suderinti centrinio banko pinigų teikiamą naudą su tuo, kaip žmonės šiandien naudoja pinigus ir moka. Tai mums leistų teikti jums viešuosius pinigus ne tik grynųjų, bet ir elektroninių pinigų pavidalu. Centrinių bankų skaitmeninė valiuta – skaitmeninis euras – yra būdas tai padaryti.
Atsiskaitymui skaitmeniniu euru galėtumėte naudotis kortele arba telefono programėle – lygiai taip pat, kaip tai darote naudodami savo sąskaitoje esančius pinigus. Tačiau tai būtų centrinio banko pinigai, kuriuos garantuoja ir užtikrina ECB.
Skaitmeninio euro nauda
Skaitmeninio euro įvedimas galėtų skatinti skaitmeninimą ir sudaryti galimybes visiems gyventojams naudotis mokėjimo priemonėmis, kurioms jie teikia pirmenybę. Skaitmeninimas savo ruožtu gali padėti ekonomikai augti.
Kitas privalumas yra tas, kad skaitmeninis euras padidintų mūsų valiutos atsparumą nereglamentuotoms technologinėms permainoms bankų ir finansų sektoriuose, pavyzdžiui, kriptoturto ir alternatyvių mokėjimo sprendimų, kuriems netaikomos pagrindinės kortelių schemos, srityse, galinčioms pakenkti finansiniam stabilumui.
Bitkoinas, eteris ir kitos kriptovaliutos nėra pinigai
Pastaraisiais metais visame pasaulyje sukurta įvairių naujų rūšių kriptoturto. Jis dar vadinamas kriptovaliutomis. Tačiau šis pavadinimas klaidina, nes šios „valiutos“ neatlieka trijų pinigų funkcijų: būti patikima mainų priemone, atlikti vertės saugojimo ir apskaitos vieneto funkcijas.
Be to, šio turto negarantuoja ir nevaldo jokia centrinės valdžios institucija. Neturite garantijos, kad, prireikus, galėsite jį pakeisti į pinigus.
Net stabilizuotosios virtualiosios valiutos, kuriomis siekiama pasiūlyti patvaresnį skaitmeninį turtą naudojant panašias technologijas, nėra tokios stabilios, kaip teigiama. Stabilizuotosios virtualiosios valiutos vertė grindžiama tik privačios bendrovės duodamu pažadu. Be sandorių lėtumo ir didelių sąnaudų, stabilizuotųjų virtualiųjų valiutų emitentai aiškiai nenurodo, kaip jūs galite jomis naudotis. Tik štai kasdienėms sąskaitoms apmokėti jūs tikrai negalite jų panaudoti.
Skaitmeninio euro poreikis
Nemažai žmonių pereina nuo grynųjų pinigų prie naujoviškų skaitmeninių mokėjimų. Norime išsaugoti viešųjų pinigų, kaip piniginio pagrindo, vaidmenį ir išlaikyti pasitikėjimą mūsų valiuta.
Išleisdami skaitmeninį eurą galėsime sustiprinti pinigų ir mokėjimo sistemą. Tai leistų visiems naudoti viešuosius pinigus saugiems mokėjimams atlikti bet kurioje euro zonos vietoje.
TAIP PAT SKAITYKITE
Sužinokite daugiau panašiomis temomis
Pinigų kūrimas ir ECB vaidmuo
Eurų banknotai ir monetos yra pinigai, bet lėšos banko sąskaitoje juk irgi pinigai. Tai kas gi iš tiesų yra pinigai? Kaip jie kuriami ir koks čia ECB vaidmuo?
Pinigai – kas tai yra ir kokios jų funkcijos?Sužinokite daugiau apie bitkoiną ir kitą kriptoturtą
Bitkoinas yra vadinamas kriptoturtu. Tačiau kas gi jis yra iš tiesų ir koks jo ryšys su tikromis valiutomis?
Kas yra bitkoinas?