European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Euro za hranicami Európy

24. januára 2017 (aktualizované: 1. februára 2020)

V eurozóne eurové bankovky a mince každodenne používa okolo 346 miliónov ľudí. Vedeli ste však, že euro sa používa aj za hranicami Európskej únie i európskeho kontinentu? Zaujíma vás, kde všade?

Euro za hranicami Európy
Eurozóna
Ostatné členské štáty EÚ

Kanárske ostrovy (Španielsko)

Kanárske ostrovy, súostrovie v Atlantickom oceáne, sú autonómnym spoločenstvom Španielska. Ako jedna z najodľahlejších oblastí EÚ sú Kanárske ostrovy súčasťou eurozóny, hoci geograficky do Európy nepatria.

Ceuta a Melilla (Španielsko)

Ceuta a Melilla sú dve autonómne španielske mestá na severnom pobreží Afriky. Od španielskej pevniny ich delí Stredozemné more. Ako súčasť Španielska patria do Európskej únie a ich obyvatelia platia eurom.

Azory a Madeira (Portugalsko)

Azorské ostrovy a Madeira sú dve súostrovia v Atlantickom oceáne, ktoré predstavujú dva autonómne regióny Portugalska. Rovnako ako Kanárske ostrovy patria medzi najodľahlejšie oblasti EÚ a sú súčasťou eurozóny.

Mayotte a Réunion (Francúzsko)

Mayotte a Réunion sú dva ostrovy v Indickom oceáne ležiace na západ a na východ od Madagaskaru. Ide o francúzske zámorské departmány patriace medzi najodľahlejšie oblasti EÚ. Ich obyvatelia platia eurom.

Saint Pierre a Miquelon (Francúzsko)

Saint Pierre a Miquelon je súostrovie pri východnom pobreží Kanady, ktoré má štatút zámorskej správnej korporácie Francúzska. Je síce časťou Francúzska, no do EÚ nepatrí. Euro sa tu používa na základe dohody uzavretej s EÚ.

Francúzska Guyana

Francúzska Guyana je zámorským departmánom Francúzska ležiacim na severnom atlantickom pobreží Južnej Ameriky. Ako súčasť Francúzska patrí Francúzska Guyana medzi najodľahlejšie oblasti EÚ a je súčasťou eurozóny.

Francúzske ostrovy v Karibiku

Karibské ostrovy Guadeloupe a Martinik sú francúzskymi zámorskými departmánmi, takže patria do EÚ. Saint Martin sa stal v roku 2007 francúzskou zámorskou správnou korporáciou, zostáva však v EÚ. Zámorská správna korporácia Svätý Bartolomej, ktorá nepatrí do EÚ, podpísala s EÚ menovú dohodu o používaní eura.

Mikroštáty v Európe

Európske mikroštáty Andorra, Monako, San Maríno a Vatikán nie sú súčasťou EÚ. S EÚ však podpísali menové dohody, na základe ktorých ich obyvatelia používajú euro ako oficiálnu menu. Tieto štyri štáty sú tiež oprávnené vydávať obmedzený počet mincí s vlastnými motívmi.

Kosovo a Čierna Hora

Balkánske štáty Kosovo a Čierna Hora nie sú členmi EÚ. V roku 2002 však jednostranne zaviedli euro a používajú ho ako svoju de facto menu. To znamená, že hoci euro v týchto štátoch nie je zákonným platidlom, ich obyvateľstvo ho zaň považuje. Do roku 2002 obyvatelia Kosova a Čiernej Hory používali nemecké marky.