Euro ārpus Eiropas
24.01.2017. (aktualizēts 01.02.2020.)
Aptuveni 346 milj. cilvēku euro zonā ikdienā izmanto euro banknotes un monētas. Taču vai zinājāt, ka euro izmanto arī ārpus Eiropas Savienības un ne tikai Eiropas kontinentā? Uzziniet, kur izmanto euro!
Kanāriju salas (Spānija)
Kanāriju salas ir arhipelāgs Atlantijas okeānā un Spānijas autonomais apgabals. Tā kā šīs salas pieder pie ES aizjūras teritorijām, tās ietilpst euro zonā, lai gan ģeogrāfiski neatrodas Eiropā.
Seūta un Meliļa (Spānija)
Seūta un Meliļa ir divas autonomas Spānijas pilsētas Āfrikas ziemeļu piekrastē. No Spānijas cietzemes tās atdala Vidusjūra. Kā Spānijas daļa tās ietilpst ES un to iedzīvotāji maksājumiem izmanto euro.
Azoru salas un Madeira (Portugāle)
Azoru salas un Madeira ir divi arhipelāgi Atlantijas okeānā, kas veido Portugāles divus autonomos reģionus. Līdzīgi kā Kanāriju salas tās ir ES aizjūras teritorijas un tādējādi ietilpst euro zonā.
Majota un Reinjona (Francija)
Majota un Reinjona ir salas, kas atrodas Indijas okeānā uz austrumiem un rietumiem no Madagaskaras. Abas salas ir Francijas aizjūras departamenti un ES aizjūras teritorijas. Tāpēc šo salu iedzīvotāji norēķinās ar euro.
Senpjēra un Mikelona (Francija)
Senpjēra un Mikelona veido arhipelāgu Kanādas austrumu piekrastē un ir Francijas aizjūras kopiena. Tādējādi tās ir daļa no Francijas, taču neietilpst ES. Salas parakstījušas vienošanos ar ES par euro izmantošanu.
Franču Gviāna
Franču Gviāna ir Francijas aizjūras departaments, kas atrodas Dienvidamerikas ziemeļdaļā Atlantijas okeāna piekrastē. Tā kā Franču Gviāna ir Francijas sastāvdaļa, tā ir ES aizjūras reģions un tāpēc ietilpst euro zonā.
Francijas salas Karību jūrā
Karību jūras salas Gvadelupa un Martinika ir Francijas aizjūras departamenti un tādējādi ietilpst ES. Senmartēna 2007. gadā kļuva par Francijas aizjūras kopienu, taču palika ES sastāvā. Aizjūras kopiena Sentbartelmī, kas neietilpst ES, parakstījusi monetāro vienošanos ar ES par euro izmantošanu.
Eiropas pundurvalstis
Eiropas pundurvalstis Andora, Monako, Sanmarīno un Vatikāns neietilpst ES. Tomēr tās parakstījušas monetāro vienošanos ar ES. Tas nozīmē, ka šo valstu iedzīvotāji kā oficiālo valūtu izmanto euro. Šīs četras valstis drīkst emitēt ierobežotu skaitu monētu ar savu nacionālo dizainu.
Kosova un Melnkalne
Kosova un Melnkalne ir Balkānu valstis, kas nav ES dalībvalstis. Abas valstis 2002. gadā vienpusēji ieviesa euro un kopš tā laika de facto izmanto euro kā savu valūtu. Tas nozīmē, ka šajās valstīs euro nav likumīgs maksāšanas līdzeklis, taču iedzīvotāji to izmanto kā likumīgu maksāšanas līdzekli. Līdz 2002. gadam kosovieši un melnkalnieši izmantoja Vācijas markas.