European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Euro naudojimas ne Europoje

2017 01 24 (updated 2020 02 01)

Apie 346 milijonus žmonių euro zonoje kasdien naudoja eurų banknotus ir monetas. O ar žinote, kad eurai naudojami ir už Europos Sąjungos bei Europos ribų? Čia sužinosite, kur dar naudojami eurai.

Euro naudojimas ne Europoje
Euro zona
Kitos ES narės

Kanarų salos (Ispanija)

Kanarų salos – tai salynas Atlanto vandenyne, Ispanijos autonominė sritis. Nors geografiškai šios salos ir nėra Europos dalis (jos yra vienas iš atokiausių ES regionų), tačiau jos įeina į euro zoną.

Seuta ir Melilja (Ispanija)

Seuta ir Melilja yra autonominiai Ispanijos miestai šiaurinėje Afrikos pakrantėje. Nuo pagrindinės Ispanijos valstybės teritorijos juos skiria Viduržemio jūra. Kaip Ispanijos dalis, šie miestai įeina į ES, o jų gyventojai atsiskaito eurais.

Azorų salos ir Madeira (Portugalija)

Azorų salos ir Madeira – tai du salynai Atlanto vandenyne, autonominiai Portugalijos regionai. Kaip ir Kanarų salos, šie du salynai yra atokiausi ES regionai ir įeina į euro zoną.

Majotas ir Reunjonas (Prancūzija)

Majotas ir Reunjonas – tai dvi salos Indijos vandenyne, viena į vakarus, kita į rytus nuo Madagaskaro. Abi jos yra Prancūzijos užjūrio departamentai ir atokiausi ES regionai. Taigi jų gyventojai atsiskaito eurais.

Sen Pjeras ir Mikelonas (Prancūzija)

Sen Pjeras ir Mikelonas sudaro salyną prie rytinio Kanados kranto ir yra Prancūzijos užjūrio valda. Tai reiškia, kad jos yra Prancūzijos, bet ne ES, dalis. Salos su Prancūzija yra pasirašusios sutartį dėl euro naudojimo.

Prancūzijos Gviana

Prancūzijos Gviana yra Prancūzijos užjūrio departamentas šiaurinėje Pietų Amerikos Atlanto pakrantėje. Kaip Prancūzijos dalis, Prancūzijos Gviana yra atokiausias ES regionas ir atitinkamai – euro zonos dalis.

Prancūzijos salos Karibų regione

Karibų jūros salos Gvadelupa ir Martinika yra Prancūzijos užjūrio departamentai ir dėl to ES dalis. 2007 m. Šventojo Martyno sala tapo Prancūzijos užjūrio valda, tačiau ji ir toliau yra ES dalis. Užjūrio valda Sen Bartelemi, kuri nėra ES dalis, pasirašė su ES susitarimą dėl pinigų, kad galėtų naudoti eurą.

Europos nykštukinės valstybės

Europos nykštukinės valstybės – Andora, Monakas, San Marinas ir Vatikanas – neįeina į ES. Tačiau su ES jos yra pasirašiusios susitarimą dėl pinigų. Tai reiškia, kad šių valstybių gyventojai naudoja eurą kaip savo oficialią valiutą. Šios valstybės taip pat gali išleisti nedidelį eurų monetų su savo dizainu kiekį.

Kosovas ir Juodkalnija

Balkanų valstybės Kosovas ir Juodkalnija nėra ES narės. Šios dvi valstybės 2002 m. vienašališkai įsivedė eurą ir nuo tada jį naudoja kaip savo faktinę valiutą. Tai reiškia, kad euras tose šalyse nėra teisėta mokėjimo priemonė, bet jų gyventojai jį tokiu laiko. Iki 2002 m. Kosove ir Juodkalnijoje buvo naudojamos Vokietijos markės.