Euro mimo Evropu
24. ledna 2017 (Aktualizováno 1. února 2020)
Eurobankovky a mince v každodenním životě používá asi 346 mil. obyvatel eurozóny. Ale věděli jste, že se euro používá i mimo Evropskou unii a Evropu? Zjistěte kde!
Kanárské ostrovy (Španělsko)
Kanárské ostrovy jsou souostroví v Atlantském oceánu a autonomní španělské území. Jakožto jeden z „nejvzdálenějších regionů“ EU jsou ostrovy součástí eurozóny, i když zeměpisně do Evropy nepatří.
Ceuta a Melilla (Španělsko)
Ceuta a Melilla jsou dvě autonomní španělská města na severním pobřeží Afriky. Od španělské pevniny je odděluje Středozemní moře. Jakožto součást Španělska patří do EU a jejich obyvatelé platí eury.
Azory a Madeira (Portugalsko)
Azory a Madeira jsou dvě souostroví v Atlantském oceánu, která představují dva autonomní portugalské regiony. Stejně jako Kanárské ostrovy patří k nejvzdálenějším regionům EU a jsou součástí eurozóny.
Mayotte a Réunion (Francie)
Mayotte a Réunion jsou dva ostrovy v Indickém oceánu západně a východně od Madagaskaru. Oba představují francouzské „zámořské departementy“ a nejvzdálenější regiony EU. Jejich obyvatelé platí eury.
Saint-Pierre a Miquelon (Francie)
Saint-Pierre a Miquelon tvoří souostroví u východního pobřeží Kanady a jsou francouzským „zámořským společenstvím“. To znamená, že jsou součástí Francie, nikoliv však EU. Ostrovy podepsaly s EU dohodu o používání eura.
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana je francouzský zámořský departement na jihoamerickém pobřeží severního Atlantiku. Jakožto součást Francie patří Francouzská Guyana k nejvzdálenějším regionům EU, a patří do eurozóny.
Francouzské ostrovy v Karibiku
Karibské ostrovy Guadeloupe a Martinik jsou francouzské zámořské departementy, a tvoří tedy součást EU. Svatý Martin se v roce 2007 stal francouzským zámořským společenstvím, ale zůstává v EU. Zámořské společenství Svatý Bartoloměj, které není součástí EU, podepsalo s EU měnovou dohodu o používání eura.
Mikrostáty v Evropě
Evropské mikrostáty Andorra, Monako, San Marino a Vatikánský městský stát nejsou součástí EU. Podepsaly však s EU měnové dohody. To znamená, že obyvatelé těchto států používají jako úřední měnu euro. Tyto čtyři státy také smějí emitovat omezené množství mincí s vlastními motivy.
Kosovo a Černá Hora
Balkánské státy Kosovo a Černá Hora nejsou členy EU. Obě země v roce 2002 jednostranně přijaly euro a od té doby je používají jako svou faktickou měnu. To znamená, že euro zde není zákonným platidlem, ale obyvatelé k němu tak přistupují. Před rokem 2002 používali Kosované a Černohorci německé marky.